Sımsıcak bir Akdeniz Şehri : Valensiya

İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Sımsıcak bir Akdeniz Şehri : Valensiya, yılın her döneminde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Katalan bölgesi olan Comunidad Valenciana’nın da başkentliğini yapan şehrin tarihi, milattan önceye dayanıyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Valensiya, tarihle modern mimariyi harmanlıyor. Ayrıca şehir; göz alıcı sahilleri, pırıl pırıl denizi ve eğlence mekanları ile biliniyor.

Valensiya

Valensiya Hakkında Genel Bilgiler

Valensiya, modern mimariyi tarihi dokuyla bir araya getirirken; doğal güzellikleri ve masmavi denizi sayesinde her mevsim gidilebilecek destinasyonlar arasında yer alıyor. Günümüzde İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri haline gelen Valensiya otelleri, gece kulüpleri, kafeleri ve her daim cıvıl cıvıl sokakları ile misafirlerini en güzel şekilde ağırlıyor. Eski Şehir / Old Town, şehrin tarihini günümüze taşırken, beş ana binadan oluşan Bilim ve Sanat Kenti modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Her mevsim farklı bir keyif sunan Valensiya’ya İstanbul’dan direk uçuşla rahatlıkla gidilebiliyor.

Valensiya‘da Gezilmesi Gereken Yerler 

Şehrin “El Carmen” olarak bilinen Old Town kısmı, göz alıcı mimarisiyle sizi tarihin derinliklerine götürüyor. Hareketli barları, kafeleri ve sokakları ile Old Town’ın her köşesi keşfedilmeyi bekliyor. Müziğin hiç susmadığı sokaklarında ziyaretçilere Jazz’dan klasik müziğe kadar her türlü müzik eşlik ediyor. Bu bölgede Llotja de la Seda, Torres de Quart, Torres de Serranos gibi pek çok müze bulunuyor. Gotik tarzda inşa edilmiş olan Torres de Serranos, Orta çağı bütün ihtişamıyla bugüne getiriyor. Valensiya’nın ikonik mimarilerinden biri olan Torres de Serranos halen bazı festivallere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Turia Nehri kıyısında inşa edilmiş olan ve şehrin modern kısmı olarak bilinen Sanat ve Bilim Kenti, tarihi bölümden çok farklı bir doku taşıyor. Gözlem evi olarak bilinen L’Hemisferic, akvaryum olarak bilinen L’Oceanografic, opera evi olan El Palau de les Arts Reina Soifa, köprü olan El Pont de I’Assut de I’or, etkinlik alanı olarak bilinen L’Agora, açık hava galerisi olan L’Umbracle ve Prens Felipe Bilim Müzesi bu bölümde yer alıyor.

Valensiya’da Yapılması Gereken Aktiviteler 

Şehir içi ulaşım metro ve otobüslerle rahatlıkla sağlanıyor. Tarihi bölgeden hemen hemen her yere kolaylıkla gidilebiliyor. 48 bölümden oluşan ve İtalya’daki Kolezyum’u anımsatan Plaza de Toros de Valencia, 12.000 kişilik kapasitesi ile ziyaret edilmeyi bekliyor. İçerisinde boğa güreşlerine katılan matadorların eşyalarının sergilendiği bir müze de bulunuyor. Aslen 13. yüzyılda Araplar tarafından cami olarak inşa edilmiş olan Valensiya Katedrali’ni görülecek yerler listesine alabilirsiniz. Mükemmel mimarisi ile Valensiya Katedrali halen ibadete açık bulunuyor. Ayrıca 15. yüzyıldan kalma Torres de Quart’in eski kulelerine çıkarak şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Tarihi güzellikleri yanında doğal güzellikleri ile de büyüleyen şehrin, 12 kilometre dışında kalan Albufera Gölü ve Albufera Doğa Parkı, şehrin hareketine biraz ara vermek isteyen ziyaretçilere hitap ediyor. Ayrıca Albufera Doğa Parkı’nın yakınında bulunan El Parmar Köyü de pek çok turistin ilgisini çekiyor.

Valensiya’da Mutlaka Yenilmesi Gerekenler 

Akdeniz’in tüm zenginliklerini sunan Valensiya mutfağı; deniz ürünleri, et ve sebzeyi kapsayan yerel lezzetleri ile her ağız tadına hitap ediyor. İspanya’ya özgü bir pilav çeşidi olan Paella akşam yemeklerinizi taçlandırıyor. Paella, deniz ürünleri ya da etle sunuluyor. Çeşitli soslarla atıştırmalık olarak hazırlanan Tapas ile her öğününüzü süsleyebilirsiniz. Ayrıca geleneksel bir içki olan Horchata ile yemeklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Hareketli sokakları, tarih kokan mimarisi, eğlence mekanları ve doğal güzellikleri dikkat çeken Valensiya, arkadaş grubunuzla ya da ailenizle geçirebileceğiniz keyifli bir tatil fırsatı sunuyor. Valensiya turları tatil planlarınızı yaparken tercihlerinizi kolaylaştırıyor. En uygun Valensiya uçak biletleri ve otelleri için fırsatları ve kampanyaları takip edebilir, önceden rezervasyon yaptırarak bütçenize uygun bir tatil yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Valensiya Şehir Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Valensiya mutfağı