Uzun aylar boyunca ağır sorumluluklarla, zorlu hava koşullarıyla, yorucu şehir temposuyla boğuştunuz ve artık tatil vakti… İçiniz içinize sığmıyor, çıkacağınız seyahat daha şimdiden kalp ritminizi arttırıyor. Aklınızda hep gideceğiniz yeni yerler, gezeceğiniz muhteşem sahiller var. Tabii bir de, çekeceğiniz muhteşem tatil fotoğrafları… Öyle ya, yorucu bir senenin ardından yalnızca birkaç gününüzü ayıracağınız tatiliniz, sizin için son derece özel ve önemli. Bu yüzden de, çekeceğiniz tüm tatil fotoğraflarının kusursuz olması gerekiyor. Peki o muhteşem fotoğrafları nasıl çekmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Dilerseniz gelin, Akıllı Telefon Kameranız ile Harika Tatil Fotoğrafları Çekebilmenin Püf Noktalarına birlikte göz atalım.

İlk Kural: Güneşe Dikkat!

İster amatör ister profesyonel fotoğrafçı olun; dikkat etmeniz gereken birinci unsur, ışığınızın kaynağı ve şiddetidir. Yetersiz ya da gereğinden fazla ışık alan ortamlarda çektiğiniz fotoğraflar, ya çok karanlık ya da fazla parlak görünecektir. Günümüzde son derece yüksek kamera özellikleriyle donatılan akıllı telefonlar, ışığın fotoğraflarınızdaki etkisini azaltmak için karelerinize otomatik bir karanlıklaştırma işlemi uygular. Ancak bu işlem, güneşi doğrudan kadraja aldığınız çekimlerde güneş dışındaki her unsurun fazlasıyla karartılmasına ve fotoğraflarınızın tatsız bir görünüm sergilemesine yol açar. Bu nedenle, özellikle güneşin en parlak ve en güçlü olduğu saatlerde dış mekan çekimleri yaparken güneşi direkt olarak kadrajınıza almamaya özen göstermeniz, kusursuz fotoğraflar çekmenize büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer çok önemli nokta ise, poz verirken güneşi arkanıza değil, önünüze almanız olacaktır. Evet, muhteşem bir deniz manzarasının ya da olağanüstü bir öğle güneşinin önünde poz vermek, cazip bir fikir gibi görünebilir. Ancak bu gibi durumlarda yine yukarıda anlattığımız ışık sensörleri devreye girecek ve güneşi odaklayıp görüntüdeki diğer her şeyi karartacaktır. Maalesef, sizi de. Sözün özü, tatil fotoğraflarınızda kapkaranlık bir silüet halinde görünmemek için, güneşi mutlaka önünüze almanız gerekir. Güneş ışığının sizi boğmasına izin vermeyin; ondan faydalanın!

Panaromik Çekim Varsa Sorun Yok!

Ziyaret ettiğiniz şehirde muhteşem bir antik tiyatro ya da boydan boya açılan nefes kesici bir vadi gördünüz. Hemen akıllı telefonunuza davranıp bu olağanüstü manzarayı görüntülemek istiyorsunuz. O da ne? Telefonunuzun kamerası, bu muhteşem görüntünün sadece küçük bir kısmını kadraja sığdırabiliyor. Ne yaparsınız? Eğer ” Bu kadarı bana yeter, nasıl olsa tamamını gördüm” diye düşünürseniz, tatilden döndükten sonra büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir.  Zira bu tip minimal çekimler, ziyaret edilen yerden uzaklaşıldığı anda etkisini yitirir ve elinizde yaşadığınız deneyimin muhteşemliğini anlatmaktan çok uzak, sönük kareler kalır. Oysa çözüm çok basit. Günümüzde hemen her akıllı telefon, panaromik çekim imkanı tanımaktadır. Küçük bir el hareketiyle aktif hale getirebileceğiniz bu mod, çekmek istediğiniz manzaranın tamamını kadraja sığdıracak ve size tatiliniz kadar etkileyici bir fotoğraf çekme şansı sunacaktır. Unutmayın, panaromik çekim avantajı varsa kadraj sorunu diye bir şey yoktur!

Seri Çekimlerle Anı Yakalayın!

Tarihe damga vuran fotoğrafların milyonlarca insanda büyük etki uyandırmasının sebebi, çok kritik bir anı inanılmaz bir şekilde yakalamış olmalarıdır. Öyle ya, hayat akıp giderken bu denli küçük anları yakalayabilmek gerçekten büyük iştir. Oysa tüm bu fotoğrafları çeken ünlü vizörlerin ortak bir sırrı vardır: seri çekim! Tarihi anlara tanıklık eden her fotoğrafçı, arka arkaya çok sayıda çekim yaparak en güzel kareyi yakalamaya çalışır. Bu durumda da, çekilen onlarca kareden birisi mutlaka son derece etkileyici, son derece çarpıcı bir anı yakalar. Son derece yetenekli akıllı telefonlarınız sayesinde, bu avantajı siz de kullanabilir ve mükemmel detayları görüntüleyebilirsiniz.  Farz edin ki yurt dışı tatilinizde eşsiz bir festival yürüyüşüne ya da denizde sevinçle zıplayan bir yunus sürüsüne denk geldiniz. Hareketi yakalamak çok zor ama işiniz kolay! Akıllı telefonunuzu seri çekim moduna alarak arka arkaya onlarca kare çekebilirsiniz. Bu sayede, çektiğiniz karelerden en azından bir tanesi, olağanüstü bir anı yakalamayı başaracak ve size unutulmaz bir tatil anısı armağan edecektir.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin