bagaj sorunu

Tatil planlaması sırasında kolayca atlanan konuların başında eşya seçimi ve seçilen eşyaların ağırlıkları geliyor. Ağırlıklarına dikkat edilmeden hazırlanan bavullar hava yolu şirketlerinin kişi başına tanıdığı bagaj hakkının geçilmesine yol açabiliyor. Hava limanında fazla bagaj problemi ile karşılaşıp, bütçenizden beklenmedik harcamalar yapmak durumunda kalmamak için bavul hazırlarken aşağıda yer alan önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

1. Tatilde Neler Yapacağınızı Düşünün

seyahat rotası

Seyahat rotanızda yapılacaklara önceden karar vermek ve buna uygun eşya seçimi yapmak, bagaj hakkını aşmadan yolculuk yapmak anlamına geliyor. Kayak yapmak veya doğa yürüyüşlerine katılmak gibi tüm gün sizi aktif tutacak bir tatil programı için yanınızda çok sayıda kitap götürmeyebilirsiniz. Basılı ürünler yerine içerik olarak yoğun ancak ağırlık teşkil etmeyen dijital kitap veya dergilere öncelik verebilirsiniz. Ayrıca tatilde gerçekleştireceğiniz aktivitelerin sıklıklarına göre sıralayarak da eşya seçimi yapabilirsiniz.

2. Tatil için Küçük Bavul veya Çanta Seçin

tatil için bavul seçimi

Tatile gitmek için hazırlık yapan bireylerin büyük çoğunluğu bavul veya çanta seçiminde büyük boyutlu seçeneklere yöneliyor. Bunun sonucunda çantayı doldurmak için konan gereksiz eşyalar, ekstra bagaj ücreti olarak bütçede zarara yol açıyor. Böyle yapmak yerine küçük veya orta boyuttaki ürünleri seçerseniz, daha fonksiyonel ve gerekli olanları seçmeye kendinizi şartlayabilirsiniz. Ayrıca değerli eşyalarınızı ve mevsim geçişlerinden dolayı hava alanında üzerinizi değiştirirken kullanacağınız eşyaları bavul yerine yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir çantaya yerleştirebilirsiniz.

3. Kıyafetlerinizi Mevsime Göre Seçin

tatil için kıyafet seçimi

Gideceğiniz yerin hava durumunu tahmin etmeye çalışarak bavula eşya koyduğunuzda sadece değerli bagaj hakkınızı hemen doldurmakla kalmaz, aynı zamanda yolculuğunuz sırasında ağır bavullarınızı taşıyarak tatile ekstra yorgunlukla başlarsınız. Bu durumdan kaçınmak için yolculuğa çıkacağınız tarihin bir hafta veya on gün öncesinden başlayarak, mobil hava durumu uygulamaları aracılığı ile gideceğiniz yerin iklimsel şartlarını takip edebilirsiniz. Böylece bavulunuza koyacağınız eşyaların hangileri olması gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz.

4. Kombin Yapabileceğiniz Eşyalara Öncelik Verin

tatil için hazırlık

Tatiliniz için hazırlık yaparken birbirine uymayan eşyaları seçmek yerine bavulunuzda belirli kombinlere yer vererek, fazla bagaj sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bavul hazırlamadan önce gideceğiniz yerin iklimsel şartlarını göz önünde bulundurarak oluşturacağınız kombinler sayesinde hem daha küçük boyutlu bir bagajla yetinebilir, hem de tatil sırasında bavulunuzda aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

5. Az Yer Kaplayan Ayakkabıları ve Kıyafetleri Tercih Edin

 

bavul hazırlama

Çanta veya bavul hazırlarken az yer kaplayan, birçok kıyafetinizle uyumlu ayakkabılarınıza öncelik verebilirsiniz. Bu sayede diğer önemli eşyalarınızı geride bırakmak durumunda kalmazsınız. Eğer yağmurlu veya kış mevsiminin hüküm sürdüğü bir bölgeye yolculuk yapacaksanız bot, çizme gibi ağır ve hacimli eşyalarınızı bavula koymak yerine yolculuk sırasında giymeyi tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde çok yer kaplayabilen mont, kazak, kaban gibi eşyalarınız arasından kombin seçeneği fazla olanı seçip yolculuk sırasında giyerek, üzerinizde taşıyabilirsiniz.

6. Gideceğiniz Yerde Bulabileceğiniz Eşyaları Taşımayın

kayak merkezleri

Çoğu tatilci, tatil için seçtiği destinasyonda bulabileceği eşyaları yanında boşu boşuna taşımış olduğunu ancak konaklama tesisine vardığında anlıyor. Bunu önlemek için konaklayacağınız yerin hizmetlerine önceden göz atabilirsiniz. Örneğin, gideceğiniz yer bir kayak merkezi ise yaşadığınız şehirden kendi kayak malzemelerinizi satın alıp, seyahatte yanınızda taşımanıza gerekmiyor. Bunun yerine kayak merkezindeki kiralık malzemeleri kullanabilirsiniz. Tatil için seçtiğiniz yer bir otel veya tatil köyüyse havlu hizmetlerinden yararlanarak bavulunuzdaki fazla ağırlıktan kurtulabilirsiniz.