Mağara dendiğinde insanların aklında canlanandan çok daha farklı özelliklere sahip, ilgi çekici ve şaşırtıcı olanları sizin için derledik.  Kimisi renkleriyle kimisi ise bir sürü canlıya ev sahipliği yapmakla öne çıkan mağaraları daha yakından tanıyalım o zaman.

1- GÖKKUŞAĞI MAĞARASI ‘REED FLUTE

Çin’in Guilin şehrinde bulunan, merak uyandıran ve gezginlerin görmek istedikleri bir yer olan Reed Flute 1. Dünya savaşı zamanında Japon birliklerinden kaçan mültecilerin buraya sığınması sayesinde keşfedilmiştir. Bilim adamları, uzun yıllar önce buraların hep okyanusla çevrili olduğunu, zamanla suyun ilginç mağaraları ortaya çıkararak gerilediğini tespit ettiler. Yaklaşık 180 yaşında ve uzunluğu 240m olan mağarada değişik sarkıtlar, dikitler ve kaya oluşumları bulunmaktadır. Bu sarkıt ve dikitlere ‘Red Curtain, Mushroom Hill, Sky- Scraping, Dragon Pagoda, Virgin forests ve Pines in the snow gibi isimler verilmiştir. Bu mağaranın özelliği, gökkuşağı renklerinde ışıklandırılmadır. Bu sayede görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

2- VATNAJÖKULL Ve SKAFT

Güney İzlanda’daki Skaftafell Ulusal Parkı, en popüler destinasyonlardan biri. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük buzulu olan Vatnajökull’ün de bir parçası. Bu buzulun altında birkaç tane volkan bulunmaktadır ve buz içinde akan nehirleriyle meşhurdur. Tavandan sarkan buz oluşumları ışığın etkisiyle büyüleyici bir maviye bürünmekte ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Bölgede oldukça fazla sayıda buz mağarası bulunmaktadır. Her yıl dünyanın dört bir yanından burayı görmek için çok sayıda ziyaretçi gelir. Bu bölgeyi ilginç kılan şeyler arasında; buzul yürüyüşü, hiking, Jökulsárlón gölünde tekne ve buz mağarası turları yer alır. Yürüyüşler yılın her döneminde yapılsa da buz mağarası turları genelde Kasım’dan sonra yapılmaktadır.

3 – DEER CAVE – MALEZYA 

Bu mağara Son Doong’un keşfedilmesi ile büyüklük olarak ikinci sıraya düşmüştür. Dünyanın en geniş giriş ağzına sahiptir. Deer cave, 12 çeşit yarasa türüne ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Ayrıca; geyiklerin su içmeye veya sığınmaya geldiği bir yerdir. Bunlar dışında sürüngenler, akrepler, yılanlar, guguk gergedanları, sakallı domuz ve daha bir sürü hayvan çeşidi orayı ziyaret etmektedir. Eğer Son Doong hakkında yazdığımız yazıyı okumadıysanız ‘Dünyanın en büyük ve esrarengiz mağarası Son Doong!’adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz 😊

4 – SKOCJAN – SLOVENYA

Dünyadaki en önemli mağaralar arasında yer alan bu mağara 1986 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır bu yüzden de bölgede fotoğraf çekmek yasaktır. Yeşil renkli kireç taşlarından oluşmuştur. Mağaranın içinde bir tane nehir ve şelale de yer almaktadır. Dünyanın en önemli doğal hazinesi olarak kabul edilmesinin en bilindik nedenleri; bilinen en büyük yeraltı kanyonlarından olması, kendine has bir ekosistem geliştirmiş olması ve bünyesinde bulundurduğu kalıntılar sebebiyle kültürel ve tarihsel öneme sahip olması olarak bilinir.

2 YORUMLAR

  1. Bu listeye Vietnam’ın Quang Binh eyaletindeki olan Sơn Đoòng mağarasını da eklemek isterim.Yılda en fazla 900 kişinin ziyaret etmesine izin verilen mağaranın dudak uçurtan birkaç günlük maliyetinin 3.000 USD’den başlıyor!
    Sevgiler

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin