Kuzey Amerika'nın Az Bilinen Milli Parkları

Her ülkenin kendine özgü doğal güzelliklerini barındıran milli parkları vardır. Dünyanın en büyük üçüncü kıtası olan ve el değmemiş doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Kuzey Amerika’da en çok ziyaret edilen turistik merkezler de milli parklardır. Bozulmamış yapısı ve korunaklı doğası ile 7 den 77’ye herkesin hayranlığını uyandıran Kuzey Amerika’nın Az Bilinen Milli Parkları gelin bir göz atalım!

Letchworth Milli Parkı:

Doğu’nun Büyük Kanyonu olarak bilinen Letchworth Milli Parkı, yaklaşık 58 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Wyoming ve Livingston arasında yer alan milli park, Genesee Nehri’nin gizemli şelaleleri , yürüyüş yolları ve inanılmaz güzel manzaraları ile muhteşem bir doğa harikasıdır. Kanyonun üzerinde boyu 200 metreyi bulan 3 adet şelale vardır. Ziyaretçiler 66 kilometrelik yürüyüş parkurlarından dilediğini seçebilir ve Genesee Nehri’nde kano yapabilir. Yemyeşil ormanlar tarafından çevrili olan milli parkta binicilik, bisiklet, kar motosikleti ve kros kayağı için parkurlar da mevcuttur. Ayrıca sıcak hava balonları ile kanyon yukarıdan da seyredilebilir. Letchworth Milli Parkı’nda konaklamak isteyenler için özel kamp alanları vardır.

Palo Duro Milli Parkı

Teksas’ın Amarillo ve Kanyon şehirlerinin yakınında bulunan Palo Duro Milli Parkı, yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alana sahiptir. 1934 yılında açılan milli parktaki kanyonun uzunluğu yaklaşık 200 kilometre ve genişliği 32 kilometredir. Yaklaşık 800 metrelik derinliği ile muhteşem bir manzaraya sahip olan Palo Duro Milli Parkı, Amerika’nın en büyük ikinci milli parkı olarak kabul edilir. Meşe ve ardıç ağalarından zengin olan milli parkın adının İspanyolca sert ağaç anlamına gelen Palo Duro’dan geldiği düşünülmektedir. 12 bin yıllık geçmişe sahip olan kanyonda, yüzyıllar boyunca avcılıkla geçinen kabileler ve Kızılderililer yaşamıştır. Bugün hala bir çiftlik işletmesine de ev sahipliği yapan milli park, sit alanı olarak belirlenen nadir doğal güzelliklerden biridir. Misafirler kanyonu yürüyerek ya da dağ bisikleti, at veya araba ile keşfedebilir. Ayrıca kanyonda yer alan kamp alanlarında konaklayarak kuş sesleriyle uyanabilir ve vahşi hayatın tüm güzelliklerinin tadına varabilirsiniz.

Custer Milli Parkı

Güney Dakota’nın Black Hills bölgesinde yer alan Custer Milli Parkı 295 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Rapid şehrinin yaklaşık 30 kilometre güneyinde yer alan ve merkezi Custer’de bulunan milli park, kuzeybatı ve batıda Black Hills Ulusal Ormanı ve güneyde Custer Milli ParkıWind Cave Ulusal Parkı ile sınırlanmıştır. Yaklaşık 1.500 bizon barındıran park, dünyanın en büyük bizon sürülerinden birine sahiptir. Pronghorn, geyik, dağ keçileri, bighorn koyunları, dağ aslanları, burçlar, çayır köpekleri, çakallar, kartallar ve yabani hindi, parkın diğer sakinleridir. Ziyaretçiler 30 kilometre uzunluğa  sahip Yaban Hayatı Döngü Yolu’nda bizonlarla ve diğer park sakinleriyle karşılaşabilir. Parkta; yürüyüş, bisiklet, kaya tırmanışı ve binicilik imkânları sunulmaktadır. Kamp alanlarının yanı sıra çeşitli tatil köylerinde konaklama yapabilmek mümkündür.

Yellowstone Milli Parkı

Dünyanın ilk milli parkı unvanına sahip olan Yellowstone Milli Parkı, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir. 1872 yılında kurulan milli park, yaklaşık 900 bin hektarlık alanı kaplar. Zengin doğal güzelliklerinin yanı sıra benzersiz jeotermal özeliği ile dikkat çeken parkta yaklaşık 3000 adet gayzer vardır. Dünyanın üçüncü büyük kaplıcası olan ve parkın ana simgesi haline gelen Büyük Prizmatik Bahar, gökkuşağı renklerinin tümünü barındırır. İçindeki bakteri kolonileri nedeniyle kendine özgü bir renge sahip olan sıcak su kaynağı, yılın farklı zamanlarında renk değiştirebilir. Gayzerleri ile olduğu kadar gizemli mağaraları, büyüleyici çam ormanları ve şelaleleri ile de misafirlerine inanılmaz anlar yaşatan Yellowstone Milli Parkı görülmeye değer ender doğa harikalarından biridir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin