Seyahat rotanızda Lizbon varsa eğer Fado müziğini dinlemeden dönmeyin sakın! Hüznün, acının, özlemin ve melankolinin sesi Fado, uluslararası arenada Portekiz müziğinin en çok tanınan türü olmasıyla biliniyor. Peki Fado ismini nereden alır ve nasıl ortaya çıkmıştır? Latince “kader” anlamındaki “fatum” sözcüğünden gelen fadonun kökeni 1800’lü yıllara kadar dayanıyor. En popüler çıkış hikayesi ise, 19. yy Lizbonlu kadınların balıkçı ya da büyük gemilerde çalışan denizci olan sevdiklerini umutla beklerken onların geri dönmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türediği yönünde. 1900’lü yılların başında Portekiz genelinde de popülerlik kazanan fado, 2011 yılında alınan kararla UNESCO Dünya Kültürel Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş olmasıyla öne çıkıyor.

Fado Ruhunu Tanımak İsteyenler İçin Öneriler;

Portekiz’in Kederli Ağıdı: Fado

Klasik İspanyol gitarı ve ikişerli düzenlenmiş on iki telli Portekiz gitarının eşliğinde tek bir kişi tarafından icra edilen fado, pek çok restoranda canlı olarak dinlenebiliyor. Fado Günümüzde genellikle kadın şarkıcıların söylediği fado müziğini icra edenlere de fadista deniyor. Derdini, kederini, özlemini ya da kaybettiği aşkını çıplak sesle haykıran fadistaları dinlerken tüyleriniz diken diken olabilir, gözleriniz dolabilir ya da boğazınız düğümlenebilir. Üstelik tek kelime Portekizce bilmenize de gerek yok. İşte böyle bir müzik türü fado, aynı dili konuşmayan insanları aynı duygularda buluşturan mucizevi bir yakarış…

Fado Müziğinin Kraliçesi: Amalia Rodrigues

Söz konusu Fado müziği olduğunda, Portekiz’in yetiştirdiği en ünlü ses sanatçıları arasında yer alan Amalia Rodrigues’den bahsetmemek olmaz. ”Fado’nun Kraliçesi” olarak da anılan Amalia Rodrigues 1920’de doğup 1999’da vefat etmiş. Ölümünden sonra devlet töreniyle defnedilen Rodrigues için Portekiz genelinde de üç günlük milli yas ilan edilmiş. Kendi zamanında Fado’yu modern bir tür haline getirerek Portekiz sınırlarının ötesine taşıyan Rodrigues, içli ve hüzünlü sesi ile söylediği şarkılarla kalplerde iz bırakmış olmasıyla hatırlanıyor. Kendisinin ardından gelen Mariza ve Dulce Pontes ise hatrı sayılır hayran kitlesiyle Fado müziğini dünyaya duyurmaya devam ediyor.

Fado Kültürü Üzerine Bir Müze: Museu do Fado

Kökeni 19. yüzyıla kadar uzanan geleneksel Portekiz fado müziği hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Lisbon’da bulunan Fado Müzesi’ne (Museu do Fado) uğrayabilirsiniz. 1998 yılında açılan müze sık sık müzik konserleri, sergiler ve diğer kültürel etkinlikler yaparak fado müziğini yakından tanımanıza olanak sağlıyor. Müzenin terasında önemli fado sanatçılarının performanslarını yakından izleyebilir ve unutulmaz bir müzik şöleni yaşayabilirsiniz. Museu do Fado

Önemli bir dipnot: Yalnızca Salı-Pazar günleri arasında hizmet veren müzeyi, sabah 10 ve akşam 6 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzenin 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı olduğunu da belirtmemizde yarar var.

Fado Müziğini Dinleyebileceğiniz En Popüler Mekanlar

Mikrofonsuz söylenen etkileyici müzik türü fadoyu, Portekizlilerin “tasquinha” olarak adlandırdıkları özel fado restoranlarında dinleyebilirsiniz. Yemeğinizi yedikten ve içkilerinizi içtikten sonra başlayan Fado seremonisinin de ruhunuzu doyuracağını söylersek abartmış olmayız. Ancak fado dinlerken uymanız gereken birtakım görgü kuralları var. Gittiğiniz bir restoranda fado dinlerken bir şeyler yiyip içmeniz hoş karşılanmaz. Bu yüzden öncesinde yeme-içme aktivitenizi bitirmiş olmanız gerekiyor. Portekiz’deki en başarılı fado restoranları ise Lizbon’da bulunuyor. Bu restoranlardan en popüler olanı ise Clube De Fado.  Hem yerel insanların hem de turistlerin fado dinlemek ve akşam yemeği yemek için gittikleri bir restoran olan Clube De Fado, gidenlerin her anlamda memnun kaldığı yerlerden biri. Lizbon’un yerel tatlarını tadarak içkinizi yudumlayacağınız ve sonrasında da fado müziğinin keyfine varabileceğiniz diğer mekan önerilerimiz arasında Senhor Vinho, Parreirinha De Alfama, Pateo Alfama gibi popüler restoranlar da yer alıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin