Her Mevsim Ilgaz...

Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek sıradağı olan Ilgaz, göz alıcı doğası ve tertemiz havası ile şehir hayatının gürültüsünden kaçanlara ev sahipliği yapıyor. YIl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Ilgaz Dağları, her mevsim ayrı bir tad sunuyor. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla geçirebileceğiniz huzurlu bir tatil vaat eden Her Mevsim Ilgaz… hem kayak turizmi hem doğa turizmi açısından Türkiye’nin cazibe merkezleri arasındaki yerini koruyor. Ilgaz otelleri doğa ile baş başa, keyifli bir zaman geçirmenize olanak tanıyor.

Ilgaz Hakkında Genel Bilgi

Çankırı il sınırları içerisinde yer alan Ilgaz dağları, Batı Karadeniz’in tüm güzelliklerini bir araya topluyor. Sınırları vadilerle çizilen Ilgaz sıradağlarının doğu-batı yönündeki uzunluğu 200 km.’ye, kuzey-güney yönündeki genişliği 60 km.’ye ulaşıyor. Türkiye’nin pek çok yerinden kara yolu ile ulaşılabilen Ilgaz, Ankara’ya 200 km, İstanbul’a 455 km. ve Kocaeli’ne 365 km. uzaklıkta yer alıyor. Özel araçla yolculuğunuz Ankara’dan yaklaşık 2 saat 30 dakika, İstanbul’dan yaklaşık 5 saat 45 dakika sürüyor. Ilgaz Milli Parkı’na Kastamonu havaalanı aracılığı ile de ulaşılabiliyor. Ilgaz, kayak merkezi nedeniyle özellikle kış aylarından tercih edilse de, bahar ve yaz aylarında da birçok doğa sporuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bahar ve yaz aylarında rengarenk bitki örtüsü ve yemyeşil ormanları ile ziyaretçilerine bol oksijen ve kuş sesleri sunuyor.

Ilgaz’da Yapılması Gereken Aktiviteler

Ilgaz denilince ilk akla gelen Ilgaz Kayak Merkezi oluyor. Ilgaz sıradağları üzerinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi kış ayları boyunca kayak sporu meraklılarına hizmet ediyor. Kış mevsiminde yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin uğrak yeri olan ve Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi, kış sporları severlerden tam not alıyor. Kayak merkezi göknar ağaçları ile kaplı doğası ile misafirlerine farklı bir deneyim sunuyor. Yeşilin her tonunu gözler önüne süren bölge, yaz ve bahar aylarında ise doğaseverler için unutulmayacak bir tatil vaat ediyor. Ilgaz, trekking, kampçılık, tırmanma gibi doğa sporu meraklıların ilk tercihlerinden biri oluyor. Yaklaşık 10 bin çeşit bitki türünü barındıran milli park, rengarenk bitki örtüsü ile muhteşem fotoğraf kareleri sunuyor.

Ilgaz’da Gezilmesi Gereken Yerler

Yılın her dönemi farklı bir yüzünü gösteren Ilgaz, doğal güzellikleri ile beğeni topluyor. Çam ormanlarının ortasındaki Kırkpınar Yaylası, ortasında yer alan göletle birlikte görülmeye değer bölgelerin arasında yer alıyor. Halk arasında burada kırk kaynaktan su çıktığı, bölgenin adını bu kaynaklardan aldığı söyleniyor. Yılın belli dönemlerinde yaylada Kese Köy Kırkpınar Şenlikleri düzenleniyor. Kadın Çayırı piknik alanı, Derbent, Ödemiş Kaplıcası ve Tepelice gezilecek yerler listesinin en üstlerinde bulunuyor. Kadın Çayırı, kampçıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Buradaki taş bina ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ilgaz’da Mutlaka Yenmesi Gerekenler

Karadeniz mutfağından da lezzetler barındıran Ilgaz, her damak tadına hitap ediyor. Sacta pişirilen etli ekmek, bir çeşit hamur yemeği olan perişka, üveyik buğdayından yapılan keşkek ve sacta pişirilen sıvı hamurdan elde edilen cızlama Ilgaz’ın yöresel yemekleri arasında yer alıyor. Ayrıca bölgedeki restoranlar, yöresel yemekler dışında alabalık, et yemekleri gibi pek çok yemek seçeneği sunuyor.

Ilgaz’da Nerede Kalınır?

Ilgaz Milli Parkı civarında yer alan konaklama imkanları sayesinde doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz. Ilgaz Kayak Merkezi tesisler bölgesinde konaklama gereksiniminize cevap verecek pek çok otel veya misafirhane bulunuyor. Bunun dışında, bölgeye yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Kastamonu şehir merkezinde bulunan oteller de tercih edilebiliyor. Kastamonu şehir merkezinde bulunan beş yıldızlı, dört yıldızlı ve üç yıldızlı oteller, tam pansiyon ya da yarım pansiyon olarak hizmet veriyor.

Ilgaz otel fiyatları mevsimden mevsime değişik gösterebiliyor. Yıl boyunca düzenlenen Ilgaz turları ile şehir hayatının karmaşasına ara verebilir ve doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.