İsteyince Her Şey Mümkün: 400 TL KYK Bursuyla Dünyayı Gezen Üniversiteli adı Barkın Özdemir. Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldığı aylık 400 Türk Lirası’nı fon alarak 38 ülke gezmesi ile tanınıyor. Farklı ülkelerde çektiği yüzlerce fotoğrafı sosyal medya hesaplarında paylaşıyor, şimdiden binlerce takipçisi ile ünlü gezgin ve fenomenler arasında sayılıyor. Henüz 21 yaşında dünyanın dört bir yanını gezen cesur genç, 9 ayda toplam 6 kıtaya ayak bastı. Her kıtada gezi rotasını kendi oluşturuyor, ya birkaç ülke gezerek rotasını başka yerlere çeviriyor ya da kıtayı boydan boya gezerek anılarına yenilerini ekliyor.

Her Gezi Ayrı Bir Macera

Gezi, Barkın Özdemir için adrenalin anlamına geliyor. Uzun yolculuklar esnasında başından geçen maceralar onun ne kadar cesur olduğunu ispatlıyor. Macaristan’da banklarda sabahlayan da kendisi, Avustralya’da yunuslarla yüzen de, dört metre uzunluğundaki pitonla yüz yüze gelen de…  Şaman ayini de anılar arasında sıralanıyor, Gold Coast’da balinaların zıplayışına tanık olduğu anlar da genç adamın röportajlarında yer alıyor. Özdemir, şimdilerde Şili’de yaşıyor ve gönüllü öğretmenlik hizmeti vererek günde 40 lira harcamayla yaşamını sürdürüyor. Üniversite’ye kayıt yaptırdığından bu yana gezgin olma hayali kurduğunu söyleyen genç öğrenci, 2017 yılından bu yana hayallerini gerçekleştiriyor.

Dünyayı Gezmek Okul Gibi 

Kanada, Avustralya gibi Türkiye’ye uzak birçok ülkeyi gezen genç, okuldan geç mezun olmayı da umursamıyor. “Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir?” merakı misali gezmenin de kendisi için bir eğitim süreci olduğunu söyleyen Özdemir, “Dünyayı dolaşıyorum, bundan daha büyük okul olamaz” diyor. Çocukluğundan bu yana ailece çıkılan gezilerle seyahatlere alıştığını belirten Barkın Özdemir, babasının asker olduğunu ve onun NATO görevi sırasında Balkanlar’da yaşadıklarını hatırlatıyor. Babasının Afrika’yı ve İspanya’yı gezdiğini söyleyen genç adam, şimdilerde babasının kendisine “artık gezme” uyarısında bulunduğunu vurguluyor.

En Büyük Hayali Antarktika 

Güney Amerika’yı altı ayda gezen Özdemir, Avustralya’ya ilk gittiğinde bir ay kalıp üç eyaleti gezdiğini söylüyor. En büyük hayali Antarktika olan genç adamın seyahat sırasında şimdilerde Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Gayana’da kamp yapmak bulunuyor. Sri Lanka’da hayatını değiştiren rahiplerle tanıştığını ifade eden Barkın, Ekvador’da hiç tanımadığı bir kızı kurtarmak için kavgaya dalmasını da heyecanla anlatıyor. Gezdiği yerler arasında Güney Amerika’yı ayrı bir yere koyan genç adam, kıtanın rengarenk atmosferi ve enerjisinden övgüyle bahsediyor. Orada insanların çok mutlu olduğunun altını çizen gezgin öğrenci, hiç tanımadığı insanların evinde kaldığını ve o insanlarla kısa sürede aile ilişkisi kurduğunu özellikle belirtiyor.

Bütçe KYK Kredisi 

Barkın Özdemir gezi için kullandığı bütçenin devletin verdiği krediden oluştuğunu ifade ediyor. Üniversitenin ilk yılında dokuz ay para biriktirdiğini ve kredi bakiyesine hiç dokunmadığını söyleyen Barkın, 9 ayın ardından Avrupa turu ile gezisine start veriyor. Barkın Özdemir’in bütçe açısından en zorlandığı ülkenin Avustralya olduğu biliniyor. Günlük 80 liraya kadar harcama yapmak zorunda kaldığını söyleyen genç öğrenci, gezdiği en ucuz ülkenin ise Güney Afrika olduğunun altını çiziyor. Tüm gezi harcamasının 15.000 lira olduğunu söyleyen Özdemir, geziye çıkarken yanına alacağı üç şeyi ise söyle sıralıyor: “kafa lambası, kamera ve not defteri.”

Barkın Özdemir, hayatı ile ilgili aldığı kararların seyahatler sırasında belirginleştirdiğini söylüyor. Duyguları ile yaşayan ve düşündüğünden daha cesur biri olduğunu fark eden Barkın, her gittiği ülkeden uçak maketleri toplayarak koleksiyon yapıyor. Genç öğrencinin 147 adet modeli bulunuyor. Barkın Özdemir’in seyahatlerinde çektiği fotoğrafları, seyahat notlarını ve anılarını @barkinozdemir Instagram hesabından an be an takip edebilirsiniz.