Takip-Edebileceği-Seyyahlar

Instagram’da bazen öyle fotoğraflar görüyoruz ki; bavulumuzu, hatta bırakın bavulu sırt çantamızı hazırlayıp, çıkıp gezesimiz geliyor. Sosyal medyada gördüğümüz bir fotoğraf, belki de hayallerimizi değiştiriyor, geliştiriyor, genişletiyor. Ufkumuzu açıyor, gezme hayalleri kurduruyor. Seyahat tutkunlarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz, her biri birbirinden değerli Seyahat Tutkunlarının Instagram’da Takip Edebileceği Seyyahlar sizler için listeledik. İşte Instagram’da takip edebileceğiniz seyyahlar:

Gökhan Emre Akıl

Afrika kıtasının her köşesini karış karış gezen, gezmekle de kalmayıp gittiği yerlere iyilik götüren gönlü güzel bir seyyah Gökhan Emre Akıl. “Bir karavan lazım bize, sınırsız kahve ve bitmeyen kitap, bir de deniz manzarası” demiş ve atlamış yollara. “Ruhun rengi olmaz” demiş ve sevgi götürmüş, sevgi görmüş seyahati boyunca. Gökhan Emre Akıl, hem fotoğrafçı hem de seyyah olduğu için gezdiği yerlerden mükemmel görseller çıkartıyor. Paylaştığı fotoğraflar insanın kalbine dokunuyor, ruhuna işliyor. Gökhan Emre Akıl’ın yol hikayelerini okumanızı ve derinlikli fotoğraflarını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz Pehlivan

Deniz Pehlivan ismi belki yabancı gelebilir, ancak “bir hayalin peşinde” dendiğinde herkes onu tanıyacaktır. 20 yaşından beri gezen ve 9 yılda 73 ülke gören seyyah, toplam 196 ülke görme hedefinde. Gezdiği ülkelere bakılırsa hedefine doğru emin adımlarla ilerlediği de ortada. Özgürlük tutkusu onun ruhuna işlemiş, ailesinin denizci olması çok şey katmış. Hayatın monotonluğundan sıkılmış, kendini yollara atmış. Yalnızca turistik destinasyonları değil, en ücra köşelerde, gizli kalmış güzellikleri bile ince ince, adım adım gezen Deniz Pehlivan’ın Instagram hesabındaki güzelliklere bakmanızı ve tıpkı onun gibi hayallerinizin peşinden koşmanızı tavsiye ederiz.

Mehmet Genç

Mehmet Genç yani namıdiğer Rotasız Seyyah, belki de ülkemizin en ünlü seyyahlarından biri. Dünyayı öyle çok gezdi ki, gördüğü ülke sayısını nerdeyse kendi bile bilmiyor. Rotasız Seyyah kimsenin gidemediği yerlere gitmesi veya herkesin çekindiği bölgelere girmesiyle ünlü. Gizli kalmış güzelliklerin hepsini bir bir ortaya çıkardı. Ödüller aldı, kitaplar yazdı. Hatta seyahat notlarından oluşturarak yazdığı bu kitap, 10’un üzerinde baskısıyla Avrupa’nın hemen her şehrine gönderiliyor. Herkesin Rotasız Seyyah’ı tanımasını, Instagram adresine göz atmasını tavsiye ederiz.

Alper Metin

Yıllardır gezen, neredeyse her yeri görmüş bir seyyah kendisi. Seyyahların en kıdemlilerinden, gezginlerin ilk keşfettiği seyyahlardan biri olan Çelebi Alper, takip etmenizi önerdiğimiz bir başka fenomen. Tursuz, rezervasyonsuz, özgürce gezmeyi sevdiğini söylüyor. Kendisinin dediğine göre; çocukluktan belliymiş böyle olacağı. Coğrafya ansiklopedilerinin başına oturur, hayal kurarmış. Sonrasında büyümüş ve yollarda bulmuş kendini. Tam 61 ülke gezmiş, elbette şimdilik. Listesinde Grönland bile var! Onu siz de mutlaka tanımalısınız.

Hasan Söylemez

Hasan Söylemez

Tam 54 ülkeyi bisikletiyle gezmiş bir seyyah: Hasan Söylemez. Bisikletiyle düşmüş yollara, Afrika kıtasını karış karış geziyor. Journey to Dreams isimli bir belgesel projesi yürütüyor, harika görüntüler ortaya koyuyor. Afrika’nın kuş uçmaz kervan geçmez kasabalarına bile uğruyor, oradaki insanların hikayelerini anlatıyor. Kaplumbağa misali yüklemiş çantalarını bisikletine, hayatını yollarda geçiriyor. Hem kalemi güzel Hasan Söylemez’in, hem de fotoğrafları. Afrika kıtasının uçsuz bucaksız yollarında geçen seyahate tanıklık etmek isteyenleri Hasan Söylemez’in Instagram adresine alalım.

Elbette ki takip edilecek seyyahların sayısı burada listelediklerimizle sınırlı değil. Eğer gezmeye ve dünyayı keşfetmeye meraklıysanız şu isimleri de bir kenara not edebilirsiniz: Kemal Kaya, Melike Kutlay Cengiz, İsmail Özger, Özcan Bostancı… Siz de hemen şimdi Instagram’da bu seyyahların profillerini ziyaret ederek bir adım atabilir, hemen kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Hayallerinizden vazgeçmeyin. Sınırlara aldırmayın, durmayın harekete geçin!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin