festival takvimi

Eğlencesi bol bir tatil geçirmenin en garantili yollarından biri festivalleri ziyaret etmek. Dünyanın çeşitli şehirlerinde düzenlenen birbirinden özel festivaller hakkında bilgi alarak yeni seyahat deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Avrupa’nın En Büyük Ateş Festivali: Up Helly Aa

Her sene ocak ayının son haftasında düzenlenen Up Helly Aa, oldukça köklü geleneklere dayanan bir İskoç festivali. Festival süresince özel kostümleriyle İskoçya sokaklarında gezen festival katılımcıları, festivalin sonunda bir gemi maketinin yakılmasıyla beraber başlayan partiye de katılıyor. İskoçya’da mistik ve eğlenceli günler geçirmek için Up Helly Aa festivaline katılabilirsiniz.

iskoçya festivalleri

 

Venedik Karnavalı

Venedik Karnavalı belki de Avrupa’nın en sevilen eğlencesi olarak her yıl binlerce turisti Venedik’e çekiyor. Avrupa’nın kesinlikle görülmesi gereken şehirlerinden biri olan güzeller güzeli Venedik‘i keşfetmek için 23 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasını tercih ederseniz, siz de bu ihtişamlı karnavala katılabilirsiniz.

Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Dünyanın en büyük karnavalı olan Rio de Janeiro Karnavalı o kadar büyük bir organizasyon ki, birçok dans okulu festivalde hünerlerini sergilemek için yıl boyu çalışıyor. Dünyanın her yerinden turistlerin akın ettiği bu devasa karnaval eğlence meraklılarının kaçırmaması gereken bir etkinlik. 5 – 9 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festivale katılarak kışın ortasında yaz sıcaklığı yaşayabilirsiniz.

brezilya turları

 

Tenerife Karnavalı, İspanya

Her sene Şubat ayının başında düzenlenen Tenerife Festivali, Kanarya Adaları‘nın başkenti olan Santa Cruz de Tenerife’de düzenleniyor. Avrupa’nın en eski karnavallarından biri olan Tenerife süresince müzik ve dansa doyabilirsiniz. Bir yandan festival alanında müzik performansları gerçekleşirken, bir yandan da şehrin tüm sokaklarına yayılan partiler, eğlenceseverlere güzel anılar vadediyor.

Mardi Gras, New Orleans, ABD

Amerika’nın efsanevi şehri New Orleans‘da her sene 6 Ocak’tan 9 Şubat’a dek devam eden Mardi Gras günleri, bu görkemli şehri görmek için en uygun zaman dilimi. Karnaval süresince kostümlü dans okullarının, müzisyenlerin katıldığı yürüyüşler şehre renk katıyor.

Oruro Karnavalı, Bolivya

Her sene şubat ayı başında Oruro şehrinde düzenlenen karnaval, Bolivya‘nın yerel dansları ile tanışmak için mükemmel bir fırsat. 3 gün süren kutlamalar esnasında 48 farklı dans grubunun gösterilerini izleyebilir, festival boyunca devam eden partilere katılabilirsiniz.

bolivya festivali

 

Viareggio Karnavalı, İtalya

Şubat ayı boyunca devam eden Viareggio Karnavalı‘nda, şehrin ve ülkenin önde gelenlerinin kuklaları şehir içinde gezdiriliyor. Bu geçit törenlerine dans ve müziğin eklendiği festival, İtalyan lezzetlerini de keşfetmeniz için mükemmel bir fırsat yaratıyor.

İskeçe Karnavalı, Yunanistan

Şubat ayının sonunda gerçekleşen İskeçe Karnavalı, ülkemize en yakın karnaval olarak, Türk turistlerden büyük ilgi görüyor. Diğer festivallerde olduğu gibi maskelerin, renkli kostümlerin ve dans gruplarının başrolü oynadığı İskeçe Karnavalı‘nda unutulmaz günler geçirebilirsiniz.