Doğası, kültürü ve sımsıcak insanı ile tanınan Karadeniz,  yemyeşil güzellikleri ile unutulmayacak bir tatil seçeneği sunuyor. Karadeniz bölgesi, tertemiz bir hava soluyarak güne uyanmak ve birbirinden farklı lezzetleri tatmak isteyen siz tatil severler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Sürmene / Trabzon

Karadeniz deyince akla gelen önemli şehirlerden biri olan Trabzon, bölgenin en gelişmiş kentlerindendir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen bu kentte eşi benzeri olmayan manzaraları seyre dalarak gezinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Sürmene’de Zarha dağına doğru yol alırken, göreceğiniz tarlalar hayatınızın en güzel fotoğraf karelerini sizlere sunabilir. Sonrasında ise Ayasofya Kilisesi, Atatürk Köşkü ve tabii ki Sümela Manastırı ile gezinize devam edebilirsiniz…

sümela manastırı

Sümela Manastırı / Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı, Karadeniz turizminde etkin bir role sahiptir. Her yıl yurt içi ve yurt dışından binlerce turisti ağırlayan Sümela Manastırı, bütün bir yılın stresinden kurtulabilmek için çıktığınız seyahatte mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kentin simgesi haline gelen, kayalıklar üzerine kurulu bu muhteşem manzarayı görmeden Karadeniz turunuzu tamamlamayın…

karadeniz

Uzungöl / Trabzon

Türkiye’nin en güzel köyleri arasında bulunan Uzungöl’de, kendisi ile aynı ismi taşıyan bir göl bulunuyor. Trabzon’un  simgesi haline gelen Uzungöl, Karadeniz’in eşsiz doğasında, mavi ile yeşilin buluşmasını görsel bir şölene dönüştürüyor. Karadeniz turu ile, Uzungöl ve çevresini de keşfe çıkmak isterseniz, kısa bir göl turunun ardından yamaç paraşütü veya ATV yapmak gibi birçok heyecanlı etkinliğe de katılabilirsiniz.

Ayder Yaylası / Rize

Yemyeşil güzellikler içinde nefes alabileceğiniz bir seyahat hayal ediyorsanız, Karadeniz bunun için çok iyi bir seçenek olacaktır. Yaylaları ile ünlü bu bölgede Ayder Yaylası, hayallerin bile ötesinde bir güzellik sunuyor. Rize’nin Gito Yaylası ile Pokut ve Sal Yaylaları, uzun yürüyüşlerinize eşlik edecek manzaralar sunarken; Ayder Yaylası, en bilinenler arasından göz kırpıyor.

fırtına vadisi

Fırtına Vadisi / Rize

Karadeniz bölgesindeki doğal cennetler saymakla bitmiyor. Fırtına Deresi’nin Karadeniz’in iç kısımlarına doğru farklı kollara ayrılması ile oluşan Fırtına Vadisi de bunlardan biridir. Yeşilin bin bir tonunu muhteşem bir doğal manzara ile gözler önüne seren, tarihi köprü ve kalelerini keşfedeceğiniz Rize’nin debisi yüksek Fırtına Deresi, macera sever gezginler için rafting seçeneği de sunuyor.

Eşsiz güzellikleri ile doğa tatili için gidilebilecek yerlerin başında gelen Karadeniz’de görülmesi gerekenler bunlarla da sınırlı değil. Artvin’de Karagöl, Yaylalar Köyü ve Maral Şelalesi, Giresun’da Sis Dağı Yaylası, Sinop’ta Hamsilos Köyü, Amasya’da Alçak Köprü gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Doğa ile iç içe huzurlu bir seyahat için fazla geç kalmayın.