Yaz Festivalleri ile Turist Çeken Harika Avrupa Şehirleri

Bu sene değişiklik yaparak tatilinizin bir kısmını Avrupa’da geçirmeye ne dersiniz? Üstelik sadece gezmekle kalmayıp, seyahatinizi farklı şehirlerdeki festivallere denk getirerek renklendirebilirsiniz.

İşte yaz festivalleri ile turist çeken harika Avrupa şehirleri hakkında ipuçları:

San Fermin Festivali (Bull Running) – Pamplona, İspanya

Her yıl 6-14 Temmuz arasında düzenlenen San Fermin Festivali, İspanya‘nın Pamplona şehrinde gerçekleşiyor. “Boğa Koşusu” deyince herkesin aklına gelen festivalde pek çok etkinlik yer alıyor. Ama en çok kırmızı tişört giyen gençlerin dar sokaklarda boğalarla koşusu turistlerin unutamadığı görüntüler arasında yer alıyor.

Şehrin ünlü Plaza Ayuntamiento Meydanı’nda şampanyaların patlatılmasıyla başlayan ve dokuz gün süren eğlenceli festivale siz de katılabilir, hatta festival boyunca her sabah tekrarlanan boğa koşusunda yer alarak adrenalin dolu unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Dünyanın her yerinden gelen meraklı turistlerin ilgi odağı bu festival için rezervasyonları aylar önceden yaptırmakta fayda var.

San Fermin Festivali

Henley Royal Regatta – İngiltere

Bir İngiliz klasiğine ne dersiniz? Dünyanın en aristokratik spor yarışması olarak bilinen ve 5 gün süren Henley Royal Regatta’da sporcular, Thames Nehri üzerinde küreklerini yarıştırıyor. Bu yıl 28 Haziran ve 2 Temmuz arasında düzenlenecek olan yarışmaya olimpiyat kürekçileri de katılıyor. Her ne kadar bir spor yarışması olsa da banklarda oturup yarışları seyrederken, birbirinden şık İngilizler arasında kendinizi bir moda festivalinde gibi hissedebilirsiniz. Thames Nehri vadisi manzarası, klasik içkiler ve yarış heyecanını bir arada yaşayacağınız bu etkinlik, İngiltere gezinize heyecan katabilir.

Henley Royal Regatta

Provins Ortaçağ Festivali – Fransa

Tarihe meraklıysanız, 24-25 Haziran’da gerçekleşecek Provins Ortaçağ Festivali’ni kaçırmayın! Paris‘ten arabayla sadece 1 saat uzaklıkta yer alan Provins’deki festival her yıl haziran ayında düzenleniyor ve iki gün sürüyor. Bütün kasabanın Orta Çağ’a büründüğü festivalde kendinizi 800 yıl geriye gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Coşkulu geçit törenini, eğlenceleri, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyen ve akrobatların gösterilerini izleyebileceğiniz festivalde dilerseniz Ortaçağ çadırında birkaç gün kalarak zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Provins Ortaçağ Festivali

Tomorrowland – Belçika

Eğer bir müzik tutkunuysanız, seyahatinizi temmuz ayında Belçika‘da düzenlenen ve 2 hafta sonu boyunca, yani 4 gün süren Tomorrowland Müzik Festivali’ne denk getirerek bu müthiş organizasyonda yer alabilirsiniz. House, tekno ve elektronik müziğin starlarının performanslarını izleyebilir, parti maratonunda kendinizden geçebilirsiniz. Bu sene 21-23 ve 28-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin biletlerinin dakikalar içinde bittiğini hatırlatmakta fayda var.