Türkiye’nin hem yüzyıllar öncesine dayanan tarihsel bağları hem de kültürel yakınlığı nedeniyle gerçek anlamda ‘kardeşi’ diyebileceğimiz ülkelerin başında Makedonya geliyor. Üstelik coğrafi açıdan da yakın bir konumda bulunması, Makedonya‘yı son derece cazip yurt dışı tatil destinasyonları arasına koyuyor.

2 milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip ülkede para birimi olarak Makedonya Dinarı kullanılıyor. İstanbul’dan uçakla yaklaşık 1.5 saat gibi bir sürede Makedonya’nın ana uluslararası kapısı olan Üsküp Büyük İskender Havaalanı’na ulaşmanın mümkün olduğunu akılda tutmakta fayda görülüyor. Türkiye’den yılın her günü buraya uçak seferleri yapılıyor. Üstelik Türkiye Cumhuriyeti’yle yapılan anlaşma gereği Makedonya’ya 60 güne kadar vizesiz gidebilme kolaylığı sunulmuş durumda. Yani pasaportunuz varsa uçak biletinizi alıp hemen çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Tarihle günümüzün buluştuğu şehir: Üsküp

Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Üsküp, şüphesiz turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Çok uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin bir parçası olan şehirde, o dönemden kalma çok sayıda cami, han, hamam, kale gibi tarihi eserleri gördüğünüzde kendinizi kesinlikle yabancı hissetmeyeceksiniz. Yerlerin adları kulağınızı tırmalamayacak, kısa sürede bir yakınlık kuracaksınız. Özellikle şehrin eski çarşısı (Čaršija), Osmanlı’nın geride ne kadar derin izler bıraktığının ayaklı bir kanıtı gibi adeta. Öte yandan eski bir Yugoslavya ülkesi olan Makedonya’da modern ve geniş meydanlar da bulunuyor. En büyük meydan olan Makedonya Meydanı ve meydanın ortasındaki Büyük İskender’i temsil ettiği düşünülen heykel şehrin simgelerinden biri haline geldi kısa sürede. Ayrıca Üsküp’te kültürel anlamda doyurucu müzeler ve etkinlikler de bulunuyor. Bu nedenlerle Üsküp, hem geçmişi hem de günümüzü bünyesinde başarıyla bir araya getirmiş, tarihi dokusunu ve kimliğini yitirmemiş bir şehir olarak kendini gösteriyor.

Üsküp dışında Makedonya’da görülecek yerler

Makedonya bir turist için sadece Üsküp’ten ibaret değil kuşkusuz. Ülkenin geri kalanında da özellikle doğal güzellikler ziyaretçilerini bekliyor. Böyle bakınca ilk akla gelen yer de Ohri (Ohrid) oluyor şüphesiz. Muhteşem bir doğanın yanı başına kurulmuş olan küçük şehir merkezi ve aynı adlı harika Ohri Gölü akıllardan kolay kolay çıkmayacak nitelikte. Göl etrafında serpiştirilmiş tarihi kiliseler, manzarası ve içinde bulunduğu doğayla uyumuyla birlikte görülmeye değer bir yer haline getiriyor Ohri Gölü’nü. Bir başka kayda değer ziyaret noktası ise Mavrovo Ulusal Parkı olarak öne çıkıyor. Yemyeşil bir orman tarafından çevrelenen Mavrovo Gölü tam bir ‘doğa harikası’ sıfatını hak ediyor. Gölün etrafındaki bölgede farklı uzunluklarda doğa yürüyüşleri yapılabiliyor. Ayrıca kış aylarında beyaz bir örtüye bürünen Mavrovo’da Makedonya’nın en önemli kayak tesislerinden biri yer alıyor, yani kışın kayak yapmak isteyenler için de fırsatlar bulunuyor.

Makedonya gezisi

Makedonya’daki bütün bu tarihi ve turistik zenginlikleri kendi başınıza görebileceğiniz gibi Makedonya turları vasıtasıyla da görebilir, ülke tarihi ve bizzat ziyaret ettiğiniz yerlerle ilgili daha net fikirlere birinci ağızdan sahip olabilirsiniz. Daha pahalı Avrupa ülkelerine göre genel itibariyle maddi açıdan aşırı zorlayıcı bir ülke olmayan Makedonya’da hesaplı bir tatil geçirmek için fazla endişe etmenize gerek yok. Konaklama amacına hizmet eden yeterli sayıda tesise sahip olan ülkede hem konforlu hem de cebinize dost seçenekler bulmak oldukça kolay. Makedonya otelleri bu anlamda size farklı seçenekler sunacaktır.

Kısacası Makedonya, birçok açıdan keyifli bir gezi yapmak isteyen gezginlerin veya tatilde yeni ve güzel bir ülke görmek isteyen ailelerin birçok ihtiyaç ve beklentisine olumlu yanıt veren bir yer olarak göze çarpıyor. Siz de daha önce gitmediyseniz Makedonya’yı ziyaret etmek için planlarınızı yapmaya hemen başlayabilirsiniz!