Trabzon : Yeşil ve Mavinin Dansı

Türkiye’nin en büyük dokuzuncu şehri olan Trabzon : Yeşil ve Mavinin Dansı, yemyeşil doğası, tarihi yerleri ve yöresel yemekleri ile ziyaretçilerinden tam not alıyor. Doğu Karadeniz’in güzide şehirlerinden biri olan Trabzon, tarih kokan dokusu, oksijen deposu ormanları, yaylaları ve masmavi denizi ile yıl boyunca birçok ziyaretçiye kapılarını açıyor. Şehirde bulunan hava alanı ulaşımı kolaylaştırıyor. Trabzon otelleri şehrin her köşesini dilediğiniz gibi keşfetmenize imkan tanıyor.

Trabzon Hakkında Genel Bilgi

Trabzon, Karadeniz Bölgesinin tüm güzelliklerini bir araya getiriyor. Tarihi şehir, doğal güzellikleri ve yöresel değerleri ile yılın her mevsimi farklı bir keyif sunuyor. Milattan önce dokuzuncu yüzyılda Yunan koloniler tarafından kurulan şehir, Homeros, Heredot gibi Yunan düşünürlerin yazıtlarında adından söz ettiren kent olarak biliniyor. Roma ve Bizans dönemlerinde önemini koruyan ve yüzyıllar boyunca Trabzon İmparatorluğu’na başkentlik yapan şehir, daha sonra Osmanlı Devleti sınırlarına dahil olarak tarihteki yolculuğuna devam ediyor. En büyük geçim kaynağı balıkçılık olan Trabzon, verimli toprakları ve yemyeşil yaylaları ile huzurlu bir coğrafya üzerinde yaşıyor. Karayolu seyahati veya birkaç saatlik uçak yolculuğu sonunda Türkiye’nin her yerinden Trabzon’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Trabzon‘da Yapılması Gerekenler

Yemyeşil doğası, tarihi yerleri, gölleri ve yaylaları ile yerli-yabancı turistlerin akınına uğrayan Trabzon, yeşili ve maviyi mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Doğal güzellikleri sadece uzaktan seyretmek bile ziyaretçilerini dinlendiriyor. Doğa sporu severler için Çaykara Uzungöl beldesi, Hamsiköy, Maçka, Ocaklı-Kulindağı Yaylası, Lişer Yaylası, Haçka Yaylası mükemmel bir yürüyüş rotası sunuyor. Ayrıca dağcılık için Uzungöl-Demirkapı-Karakaya bölgesi, yamaç paraşütü için Uzungöl, Doğankaya, Çayırbağı, Karastel Tepesi gibi alanlar tercih ediliyor. Şehrin olağanüstü doğası, ormanları ve patikaları jeep safari için de unutulmaz fırsatlar barındırıyor. Çatak, Araklı güzergahı kano yapmak isteyen ziyaretçilere hitap eden rotalar arasında yer alıyor.

Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler

Görülecek yerler açısından oldukça zengin olan Trabzon, tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlıyor. Yeşilliklerin arasında berrak suyu ile misafirlerini büyüleyen Uzungöl ilk duraklardan biri oluyor. Çakırgöl, Sera Gölü, Değirmendere, Sürmene, Maçka deresi, Karadere, Çal Mağarası de görülmesi gereken doğal güzellikler listesinde yer alıyor. Ortaçağ’dan günümüze kadar ayakta kalan Sümele Manastırı ziyaretçilerin mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri oluyor. Kızlar Manastırı, Trabzon Kalesi, Hızır İlyas Manastırı, Hagios Theodoros, Hagia Anna, İskender Paşa Camisi, Yeni Cuma, Gülbahar Hatun Camisi tarih meraklılar için vazgeçilmez duraklar arasında bulunuyor. Ayrıca Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Atatürk Köşkü sizi bambaşka bir zamana götürüyor.

Trabzon’un “Yemeden Olmaz”ları 

Hamsi, karalahana ve mısır Trabzon mutfağı denilince ilk akla gelenler oluyor. Ekmekten çorbaya kadar her türlü yemek, bu yöresel lezzetlerle yoğruluyor. Mısır unu, Karadeniz kahvaltıların vazgeçilmezi olan kuymakla ve leziz mısır ekmeği ile gün boyu karşınıza çıkıyor. Hamsili ekmek, hamsi buğulama, hamsili pilav ile hamsiye doyabilir, karalahana çorbası, manca, bir tür turşu kavurması olan lobya ile Trabzon’da olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ayrıca Hamsiköy’deki keyifli bir trekking sonunda Hamsiköy sütlacı ve muhteşem manzarayla enerjinizi geri kazanabilirsiniz.

Trabzon Otelleri  

Trabzon gezilecek yerler açısından olduğu gibi oteller açısından da misafirlerine oldukça zengin alternatifler sunuyor. Şehrin hemen hemen her ilçesinde otel bulunuyor. Şehir merkezindeki oteller hem şehrin göbeğinde olmanızı sağlıyor hem de her yere kolaylıkla ulaşmanıza yardımcı oluyor. Tam pansiyon ya da yarım pansiyon şeklinde hizmet veren oteller, keyifli zaman geçirmenize olanak tanıyor. Trabzon otel fiyatları yıl içerisinde mevsime göre değişiklik gösterebiliyor. Erken rezervasyon yaptırarak ve kampanyaları takip ederek hayalini kurduğunuz tatili bütçenize uygun bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yılın her dönemi düzenlenen Trabzon turları sayesinde şehir hayatının stresinden uzaklaşabilir, Karadeniz’in güzellikleri ile tanışabilirsiniz.