Dünyanın Dört Bir Yanında Şubat Ayını Sıra Dışı Hale Getiren Festivaller

Şubat ayı dendiğinde ülkemizde Sevgililer Günü dışında akla pek de farklı bir etkinlik gelmezken bu durum dünyanın pek çok noktasında tam tersi bir hal alıyor. Dünyanın Dört Bir Yanında Şubat Ayını Sıra Dışı Hale Getiren Festivaller İtalya’dan Çin’e, Tayvan’dan Brezilya’ya dünyanın birbirinden değişik noktası şubat ayını oldukça renkli, canlı ve hareketli geçiriyor. İster kültür-edebiyat odaklı festivallerden hoşlanın isterseniz tam bir dans-müzik tutkunu olun fark etmez, şubat ayı, festival ayı olma açısından tüm beklentilerinizi karşılayabilecek kadar zengin bir çeşitlilik sunuyor.

Avrupa’da Şubat Ayında Kutlanan Festivaller

Portakal Savaşı (Battaglia delle Arance): Avrupa’da festival dendiğinde İspanya ile birlikte akla gelen ilk ülkelerden biri kuşkusuz İtalya. Yılın her dönemi ziyaretçilerine ayrı bir şenlik ortamı sunan İtalya, şubat ayında da bu özelliğini olduğu gibi koruyor. İtalya’daki şubat ayı festivalleri içinde en eğlenceli olanı ise Battaglia delle Arance yani Portakal Savaşı. 11 – 28 Şubat tarihleri arasında kutlanan bu festival, tıpkı İspanya’nın Bunol kentinde gerçekleştirilen ünlü Domates Festivali gibi oldukça masum ve eğlenceli bir savaş içeriyor. Kökeni yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan Portakal Savaşı, efsaneye göre zalim hükümdarın başını temsil eden portakallarla ve bu zalim hükümdara karşı ayaklanan halkı temsil eden binlerce ziyaretçi ile tekrar canlandırılıyor.

Venedik Karnavalı (Carnevale di Venezia): Şubatta festival denir de Venedik Karnavalı’ndan bahsetmemek olur mu? Artık neredeyse tüm dünyanın çok iyi bildiği bir festival haline gelen Venedik Karnavalı, aslında 1200’lü yıllarda sosyal sınıflardan dolayı oluşan farkları yok etmek amacıyla ortaya çıkıyor. O dönemde maskelerle kendilerini gizleyen insanlar bugün belki de dünyanın en ünlü festivalinin temellerini attıklarından habersizdiler. 11 Şubat’ta başlayan ve 40 gün süren festivalin en renkli gününün son günü olduğunu da belirtelim.

Asya’da Şubat Ayında Kutlanan Festivaller

Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali: Adından da anlaşılabileceği gibi Çin’in, Harbin kentinde kutlanan bu soğuk ve görkemli festival, buzdan yapılmış ve rengarenk ışıklarla aydınlatılmış olan devasa heykellere ve saraylara ev sahipliği yapıyor. Çin’in en büyük ve en önemli kış etkinliği olan Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali, 5 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor ve her yıl farklı bir tema üzerine kuruluyor.

Pingxi Fener Festivali: Tayvan’ın en büyüleyici ve renkli etkinliklerinden biri olan Fener Festivali, Taipei’ye araçla 1 saat uzaklıkta bulunan Pingxi kasabasında düzenleniyor ve şubat ayı boyunca binlerce dilek feneri bu festival aracılığıyla gökyüzüne bırakılıyor. Yaklaşık 2000 yıl önce köylülerin işaret amaçlı kullandıkları gök fenerleri, günümüzde aynı bölgede dilek amaçlı kullanılıyor, dilekler fenerlere yazıldıktan sonra gökyüzünde süzülmeye başlıyor. 100 ile 200.000 dilek fenerinin gökyüzünde oluşturduğu büyüleyici görüntüler ise özellikle sıra dışı fotoğraflar çekmek isteyenler için eşsiz fırsatlar yaratıyor.

Amerika’da Şubat Ayında Kutlanan Festivaller

Shakespeare Festivali: “Ben öyle çok hareket, gürültü sevmem” diyor bir de kültür ve sanat odaklı etkinliklerden hoşlanıyorsanız Amerika Birleşik Devletleri’nin, Oregon, Ashland kentinde kutlanan ve en sıra dışı festivaller arasında yer alan Shakespeare Festivali sizin için biçilmiş kaftan olabilir. 17 Şubat’ta başlayan ve 8 ay gibi oldukça uzun bir süre boyunca devam eden festivalde birbirinden etkileyici Shakespeare oyunlarını açık hava tiyatrosunda izleyebilir, dilerseniz oyun okumalarına da katılabilirsiniz.

Rio Karnavalı: Dünyanın en büyük katılımının sağlandığı karnaval olan Rio Karnavalı, artık tüm dünyada festival dendiğinde akla ilk gelen etkinlikler arasında yer alıyor. Hristiyanlık inancında 40 gün süren Büyük Perhiz öncesi 18 Şubat-5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Rio Karnavalı için samba okulları tüm yıl boyunca oldukça sıkı şekilde çalışıyor. Amaçları karnavalda birinci gelmek olan samba okulları, tüm hünerlerini geçit töreninde sergilerken izleyenlere de unutulmaz bir gösteriye tanık olma ayrıcalığı sunmuş oluyorlar.