Sanatın, Rönesans’ın başkentlerinden biri olan Paris’te sanat dolu bir tatil yapmak isteyenlerin rotası çiziliyor. işte sanatçıların izinde Paris tatili için rotanız.

Eyfel Kulesi ile başlanan Paris seyahati sanatçıların izini sürerek devam ediyor. Kule gezisinin ardından ünlü sanatçıların izinde Paris tatili için yol, ziyaretçileri Rodin Müzesi’ne götürüyor.

Eşsiz Eserler Müzelerde Sizleri Bekliyor

Eşsiz Eserler Müzelerde Sizleri Bekliyor

Ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin misafirlerini karşıladığı müzede, eşsiz eserler unutulmayacak bir kültür gezisinin başladığını işaret ediyor. Uluslararası sergilerin yer aldığı Grand Palais, mimari meraklılarının gözdesi oluyor. Ardından uğrak yeri olacak Petit Palais’te ise Rembrandt, Rubens, Claude Gellée, Nicolas Poussin, Fragonard, Greuze , Hubert Robert gibi sanatçıların eserlerini görmek mümkün oluyor. Empresyonizme ilgi duyanların merakını cezbeden Orangerie Müzesinde Monet, Renoir, Sisely, Utrillo, Picasso, Cézanne, Matisse gibi sanatçıların tabloları kendine yer buluyor. Müzenin tam karşısında yer alan Galerie nationale du Jeu de Paume ise çağdaş sanat eserlerini görmek isteyenlerin seçimi oluyor. Çağdaş sanat müzelerinden bir diğeri Pompidou da her yıl 6 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Renkli teması ile dikkat çeken müze, mimarisiyle adeta akılları baştan alıyor.

Mona Lisa'ya Gülümseyin

Mona Lisa’ya Gülümseyin

Buram buram sanat kokan aşıklar şehrinde gezi sırası Louvre Müzesi’ne geliyor. 35.000’den fazla eserin bulunduğu müzede Mona Lisa gibi dünyaca ünlü pek çok eser ziyaretçilerini bekliyor. Gezmesi hemen hemen bir gün süren müzeye gitmeden önce görülmek istenen eserlerin belirlenmesi ve müzedeki yerlerinin incelenmesi öneriliyor. Sanatseverlerin ilgi odağı olan müzenin ardından sıra Ortaçağ’ın mimari harikalarından biri olan ve dönemin sanat parçalarını bir arada bulunduran Cluny’i görmeye geliyor. Gotik yapısıyla dikkat çeken bina, ziyaretçilerini yüzlerce yıllık tarihi bir geziye davet ediyor.

Paris'in Sanat Hazineleri

Paris’in Sanat Hazineleri

Eugène Delacroix Müzesi, Eugène Delacoix’ın sanat tarihine geçen ünlü eserlerini bulunduruyor. Fransız Devrimi’ne ithaf edilen eserleri ile ünlü olan sanatçı, özgürlük ve devrim vurguları bulunduran eserleri ile tanınıyor. Sanatçının evi ve atölyesini içinde bulunduran müze, yalnız sanatı değil bir sanatçının yaşamını keşfetmenize imkan tanıyor. Paris‘in bitmek bilmeyen hazineleri arasında Picasso ve Carnavalet Müzesi yer alıyor. Ülke tarihine odaklanan Carnavalet Müzesi tarihi dokusu ile şehrin geçmişine dokunmanızı sağlıyor. Picasso Müzesi’nde ise sanatçının koleksiyonları yer alıyor, müzede üç binden fazla eser yer alıyor. Her adımda sanatın hissedildiği şehrin kaldırımları adımlanırken Edith Piaf’ın sesi kulaklarda çınlıyor, sanatın gölgesinde yükselen romantik şehir romantizmi doruklarda hissettiriyor.

Paris Tatili