palandöken

Buluttan Bildiriyor 3-5 Mart arası için hava tahminlerini açıkladı! Hafta sonu planlarınızı yapmadan önce bu tahminlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

“Bu hafta sonu Türkiye’deki neredeyse her kayak merkezinde tatilcileri kayak için ideal hava ve kar koşulları bekliyor. Tüm ülke olarak Aralık ve Ocak aylarını son derece soğuk ve kar yağışlı geçirince kayak merkezlerimiz de bu durumdan nasiplendi. Son birkaç haftadır ciddi bir kar yağışı olmasa da sıcaklıklar genelde mevsim normallerinin altında seyrettiği için kayak merkezleri mevcut kar örtülerini koruyabildi. Bugünlerdeki soğuk hava hafta sonuna doğru yurdu terk edeceğinden kayak merkezlerinde hafta sonu hava genelde güneşli olacak.

kartepe

Biraz daha detaylandırayım. Bence bu hafta sonu Kartalkaya diğer kayak merkezlerine göre koşulların güzelliği açısından bir adım öne çıkıyor. Çünkü bu hafta içi taze kar alma şansını yakalayan tek kayak merkezi ve kayakçılar bu taze kar üzerinde kayma fırsatını yakalayacak. Sisiyle meşhur Kartalkaya’da bu hafta sonu güneş tepede, sıcaklık ise gündüzleri -1 derece civarında olacak. Yaklaşık 1,5 metre kar kalınlığının bulunduğu Uludağ’da da şartlar kayak için elverişli. Cumartesi bol güneş var, fakat Pazar zaman zaman yoğunlaşan bulutlar belki tek tük kar bırakabilir. İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıktaki Kartepe’de hava hem Cumartesi, hem Pazar bol güneşli. Rakımı diğer kayak merkezlerine göre biraz daha düşük olduğu için sıcaklık 3-4 dereceye kadar yükselebilecek. O yüzden öğlen saatlerinde belki karın kalitesi biraz düşebilir. Fakat yine de orada da şartlar kayak için gayet uygun. Kartepe’den bahsetmişken, hemen aşağısındaki Sapanca’da da hafta sonu çok güzel bir hava var. Mesela Sapanca’da konaklanılıp, sabah güneşi eşliğinde güzel bir kahvaltının ardından kayağa Kartepe’ye çıkmak güzel bir fikir olabilir.

Biraz daha doğuya; Erciyes, Palandöken ve Sarıkamış’a bakalım. Üç kayak merkezinde de hafta sonu boyunca mükemmel bir kayak havası var. Hava buralarda daha soğuk olduğu için karın kalitesi de biraz daha iyi. Palandöken ve Sarıkamış’ta özellikle Cumartesi ciddi ayaz var, sıcaklık gündüz -10, gece -20 derece. Pazar birkaç derecelik bir ısınma hissedilecek.”

Tüm ülkede şartların bu denli elverişli olduğu bir hafta sonu kolay kolay denk gelmez. Değerlendirmek lazım. Herkese keyifli kayaklar…

Kaynak: Eren Kısmet – Buluttanbildiriyor