Dünyanın En Romantik Şehirleri

Özellikle sevgilinizle veya eşinizle birlikte bir tatil planlıyor ve bu nedenle dünyanın en romantik şehirlerini merak ediyor olabilirsiniz. Kimi gün batımlarıyla, kimi mimari yapılarıyla, kimiyse kumsallarıyla büyüleyen romantik yerler, ziyaretçilerine duygu dolu bir tatil vadediyor. İşte dünyanın en romantik şehirleri…

Marakeş

marakeş

 

Nam-ı diğer “kırmızı şehir” Marakeş, palmiye ağaçları, kiremit rengi geleneksel mimari yapıları, gün batımları ve ışıltılı geceleri ile Fas’ın en romantik kenti sayılıyor. Tarihi boyunca pek çok farklı sanat eserine konu olan şehir, çevresindeki kum tepeleri nedeniyle Fas’ta geçen Çölde Çay filmini hatırlatıyor.

Maldivler

maldivler

 

Sevgililerin ve balayındaki çiftlerin sıklıkla tercih ettiği bir destinasyon olan Maldivler, şehir değil, ülke olsa da oldukça küçük yapısından dolayı kolayca keşfedilebilen bir adalar topluluğu. Muhteşem plajlarından romantik detaylarla dolu otellerine, tropikal ikliminden egzotik meyvelerine Maldivler, tam anlamıyla bir aşk ülkesi.

Santorini

santorini

 

Yunanistan’ın en gözde noktalarından biri olan Santorini, hem aşık olunabilecek, hem de aşkın doruklarda yaşanabileceği bir ada. Görkemli deniz ve gün batımı manzaralarına açılan kübik beyaz evlerin çevrelediği dar taş sokaklar, balayındaki çiftler için özel olarak tasarlanmış otel odaları ve muhteşem Akdeniz lezzetleri ile Santorini, Türkiye’ye en yakın romantik cennetlerden biri.

Paris

paris

 

Romantizmin dünyadaki başkenti Paris, Eyfel Kulesi, gotik mimari örneği binaları, butik kafe ve restoranlarıyla adeta ziyaretçilerini kuşatıyor ve büyülüyor. En sık evlilik teklifi gerçekleşen noktalardan biri olan Eyfel Kulesi dışında şehir, duygusal anlar yaşamak ve romantik akşam yemekleri yemek için de sayısız mekan barındırıyor.

Lingurya

lingurya

 

Başkenti Cenova olan İtalya’nın Lingurya bölgesini romantik kılan en önemli etken, Via dell’Amore, yani Aşk Yolu. Riomaggiore ve Manarola kentlerinin sahil şeridini oluşturan ve 1 kilometreyi aşan Aşk Yolu, inanışa göre evli çiftlere uğur, henüz evlenmemiş çiftlere ise uğursuzluk getiriyor. Aşk Yolu’nu çevreleyen ve sarp tepelere dizilmiş rengarenk evleriyle dikkat çeken Riomaggiore ve Manarola da kesinlikle keşfedilmesi gereken yerler.

Bali

bali

 

Endonezya’nın turistik değeri nedeniyle refah seviyesi en yüksek noktalarından biri olan Bali Adası, son zamanlarda bekar kadınların akınına uğramış durumda. Nedeni ise Ye Dua Et Sev kitabında gerçek aşkın bulunduğu yerin Bali olması. Ancak tropikal iklimin hüküm sürdüğü bu muhteşem ada, başkenti Denpasar ile birlikte kitaptan önce de dünyanın en romantik şehirleri arasında yer alıyordu.