Almanya’nın Bavyera eyaletinin en meşhur etkinliklerinden biri olan Octoberfest, yani Ekim Festivali ile on binlerce turist bu bölgeye akın ediyor. Bu yıl 184. kez gerçekleştiren şenlikte gelenek olduğu üzere milyonlarca litre bira tüketiliyor. İki hafta süren bu şenlikte biranın yanı sıra kırmızı et de bolca bulunuyor. Münih kentinde düzenlenen festivalin genellikle gerçekleştirildiği alan Therese Alanı adıyla anılıyor.

Birasıyla Ünlü Festival

Tüm dünyada meşhur olan ve kalitesi kabul edilen Alman biralarıyla özdeşleşen bu festivalin en önemli öğesi olarak da bu içki öne çıkıyor. Her yıl belediye başkanının, tören alanındaki dev bira fıçısına çeşme çakmasıyla başlayan festivalde çeşmelerden akan içkiler bolca tüketiliyor. Kutlamalara özel olarak mayalanan bu içkilerin tadı, alışılagelmiş biralara oranla biraz daha sert ve koyu olarak biliniyor. Bir litrelik kapasiteye sahip özel bira bardaklarında ikram edilen bu meşhur içki ilk olarak belediye başkanına sunuluyor. Özel olarak üretilen bu özel içkileri sadece Münihli olan bira üreticileri sunabiliyor. Bierzelt adındaki dev çadırlarda halka yönelik bira ikramı yapılıyor.

Birasıyla Ünlü Festival

Her Yıl Milyonlarca Ziyaretçi Akın Ediyor

Octoberfest’in başlamasından aylar önce rezervasyonlarını yaptıran turistler günler öncesinden Münih şehrine akın ediyor. Festival günü sabahtan sıraya giren büyük kalabalıklar çadırlarda yer kapabilmek için adeta yarışıyorlar. Her yıl gittikçe daha çok turisti ağırlayan Münih şehrinin yerlileri bu yoğun ilgi sayesinde şehirlerinin daha tanınır hale gelmesinden ve turistlerden elde edilen cirodan son derece memnun görünüyor.

Güvenlik Önlemleri Arttırıldı

Son yıllarda tören alanının etrafı çitle çevrilmeye başlandı. Buna ek olarak festivale katılmadan önce sıkı bir aramadan geçirilerek tören alanına giriliyor. Güvenlik görevlilerinin bu yıldan itibaren vücut kameraları kullanmaya başladığı gözlemleniyor. Ayrıca tören alanında da ek kameralar konuşlandırılıyor. Ziyaretçilerin sırt çantası ve büyük ebatlı çantalarla alanı girmesi yasaklanmış görünüyor. Arttırılan güvenlik önlemleri sayesinde festival süresince yaşanan sıkıntıların ve olayların her yıl azaldığı ve daha rahat bir festival ortamına ulaşıldığı görülüyor. Festivalin büyüsüne kapılıp birayı fazla kaçıran turistler için ambulanslar hazır bekletiliyor ve sağlık sorunları yaşanmasının önüne geçiyor. Özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra polis kuvvetlerinin de festival alanında güvenliği sağladığı görülüyor.

Ekim Festivali

Geleneksel Kıyafetler

Octoberfest geleneksel Bavyera kıyafetleri içindeki insanlarıyla da oldukça meşhur olarak biliniyor. Yüzyıllar öncesinden gelen bu giyim tarzı ile festival renkli bir havaya bürünüyor. Bu geleneksel kıyafetin adı drindl olarak biliniyor. Hızla bira servisi özelliğiyle de ziyaretçilerinin memnun eden Octoberfest’te yüzlerce garson, turistleri memnun bırakmak için oldukça hummalı bir şekilde çalışıyor. Geleneksel kostümlere sahip bu garsonlar festival havasına katkı sağlamayı da başarıyorlar. Geleneksel drindl elbisesinin yanı sıra Bavyera erkeklerin tarihi giysisi olan deri pantolonlar da erkek ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Geyik derisinden üretilen bu pantolonlar oldukça hoş bir görünüme sahip olmaları sayesinde beğeni kazanıyor.

Geleneksel Kıyafetler

Büyük Bir Ekonomi Yaratıyor

Almanya‘nın ve özellikle Bavyera bölgesinin tanıtımı için son derece önemli olan bu festivali ziyaret eden milyonlarca turiste ek olarak yerli katılımcıların da şenliği tercih etmeleri sayesinde büyük bir bira satışı gerçekleşiyor. Bunun dışında, festivale özel olarak dikilen geleneksel Bavyera kostümleri için on binlerce euro harcanıyor. Sadece kostümlerle Bavyeralı gibi görünülmüyor. Saç örgüleri ve sakal tıraşları ile de Bavyera geleneğine uygun bir görünüm kazanılıyor. Yiyecek tercihleri ile de ön plana çıkan bu festivalde genellikle kırmızı et tüketiliyor. Öküz etinin bolca tüketildiği görülüyor. Bunun yanı sıra domuz ve sığır eti de revaçta olan diğer yiyecekler arasında yer alıyor.