Dünyanın en çok talep gören ve öne çıkan ülkelerinden ABD‘nin Merkez Üssü Washington DC, aynı zamanda bu büyük ülkenin tarihini ve tarzını da yansıtan bir merkez konumunda bulunuyor. 50 eyaletten oluşan ABD’de, Washington DC hiçbir eyalete bağlı olmayan özel bir statüye sahip olmasıyla öne çıkıyor. Kent valisi düzeyinde mülki bir amiri olmayıp, doğrudan ABD Başkanı yönetimindeki federal hükümete bağlı olan Washington kentinin, isminde yer alan DC ibaresi ise “District of Columbia”; yani Columbia bölgesi anlamına geliyor. Kente geldiğinizde sizi Amerikan rüyası etkileri ile Amerika devletinin gücünü temsil eden bir ciddiyet karşılayabilir, hazırlıklı olun!

Washington‘a Nasıl Gidilir? 

Washington şehrine gitmeden önce bir ABD vizesine sahip olmanız gerekiyor. Genelde 10 yıl süreli olarak verilen ABD vizesi konusunda ülkenin uyguladığı kurallar değişkenlik gösteriyor. Ayrıca vize başvurusu için ulaşım ve konaklama planlamanızı baştan yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla seyahat planınıza en uygun Washington uçak bileti ile seçimi yaparak başlamalı, ardından Washington otelleri arasından tercih yaparak rezervasyonunuzu gerçekleştirmelisiniz. İstanbul’dan Washington’a doğrudan uçuşlar bulabileceğiniz gibi, yine İstanbul ile Ankara, İzmir ve Antalya’dan bağlantılı seferlerle Washington DC’ye ulaşabilirsiniz. Seyahat planınızı önceden yaparsanız çok uygun fiyatlara Washington uçak bileti yakalayabilir ya da Washington turları arasından seçim yapabilirsiniz.

Washington‘da Gezilecek Önemli Yerler 

ABD’nin başkenti olan Washington’da görmeniz gereken mekanların başında, ülke için büyük önemi olan devlet binaları geliyor. Yalnızca ABD sınırlarını değil, dünyayı da etkileyen bu başkentte öncelikle Beyaz Sarayı yakından görmeli, sonrasında kenti keşfe çıkmalısınız. İlk yapım tarihi 1800 olan bina, aradan geçen zaman içerisinde çeşitli onarımlardan sonra bugünkü halini almış. Yine ABD’nin tüm savunma ve ordu sisteminin yönetimini üstlenen, beşgen biçiminde ihtişamlı bir yapı olarak Potomac Nehri kıyısında yer alan Pentagon binasını da yakından görmenizi öneriyoruz. Washington DC’de, Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. ABD’nin uzay çalışmaları geçmişini keyifli bir şekilde aktaran, rehberler eşliğinde gezdiğinizde ufkunuzu açacak olan müze, açıldığı 2014 yılından bu yana dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanını taşıyor. Eğer sanat tutkunu iseniz ve müze gezmeye doyamıyorsanız, Ulusal Sanat Galerisi’ne de uğramalısınız. 1938 yılında açılan Ulusal Sanat Galerisi, uluslararası alanda ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Washington’da ABD için sembol olmuş önemli tarihi yapılar da bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan Washington Anıtı ile  Washington Ulusal Katedrali mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında. Washington anıtından tüm kenti izleme şansına sahipsiniz. 169 metre uzunluğundaki binaya asansörle çıkarak enfes bir manzaraya şahit olabilirsiniz. ABD’nin en büyük ikinci, dünyanın en büyük altıncı katedrali olan yapı, aynı zamanda şehrin en yüksek dördüncü binası olarak biliniyor. İngiliz gotik tarzına sahip olan katedral, ulusal anlamda büyük bir değer taşıyor. Görkemli eserler arasında görmeniz gereken bir yer olan, ABD ulusal siyasetinin merkezi olan Capitol binasını ve yüzlerce bitki çeşidinin yer aldığı bahçesini görmeden kentten ayrılmayın.

Washington DC, dünyanın önemli bir başkenti olarak yalnızca devasa binalardan oluşmuyor. Şehirde gezilecek tarihi binalar ve önemli müzelerin ardından, Georgetown bölgesinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Dünyanın seçkin markalarının mağazaları ile Amerikan tipi mimariyi yansıtan tek katlı eski evlerden oluşan Georgetown’da, şehrin genel atmosferinden farklı bir ortamda gezebilir ve sayısız seçenek arasından ABD yeme içme kültürünü yaşayabilirsiniz.