İki kent arasında seçim yapma konusunda siz de birçokları gibi sıkıntı yaşıyor ve Önce Hangisini Ziyaret Etmeli: Porto ya da Lisbon diyorsanız, aşağıda sıraladığımız kriterlere odaklanabilirsiniz. Portekiz’in iki büyük kenti Porto ve Lizbon, her konuda birbirine yakın özellikler taşıyor. Denizcilik faaliyetleri ile bir zamanlar dünyaya hükmetmiş bir imparatorluğun parçaları olmalarının getirdiği etkiyle, her iki şehir de yüzyıllar içerisinde mutfak kültüründen eğlence olanaklarına kadar pek çok konuda zenginleşme olanağı bulmuş.

1. Manzara

Porto ve Lizbon; nehir kenarına kurulmuş olmaları, göz alıcı meydanlara ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaları nedeniyle aslında konuklarına benzer manzaraları sunuyor. Ancak bu noktada Lizbon, İstanbul’a benzer şekilde, 7 tepe üzerine yayılmış olması nedeniyle gezginlere daha farklı açılardan kentin çeşitli noktalarını izleyebilme fırsatı tanıyor. Örneğin mimarisi ile insanı cezbeden Santa Luzia Kilisesi’nin seyir terasına çıktığınızda, hem Alfama Bölgesi’nin tamamını hem de nehrin diğer yakasını görebilirsiniz. Kentin kalbi sayılan bölgenin sunduğu tarih kokan manzarayı farklı açılardan fotoğraflamak istediğinizde, yeşillikler içerisindeki Miradouro de São Pedro de Alcântara’ya da gidebilirsiniz.

Porto’nun kent merkezinde de bu tarz noktalar, Lizbon kadar çok olmasa da bulunuyor. Dom Luís I Köprüsü, bu noktaların en çok tercih edileni konumunda.

2. Yemek Çeşitliliği

Konu gastronomi olduğunda her iki şehir de benzer profil sergiliyor. Zira hak ettiğinin çok altında değer biçildiğinden genelde göz ardı edilen Portekiz mutfağının francesinha gibi özgün lezzetlerini, hem Porto hem de Lizbon’da rahatlıkla deneme imkânı bulabilirsiniz. Yalnız eğer tatlı tüketmekten hoşlanıyorsanız, Lizbon’u ünlü pastanesi Belém’den dolayı destinasyon seçiminizde bir adım öne çıkartabilirsiniz. İşletme, pastel de nata isimli tatlısı nedeniyle kente gelen çoğu gezginin uğrak noktası haline gelmiş.

Deniz ürünleri ve sebzelerin öne çıktığı yerel mutfak kültürüne ait tarifleri tüketmek için her iki şehirde de en ekonomik seçenekleri, tarihi sokak pazarlarının bünyesinde faaliyet gösteren restoranlar sunuyor. Seçkin bir mekânda, üst düzey bir deneyim yaşamak istediğinizde Porto’da Yeatman’ı, Lizbon’da ise Belcanto’yu tercih edebilirsiniz. Popüler restoranların mutfaklarını 2 Michelin yıldızı ile ödüllendirilmiş şefler yönetiyor.

3. Gezilecek Yerler

Tatil için Portekiz’i seçenlerin zihinlerini kurcalayan “Önce hangisini ziyaret etmeli: Porto ya da Lizbon” sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız karşılaştırmalı listemizde, sıradaki konu iki kentin gezilecek yerleri. Porto’da, klasik mimariden izler taşıyan Torre des Clérigos, büyüleyici Art Nouveau iç tasarımı ile Harry Potter’ı yazarken J.K. Rowling’e ilham kaynağı olduğu söylenen Lello ve gösterişli Serralves Çağdaş Sanat Müzesi gibi mekânlar gezi listesine alınmayı bekliyor.

Lizbon ise başkent olmasının verdiği ayrıcalıkla gezilecek yerler açısından da tıpkı manzara konusunda olduğu gibi Porto’nun bir adım önüne geçiyor. Her sokağında ayrı bir tarihsel öğeyi barındıran Belém’deki Jeronimos Manastırı ve Berardo Müzesi başta olmak üzere São Jorge Kalesi, Gulbenkian Vakıf Evi gibi sayısız seçenek, başkente gelen gezginlere Portekiz hakkında değerli bilgiler aktarmaya devam ediyor.

4. Eğlence Olanakları

Eğlence, her iki kentin yerel halkı için de günlük hayatın olmazsa olmazlarından bir tanesi. Bu nedenden dolayı hem Lizbon hem de Porto, eğlence olanakları açısından Avrupa’nın üst düzey şehirleri arasında sayılıyor.

Lizbon’un tarihi kent merkezi Bairro Alto, sabahlara kadar süren eğlencelere ev sahipliği yapıyor. Ancak Porto, bu konuda Lizbon’un birkaç adım önünde yoluna devam ediyor. Sadece deniz kenarına kurulu Vila Nova de Gaia’ya gittiğinizde bile her binanın içerisinde farklı bir şarap evinin olduğunu görebilirsiniz. Turlara katılarak, buradaki tadım etkinliklerinde keyifli vakit geçirme olanağı bulabilirsiniz.

5. Plaj Özellikleri

Porto ya da Lizbon karşılaştırmamızın son konusunun merkezinde, iki kentin sahip olduğu plajlar yer alıyor. Her iki kent de nehirlerin okyanusa döküldükleri noktaya kurulmuş. Ancak hiçbirinde Barselona gibi kent merkezi içerisinde denize girilebilecek alanlar bulunmuyor. O yüzden bu aktivite için kısa yolculukları göze almak gerekiyor.

Porto’da denize girmek için klasik tipteki tramvaya binip, Foz do Douro’ya gidebilirsiniz. Eskiden şirin bir balıkçı köyü olan yerleşim, günümüzde gösterişli butikleri, şık kafeleri ve uzun kumsalı ile adından söz ettiriyor. Lizbon’da ise plaj aktiviteleri için iki lokasyon öne çıkıyor; Cascais ve Costa da Capari. Marinası ve tasarım dükkânları ile biraz daha yüksek profile sahip olan Cascais’e banliyö trenleri, Costa da Capari’ye ise feribotlarla ulaşılıyor.