Vietnam’da UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde bulunan, Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkında yer alan Son Doong mağarası günümüze kadar gizemini korumayı başarmıştır. Dünyanın en büyük mağarası olmasının yanı sıra gerek içinde bulundurdukları gerekse hakkında söylenilen ilginç bilgiler turistlerin ilgisini üstüne çekmiştir.

Her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilen bu mağara ilk kez 1991 yılında Phong Nha’nın bir köyünde yaşayan köylü tarafından, fırtınadan kaçmak için sığınak ararken tesadüfen keşfedilmiştir. Mağaranın girişinden duyulan garip seslerden korkup içine girmekten vazgeçmiştir. Aslında, o ses içindeki şelaleden gelmekteymiş ancak 2009 yılına kadar kimse keşfetmek için içeri girme cesaretinde bulunamamıştır. 2009 yılında ise Bilim Adamı Howard Limbert’in önderliğinde bir grup mağarayı keşfe çıkmaya karar vermişlerdir ve gördükleri manzara karşısında büyülendiklerini söylemişlerdir. Yüz metrelik tavanından sular damlamakta ve dışardan sızan güneş ışınları içeriyi aydınlatmaktadır.

Mağaranın tam olarak 200m yükseklikte ve 150m genişlikte olduğu söylenmektedir. Bu da içine 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği anlamına gelmektedir. Vietnam dilinde Son Doong “dağ nehri mağarası” anlamına gelmektedir. Bunun nedeni ise, mağaranın içinde yer alan yeraltı nehridir.

Yetkililer; manzarası, gösterişli duruşu ve tarihi yapısı ile dikkat çeken mağarayı 18 yıl boyunca turistlerden ve dünya gündeminden saklamışlardır. 139 Kilometre uzunluğa sahip olduğu düşünülen ve günümüze kadar sadece 9 kilometrelik bir alanı keşfedilen bu yerin daha keşfedilmemiş yerleri vardır ve insanlarda aşırı şekilde merak uyandırmaktadır.

Mağaranın içinde ayrı bir ekosistem vardır. Kendine ait bir iklimi, zümrüt yeşili gölleri, plajları, yağmur ormanı ve maymun, kuş, yarasa gibi hayvanların bulunmasının yanı sıra içinde 200m derinliğinde bir gölge bulunmaktadır. Üstelik, zemini kaliteli kireç taşından oluştuğu için çok güzel bir yapıya sahiptir.

Uçsuz bucaksız olan mağaradan bahsetmişken Vietnam’dan bahsetmemek olmaz 😊

Binlerce yıllık kültüre ev sahipliği yapmış, Çin denizi ile dağların ortasında yer alan, büyüleyici manzarası ile dikkatleri üstüne çeken bir ülke…

Antik tapınakları, yeşilin her tonunu barındıran gür ormanları, lokal pazarları ve muson yağmurlarıyla gidip görülmesi gereken eşsiz bir yer…

Brezilya’dan sonra Dünya’nın en büyük kahve üreticisi ve Dünya’nın en büyük Karabiber üreticisi olan Vietnam’ın sokak yemek kültürü oldukça popülerdir ve çoğu kişi tarafından dünyanın en iyilerinden biri olarak görülür. Erişte veya ‘pho’ yemeği pirinçten sonra gelen, en çok tercih edilen yemeklerdir. Ayrıca; Dokuz Hanedan Çorbası egemenliği sembolize eder ve her birinin bir İmparatorun adını aldığı söylenmektedir.

Vietnam’ın dünyadaki en büyük kaju fıstığı üreticilerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

1969 adacık ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Ha Long körfezi, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kertenkele balıkçılığının oldukça yaygın olduğu bir yer olan Vietnam’da turistlerin ilgisini çeken bir başka şey ise Fil sürme etkinliğidir.

Kısacası; farklı kültürü, etkinlikleri, yemekleri ve muhteşem manzarası ile merak uyandıran Vietnam’ı gezmek, o havayı solumak ve dünyanın en büyük mağarasını keşfetmeye çıkmak isterseniz Vietnam turlarına katılıp güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gerekir ki; bu mağarayı ziyaret edebilmeniz için 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalı ve Vietnam Vize başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin