Mutlaka Görmeniz Gereken Avrupa’daki En Ünlü ve En İlginç 6 Festival. Birçok kişi için Avrupa tatili denilince sıklıkla, sırt çantalı tren gezileri, romantik şehirler ve binlerce yıllık sanat ve mimari akla geliyor. Ancak, bazı gezginler için yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin ve kültürlerin yükseldiği bir kıtada, görülmesi gereken şeyler arasında sadece tarihi binalar yer almıyor.  Avrupa, dünyadaki en eski ve en büyüleyici, çok sayıda kültürel festivale ev sahipliği yapıyor.

1- Oktoberfest, Münih, Almanya

Eylül ayının sonunda düzenlenen Oktoberfest, dünyanın en büyük halk festivallerinden biri olarak biliniyor. Geçtiğimiz on yıl boyunca yılda ortalama altı milyon ziyaretçiyi ağırlayan festivalde, her yıl 6 milyon litrenin üzerinde bira tüketiliyor. Oktoberfest iki haftadan fazla sürüyor. Festival alanı Münih şehir merkezinin hemen dışında, Wiesn adı verilen bir çayırda kuruluyor.

Münih’in meşhur Oktoberfest’i sırasında Münih’te kötü bir zaman geçirmek neredeyse mümkün görünmüyor. Münih’in sokakları çadırlar, müzik ve kültürle dolu bir açık hava festivali alanına dönüşüyor. Festivalin popülerliği nedeniyle konaklama ve ulaşımın en az 2 ay öncesinden planlanması öneriliyor.

Oktoberfest’in eğlenceli atmosferinde, yeme, içme ve dansa ek olarak renkli geçitlerin, çeşitli panayır gezintilerinin tadını çıkarabilir ve geleneksel Bavyera kültürünü yakından inceleyebilirsiniz.

2- Venedik Karnavalı – Venedik, İtalya

İtalya’nın kanallarıyla ünlü şehri Venedik, dünyanın en çok turist ağırlayan karnavallarından birine ev sahipliği yapıyor. Birbirinden gösterişli festival kostümleri, geçit törenleri ve festivalin müdavimleri için olmazsa olmazlardan olan maskeleri ile Venedik Karnavalı görülmeye değer festivaller listesinde yer almayı hak ediyor. Venedik Karnavalı’na giderseniz, bu güzel festivalin anısını yaşatmak için Venedikli ustaların el işçiliği ile hazırladığı özel maskelerden mutlaka bir tane almayı unutmayın.

3- San Fermin Festivali – Pamplona, ​​İspanya

İspanya’nın özerk Navarra şehrinin başkenti olan Pamplona’da her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında dünyaca ünlü San Fermin Festivali düzenleniyor. Festival kapsamında düzenlenen boğa koşusu ile Pamplona sokaklarının, deyim yerindeyse altı üstüne geliyor. Azılı boğaların kalabalığı kovaladığı Pamplona’nın tarih kokan sokaklarında, adrenalin dolu, kültürel açıdan zengin ve eşsiz bir sokak festivali yaşayabilirsiniz.

4- Edinburgh Fringe Festivali, Edinburgh, İskoçya

Edinburgh’da her yıl, uluslararası sanat, müzik ve tiyatro severleri bir araya getiren ve dünyanın en büyük sanat festivali olan Fringe Festivali düzenleniyor. Dünyanın her yerinden binlerce sanatçının akın ettiği ve adeta bir yaratıcılık patlamasına ev sahipliği yapan Edinburgh’u, Ağustos ayının ikinci haftasında mutlaka görmelisiniz. Büyük bir tiyatro hayranı olmasanız bile tuhaf, komik ve ilginç yönleri ve sıra dışı gece hayatı ile Fringe Fest, gerçekten görülmeye değer bir festival olarak ziyaretçilerini bekliyor.

5- St. Patrick Festivali – Dublin, İrlanda

Dünyanın en büyük, yeşil gözlüklü insan topluluğunu sadece İrlanda’da bir arada görebilirsiniz. Birçok ülkede kutlanan, ancak bir İrlanda günü olan St. Patrick günü, Aziz St. Patrick’in ölüm yıldönümü olarak kutlanıyor. Yıllar içinde bir festivale dönüşen anma gününde, şarkılar söyleniyor ve ilgi çekici geleneksel yeşil kostümlerle dans ediliyor. Dünya çapında üne sahip olan Dublin’deki geçit töreniyle İrlanda’da St. Patrick, size unutulmaz bir gün yaşatmayı vaat ediyor.

6- Maslenitsa Festivali – Kiev, Ukrayna

Avrupa’nın daha soğuk olan doğu bölgelerinde, bahar her yıl bir coşkuyla karşılanıyor. “Gözleme Haftası” anlamına gelen Maslenitsa, Mart ayının ilk haftası boyunca kutlanıyor. En büyük Maslenitsa kutlamaları, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılıyor. Kar topu savaşları, kızaklar, pagan kostümleri ve danslar eşliğinde bir saman balyasının yakıldığı festivalde, hayatınızda yemediğiniz kadar krep yiyebilirsiniz.