Dünyanın Kalbi Kudüs

Kadim dinlerin beşiği ve büyük medeniyetlerin başkenti olan Dünyanın Kalbi Kudüs, UNESCO kültürel miras listesinde yer alan seçkin ve özel bir şehir. Üç büyük dinin kutsal mekanlarını iç içe barındıran Kudüs, bu özelliğiyle adeta dünyanın kalbi olarak nitelendirilebilir. Kutsal mekanlara yolculuk yapma niyetiniz varsa, coğrafi açıdan ülkemize yakın olan Kudüs’ten başlayabilirsiniz. Bugün İsrail ve Filistin devletlerinin ortak şehri olan Kudüs’e geldiğinizde, sizi şehrin otantik atmosferi ile çok kültürlü bir yaşam karşılayacak. Üç dilde yazılan tabelalar ve karışık sokakları ile Kudüs, çok farklı bir Orta Doğu macerası vadediyor.

Kudüs’e Ulaşım ve Konaklama

Kudüs’e en kolay ulaşım yolu hava yolu ile gerçekleştiriliyor. Ancak Kudüs şehrine gitmek için doğrudan bir Kudüs uçak bileti almak mümkün değil; çünkü şehrin bir havalimanı bulunmuyor. Dolayısıyla Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı ilk ulaşım noktanız olacak. Ben Gurion havalimanına indikten sonra, dış hatlar terminalinde bekleyen aktarma otobüslerine binerek ve Kudüs otobüsüne bir aktarma daha yaparak yaklaşık 50 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile bu kutsal şehre ulaşabilirsiniz. Otobüslere nasıl ulaşacağım, diye merak etmeyin; havalimanı içinde yer alan Jerusalem tabelaları size doğru yolu gösterecek. Bu arada pasaportunuza İsrail kontrol damgası vurulacağı için, Mısır haricindeki Arap ülkelerine girişte sorun yaşamanız olasılıklar arasında bulunuyor. Aynı durumu, pasaportunuzda bir Arap ülkesi damgası varsa, Tel Aviv girişinde de yaşayabilirsiniz. Eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılan Kudüs, konaklama seçenekleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Lüks otellerden, uygun bütçeli apart tiplere kadar, bütçenize ve tercihinize uygun Kudüs otelleri için önceden rezervasyon yapabilir ya da inanç turları kapsamında Kudüs turları tercihi yapabilirsiniz.

Kudüs’te Gezilecek Yerler

Kudüs’te, Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman döneminde şehirde inşa edilen surların çevrelediği bölge “Eski şehir” , geri kalan bölge ise “Yeni Şehir” olarak adlandırılıyor. Eski şehirle yeni şehir arasında ise büyük bir tarz farkı bulunuyor. Doğunun tarihi dokusunu bulabileceğiniz eski şehirden yeni şehre geçtiğinizde, kendinizi aniden bir Avrupa kentinde bulacaksınız. Kudüs; Hristiyan, Müslüman, Ermeni ve Yahudi mahalleleri şeklinde dörde bölünmüş durumda ve bu mahalleler arasında görünür sınırlar bulunmuyor. Hangi mahallede gezdiğinizi etrafınızdan kolayca anlayacak ama hangi mahalleye ne zaman geçtiğinizi anlayamayacaksınız.

Kutsal mekanlar denilince, dünyada ilk akla gelen yer olan Kudüs’te gezebileceğiniz mekanlar da haliyle dinlerin büyük mabetleri oluyor. Yahudilerin kutsal mekanı olan Hz. Süleyman mabedinden, günümüze yalnızca büyük bir duvar kalmış durumda. Yahudilerin ağlama duvarı dedikleri meşhur duvar da tam olarak burası. Yahudilerin hayli kalabalık bir şekilde bulunduğu ve dikkat çeken görüntüler oluşturarak ibadetlerini gerçekleştirdiği mekanı ziyaret etmeyi unutmayın. Ağlama duvarına geldiğinizde, hemen yakınında yer alan Müslümanların ilk kıblesi ve Mescid-i Haram’dam sonra ikinci en önemli kutsal mekanı olan Mescid-i Aksa’ya ulaşabilirsiniz. Mescid-i Aksa’ya girişler, polis kontrolü ile gerçekleşiyor. Hristiyanların Kudüs’teki kutsal mekanı ise, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği yer olarak kabul edilen Kutsal Kabir Kilisesi. Kiliseye giden yola ise Çile Yolu adı veriliyor. Çile yolu, Hz.İsa’nın sırtında çarmıhla yürüdüğü yol anlamına geliyor ve bir kısmı Müslüman mahallesinin içinden geçiyor. Hz. İsa’nın yolda yorgunluktan düştüğü yerlere ise kiliseler inşa edilmiş ve toplam 14 tane olan bu kiliselere istasyon adı veriliyor. Zeytindağı ve Meryem Ana Kilisesi de, yine uğramanız gereken yerler arasında başı çekiyor.

Kudüs’e gelmişken, bu özel şehre ait lezzetlere de bakmayı ihmal etmeyin. Şehirde öne çıkan en önemli yemek Falafel. Ayrıca, şehrin dinler temelinde bölünmüş mahallelerinde farklı yerel tatlara ulaşabilirsiniz. Kudüs ziyaretiniz için Kudüs Sendromu konusunda bilgilenmenizde de yarar var. Kudüs’e gelen insanların, şehrin atmosferinden etkilenerek, kendisini kutsal kişi zannetmesi olarak tanımlanan bir psikolojik rahatsızlık, bu isimle tıp literatüründe yer alıyor.