Tarih, sanat ve doğal güzellikleriyle görülmesi gereken ülkelerden biri olan Denizcilerin Ülkesi Portekiz, Atlas Okyanusu kıyısında ılıman iklimiyle deniz kokusunu içine çekmek isteyenlerin tercihi olabilir. Mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında Lizbon, Porto, Braga, Coimbra, Aveiro, Algarve ve Fatima yer alır. Vasco da Gama ve Macellan gibi pek çok önemli denizcilerin ülkesi olan Portekiz en çok Fado, fiesta ve futbolu ile ünlüdür.

belem - 2

Başlıca turistik şehirleri Lizbon ve Porto olan Portekiz gezilecek yerler konusuna oldukça zengin bir ülkedir. Porto ve Lizbon, nehirlerin okyanusa açıldığı noktalarda yer aldığı için hem nehir hem de okyanus manzarası ayaklarınızın altındadır. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik tatil seçenekleri sunan Portekiz’de yazın okyanusa girip serinleyebilir, kışın ise ılıman havası, tarihi atmosferi ve kültürü için Portekiz turlarına katılabilirsiniz.

porto -1

Ülke, tarihi ve doğal güzellikleri açısından gezilmesi gereken birçok turistik noktaya sahip olduğu için yolculuğa çıkmadan önce detaylı bir gezi planı yapmak gerekebilir. Portekiz gezisi sırasında en çok ziyaret edilen yerler arasında Sao Jorge Kalesi, Belem Kulesi, Museu Caouste Gulbenkian, Elevador de Santa Justa, Pedrao dos Descobrimentos, Douro Nehri, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Lisbon Hayvanat Bahçesi, Igreja de Sao Roque, Casa de Musica, Serralves ve Pena Sarayı gibi pek çok yer vardır.Tabii, Portekizde gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değildir.

sintra - 3

Portekiz muhteşem güzellikteki kumsallara sahip olduğundan dolayı özellikle deniz keyfi yapmak için oldukça ideal ülkelerden biridir. Doğa ile iç içe olmayı seven turistler için de yürüyüş ve spor yapabilecekleri elverişli dağları bulunur. Ayrıca ülkenin tarihi yapıları, Orta Çağ’dan kalan manastırları ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kaleleri de mutlaka görülmeye değerdir.

Denizle iç içe halkı ile denizcilerin ülkesi Portekiz’de geziye çıkarsanız, farklı bir kültüre yapacağınız keyifli yolculuğun ardından, deniz ürünlerinin lezzetli tadına bakıp yöresel Fado ezgilerini de dinleyebilir, keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.