Eskişehir Tarihten Bugüne Sımsıcak Bir Köşe, İç Anadolu’nun kurak bozkırları ortasında bir Akdeniz esintisi gibidir adeta. Tam ortasından geçen Porsuk Çayı ile hafızalardaki yerini doğal güzellikleriyle alır. Frigya, Roma, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’nın topraklarında varlık kazandığı Eskişehir, bu uygarlıkların izlerini taşımaya devam eden tarihi bir dokuya sahiptir.

Eskişehir turları ile sizler de bu esintiyi hissedebilir, kentin tarihsel dokusunu gözlemleyebilirsiniz. Kentin alamet-i farikası sayılabilecek Porsuk Çayı kenarındaki kafelerde yapacağınız kahvaltıyla başlayacağınız güne Porsuk Çayı’nda yapacağınız gondol sefasıyla devam edebilirsiniz. Gondol gezinizi Köprübaşı’nda tamamladıktan sonra kentin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı sıradaki gezi noktanız olabilir.

eskişehir - 2

UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde de yer alan Odunpazarı Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve tarihi evleri bünyesinde barındırmaktadır. Yine sadece Eskişehir’de çıkarılan lületaşı temalı Lületaşı Müzesi’ni de bu bölgede gezebilir kendinize ve sevdiklerinize çok güzel hediyelik eşyalar seçebilirsiniz.

Pek çok tarihi yapının bulunduğu Odunpazarı size zamanda yolculuk yaptırırken oldukça yakınınızda bulunan Şelale Park muazzam Eskişehir manzarası, yapay şelalesi, oyun parkları ve restoranları ile küçük bir mola vermek isteyenler için ideal yerler arasında bulunuyor.

Eskişehir turları uçmak ve uçaklarla ilgilenen kişiler için oldukça etkileyici olacaktır. Kentte yer alan Havacılık Parkı pilot giysilerinden rozetlere, uçak motorlarından uçaklarda kullanılan pek çok alete kadar sergileriyle enteresan bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir. Türkiye’nin ilk yerli üretim otomobili olan Devrim arabası da Eskişehir’de sergileniyor. 1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından verilen talimatla Eskişehir demiryolları atölyelerinde üretilen araç TÜLOMSAŞ Fabrikası’nda görülebilir.

eskişehir - 1

Şehrin önemli caddelerinden birisi olan Doktorlar Caddesi ise takı dükkanları, önemli mağazaları ile alışveriş yapmanıza olanak sağlarken, bu caddenin oldukça yakınında yer alan Barlar Sokağı da akşam yemeği ve gece eğlenceleri için uygun mekanlar barındırmaktadır. Ortalama bir Anadolu şehrine göre müzeciliğin oldukça geliştiği Eskişehir‘de yakın zamanda kurulan Balmumu Heykeller Müzesi dışında kuruluşu 1945 yılına uzanan Eti Arkeoloji Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, TCDD Eskişehir Müzesi gibi çok sayıda müze bulunuyor.

Eskişehir turları vesilesiyle Met helvası, haşhaşlı çörek ve çiğ börek tadıp lüle taşından üretilmiş eşyalar edinmeniz gezinizi taçlandıracaktır.