Eski Uygarlıkların Ev Sahibi Beypazarı

Türkiye tarih boyunca pek çok uygarlığın şekillendiği bir coğrafya olagelmiştir. Hitit, Sümer, Galat, Roma, Frig, Selçuklu, Osmanlı gibi pek çok uygarlığa yataklık yapmış yerlerden birisi de eski uygarlıkların ev sahibi Beypazarı‘dır.

Şehrin bilinen ilk adı Bizans döneminde Kaya Doruğu Ülkesi anlamına gelen Lagania’dır. Beypazarı turu ile siz de tarihe, doğaya ve lezzetli yiyeceklerin kaynağına seyahat edebilir keyifli bir günübirlik tatil yapabilirsiniz.

Selçuklular döneminde Bağdat-İstanbul ticaret yolundaki önemli ticaret merkezlerinden birisi olan Beypazarı’nı panoramik olarak görebilmek için Hıdırlık Tepesi’ne adım atarak gezinize başlayabilirsiniz. Tepe, kentin tüm tarihi ve doğal dokusunu gözlemlemenize olanak sağlarken güzel fotoğraflar çekmeniz de olanak sunuyor.

El sanatlarının merkezi Beypazarı

Beypazarı turu sırasında kentin en önemli sokağı olan Alaattin Sokak’ta yer alan eski Osmanlı evleri dikkatinizi çekecektir. Pek çok konağın görkemli bir şekilde süslediği sokakta tarhana, ev makarnası, cevizli sucuk gibi pek çok ürünü edinme şansınız bulunuyor. Beypazarı’nda yöresel ürünleri ve hediyelik eşyaları edinme şansını bulacağınız bir diğer nokta İmaret Meydanı’dır. İmaret Meydanın’da yer alan Beypazarı el sanatları dükkanları telkâri (gümüş işlemeciliği), bakır işlemeciliği, demircilik dokumacılık, yemeniciliğin en güzel örneklerini sizlere sunuyor. Tamamen el emeği göz nuru üretilen ürünler aynı zamanda tarihi ve kültürel dokunun korunmasını da sağlıyor.

beypazarı el sanatları

Beypazarı, tarihi geçmişi ile doğru orantılı olarak pek çok müze ve türbeyi bünyesinde barındırıyor. Abbasların Konağı, Beypazarı Kent Müzesi, Cahide Gürsoy Müze Evi, Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, Halk Evi tarihe ve kent kültürüne meraklı gezginlerin uğrak noktaları olabilir. Bunun yanında Karaca Ahmet Sultan Türbesi, Yediler Türbesi, Karadavut Türbesi ile Boğazkesen Kümbeti ziyaret edeceğiniz noktalar arasında yer alabilir.

Beypazarı turu için yola çıkanların ziyaret etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise İnözü Vadisi olmalıdır. Adını aldığı çayın adıyla anılan vadi tarihsel kimi kalıntılara ev sahipliği yapmanın yanında özellikle doğa sporu yapan gezginleri mutlu edecek güzellikleri taşıyor. Tekke ve Eğriova yaylaları rotanıza ekleyeceğiniz alternatif noktalar arasında yer alabilir.

Beypazarı: Osmanlı evleri ve yerel lezzetler

Beypazarı turu ile damağınızı bayram ettirecek yiyeceklerle de buluşacaksınız. Beypazarı’na özgü 80 kat hamurdan açılan baklava, havuçlu lokum ve Beypazarı kurusu ile hamurlu yiyeceklerin tadına varırken, asma yapraklarına incecik sarılarak ev hanımları tarafından yapılan yaprak sarmaları ve toprak kaplarla taş fırına atılan etli, sebzeli güveçleri doya doya yiyebilirsiniz.

beypazarı