Hemen yanı başınızda olan ve keşfedilmeyi bekleyen Batum, Karadeniz boyunca uzanan uzun sahil şeridiyle dağ ve deniz arasında yer alan kentlerin cazibesini taşıyor.

Gürcistan’ın en turistik merkezlerinden biri ve Karadenizin en sakin kıyısına sahip olan Batum, misafirlerine eğlenceyi ve huzuru bir arada sunuyor. Acar Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, aynı zamanda önemli bir liman ve ticaret kenti. Şehir, yeni yapılan modern binaları, eski ancak bakımlı tarihi yapıları, casino otelleri ile herkese unutulmaz bir seyahat vaad ediyor.

batum bulvarı

Etkileyici bir mimariye sahip bu kentte, Sovyet döneminin etkisini ise ara sokaklarda yürürken görmek mümkün. Palmiye ağaçları ile heykellerin süslediği, çeşmelerin ışıkla ve sesle dans ettiği Batum Bulvarı sahili dünyanın en uzun bulvarları arasında yer alıyor. Işıklı yapılarının arasında gece yürüyüşü yaparken kendinizi masal ülkesinde gibi hissedeceğiniz Batum hem dinlenmek hem de eğlenmek isteyenler için farklı birçok seçeneğe sahip.

batum

batum bulvarı sahili

gürcistan batum

Batum turu yaparken mutlaka görülmesi gereken yerler?

Batum Botanik Bahçesi: Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesi Karadeniz’in kıyısında yer alan Mtsvane Kontskhi bölgesinde bulunuyor. Beş binden fazla bitki türüne sahip olan botanik bahçesinde, Kafkasya, Kuzey ve Amerika, Uzak Asya, Avustralya, Meksika, Himalayalar, Akdeniz ve Yeni Zelanda’ya ait çok sayıda çiçek, ağaç ve odunsu bitki mevcut. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve şehir merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta yer alan parka minibüsler ya da taksi ile ulaşmak mümkün.

batum botanik bahçesi

Seyir Tepesi: Kente kuş bakışı bakacağınız Seyir Tepesi’ne teleferikle çıkarken mavi ve yeşilin keyfini çıkarabilir, eski ve yeni mimarinin muhteşem bütünleşmesine şahit olabilirsiniz. Teleferikle çıkacağınız tepe de istediğiniz kadar vakit geçirebilir, kentin tamamına hakim olacağınız harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

batum seyir tepesi

Kutsal Mekanlar: Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan kent, çok çeşitli kutsal mekanlara da sahip. 1860’lı yıllardan kalma Batum (Orta) Camii, Neo-Gotik tarzda inşa edilen 3 kubbeli Virgin Mary Katedrali ve Piazza Meydanı’nın yakınında bulunan St. Nickolas Kilisesi görülebilir.

batum virgin mary katedrali

Tiyatro ve Piazza Meydanı, eski Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli, Medea Heykeli, Chacha Tower, Batum Kalesi ve postane binası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

batum meydanı

alfabe kulesi

ali ve nino heykeli