Son zamanlarda oldukça popüler bir terim olan meditasyon, Latince meditatio kelimesinden geliyor. Sözlük anlamı derin düşünme olan meditasyon, kişinin öz varlığına ulaşabilmesi için kullanılan bilinçli odaklanma tekniği olarak tanımlanıyor. Asıl amacın zihni sakinleştirilmesi olan meditasyon yöntemleri için huzurlu, sakin ve sessiz ortamlar tercih ediliyor. İşte meditasyon yapanların Türkiye’de gidebileceği doğal yerler:

Zamanın Durduğu Huzurun Hayat Bulduğu Şirin Bir Belde: Selimiye

Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı bir mahallesi olan Selimiye, halkı balıkçılıkla geçinen sessiz, sakin ve huzur dolu bir tatil beldesi olarak dikkat çekiyor. Yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran belde, Marmaris ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yerel kültürünü korumayı başaran ender tatil beldelerinden biri olan Selimiye, doğal güzellikleri ile misafirlerini büyülüyor. Zamanın durduğu ve huzurun hayat bulduğu Selimiye, kendi iç dünyasıyla yüzleşerek meditasyon yapmak isteyenlerin de uğrak yeri oluyor.

Doğanın İçerisinde Bir Rüya Alanı: Boncuk Koy

Denizin sesini yanı başında hissetmek isteyenler için muhteşem bir seçenek olan Boncuk Koy,  Marmaris ilçe sınırları içersinde yer alıyor. Adını masmavi denizinden alan koy, el değmemiş doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakıyor. Sükûnet, huzur ve dinginlik arayanlar için ideal bir seçenek olan koy, berrak ve dinlendirici denizi ile dikkat çekiyor. Yalnızlığı sevenler ve kendi ile baş başa kalıp meditasyon yapmak isteyenler için ön plana çıkan tatil seçenekleri arasında yer alıyor.

Sakin ve Sessiz Bir Tarım Köyü: Yanıklar Köyü

Ekolojik turizmin pilot bölgelerinden biri olan Fethiye’ye bağlı Yanıklar Köyü, sakin doğası ve tarıma elverişli toprakları ile muhteşem tatil seçenekleri arasında yer alıyor. Her tülü meyvenin dalından kopartılıp yenildiği Yanıklar Köyü’nde  %100 organik tarımın yapılıyor. Masmavi tertemiz sularında negatif enerjini atabilir yemyeşil doğada denizin dalga sesleri eşliğinde meditasyonunuzu yapabilirsiniz. Güler yüzlü insanların yaşadığı Anadolu’nun eşsiz köşelerinden biri olan köyde, tarımsal turizmin konumlandığı Pastoral Vadi görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor.

Saklı Kalmış Bir Cennet: Kabak Koyu

Her köşesiyle cenneti andıran Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Fethiye Ölüdeniz’e 16 kilometre uzaklıkta Faralya Köyü’nde yer alan Kabak Koyu, sakinliği ve huzur veren doğası ile meditasyon yapmak isteyenlerin dikkatini çekiyor. Kızılçam ormanları içinde büyüleyici bir manzaraya sahip olan Kabak Koyu, küçük çakıllı plajının yanı sıra yükseklere çıkıldıkça akarsu ve pınarları ile adeta saklı kalmış bir cenneti andırıyor.

Her Şeyi Arkanızda Bırakmanın Tam Zamanı: Yenice Ormanları

Doğa severlerin büyük beğenisini kazanan Yenice Ormanları, Karabük’te yer alıyor. Derin bir vadi içerisinde yer alan orman, doğal güzellikleri, tertemiz havası ve yemyeşil rengi ile kendi ile baş başa kalmak isteyenlerin adresi oluyor. Sabahın erken saatlerinde üzerine düşen sis perdesi ile kuş cıvıltılarının birleştiği ormanlık alanda, yangınları önlemek amacıyla yapılan göletler, mavinin en güzel tonlarını taşıyor. Özellikle bahar aylarında doğanın uyanışı ile birlikte daha da güzelleşen ormanda özgürlüğün tadına varabilirsiniz.

Deniz Kokan Huzur: Sığacık

Yoğun ve stresli iş hayatından kaçmak için İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Sığacık Mahallesi, meditasyonla ilgilenenlerin uğrak yeri oluyor. Deniz kokan sokakları kendi halinde olan halkı ile dikkat çeken Sığacık, kulakları tırmalayan sessizliği ile sadece kendi ile kalmak isteyenlerin beğenisini kazanıyor. Rüzgârın ve denizin sesinden başka bir sese izin vermeyen tatil beldesi, deniz kokan huzuru ile sakinlik ve huzur arayanların adresi oluyor. Organik ürünlerin satıldığı Kale içindeki yerel pazarı ile her Pazar misafirlerine güler yüzlü hizmet veren belde İzmir’e 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor.