Ekim Ayındaki İlginç Festivaller

Farklı kültürlerle beslenen her ülkede, birbirinden eşsiz festival etkinlikleri ve eğlence aktiviteleri düzenleniyor. Her biri birbirinden renkli olan organizasyonlarda dünyanın her köşesinden turist görebilmek mümkün. Sonbahar ayında tatil yapmayı sevenlerdenseniz aşağıda yer alan Ekim Ayındaki İlginç Festivaller aklınızın bir köşesinde mutlaka bulunsun. Belki tatilinizi renklendirmek ve eğlencenin keyfini doyasıya yaşamak için gitmek isteyebilirsiniz.

Diwali, Hindistan

Diwali, Hindistan

Antik çağların izlerini sembolize eden kutlama, bir diğer ismiyle ışık bayramı. Hindistan’da düzenlenen ruhani tören; umudun umuzsuzluğa, bilgeliğin cehalete, aydınlığın karanlığa karşı kazandığı zaferi ifade etmekte. Kutlamanın Ekim ayında yapılma nedeni ise Hindu Takvimi. Takvime göre festivalin en karanlık dönem olan Ekim ayında kutlanması gerekiyor. Kutlamaya inanan yerli halk, festival öncesi evlerini toplayıp en güzel kıyafetlerini giyiyor. Etkinliğin yapılacağı bölge ise renkli kumlarla, gaz lambalarıyla ve havai fişeklerle süsleniyor.

Dia de los Muertos, Meksika

Dia de los Muertos, Meksika

Latin Amerika bölgesinin en göz alıcı etkinliklerinden olan Día de los Muertos, ölüleri anmak adına yapılan ilginç bir festival. Meksika’da kutlanılan etkinliğin kökeninin Aztek kültürüne dayandığı iddia ediliyor. Festivalde aileler ve dostlar bir araya gelerek kaybettikleri ölüleri anıyorlar. Kutlamalar kapsamında pek çok önemli ayrıntı dikkati çekiyor. Ölülere saygıyı niteleyen mihraplar inşa etme, ölülerin sevdiği yemekler pişirme ve şekerden kafatasları tasarlama yapılan kültürel adetlerden birkaçı.

Oktoberfest, Münih

Oktoberfest, Münih

Ekim’in en gözde festivallerinden birisi de Oktoberfest. Almanya’nın Mühih şehrinde gerçekleşen festivale, dünyanın her köşesinden turist katılıyor. Etkinlik, Eylül ayının sonlarına doğru başlayıp Ekim’in başlarına kadar devam ediyor. Bavyera eyaletindeki yöre halkı, festival boyunca geleneksel kıyafetlerini giyerek dans ve müzik eşliğinde kültürel değerlerini vurguluyor. Biralarınızı alıp eğlencenin ritmini tutmak istiyorsanız mutlaka Almanya tatilinizin yapılabilecekler listesine eklemelisiniz.

Vejetaryen Festivali, Phuket

Vejetaryen Festivali, Phuket

Renkli ve görkemli bir ortamda gerçekleştirilen vejetaryen festivali, eğlence sevenlerin her yıl vazgeçilmezi oluyor. Ekim ayında 9 gün süren etkinlik, Tayland’ın Phuket Adası’nda gerçekleşiyor. Etkinliğin en ilginç yanı, yerli yabancı tüm katılımcıların festival boyunca et yememesi. Tüm katılımcılar, genellikle vejetaryenlere özgü yemek seçenekleri ile besleniyor. Düzenlenen gösteriler ise bir hayli şaşırtıcı ve ürkütücü. Deri içerisinden demir çubuk, bıçak ve silah geçirme, geleneklerine ne kadar bağlı olduklarını ifade eden çılgın gösterilerin başlıcaları.

Cadılar Bayramı, New York

Cadılar Bayramı, New York

Amerikan filmlerine sıklıkla konu olan Cadılar Bayramı aslında bir tür geçit töreni. 31 Ekim tarihinde Hristiyanların ağırlıkta olduğu pek çok ülkede düzenleniyor. Ancak en büyük kutlamalar, genellikle ABD’nin New York şehrinde göze çarpıyor. Bayram boyunca evlerin tümü bal kabaklarıyla ve korkunç objelerle donatılıyor. Ayrıca korkunç kıyafetler eşliğinde kostüm partileri de yapılıyor.

Balloon Fiesta, New Mexico

Balloon Fiesta, New Mexico

Rio Grande Vadisi’nde yapılan Balloon Fiesta, binlerce turistin akınına uğrayan dünyaca ünlü etkinliklerden bir tanesi. 750 balonun katıldığı festival, şehrin dokusuna renkli bir ambiyans kazandırıyor. Sabahın ilk saatlerinde gökyüzüne doğru süzülen balonlar, coşkulu ve heyecanlı anlar yaşatıyor. Festival boyunca pek çok havai fişek gösterisiyle karşılaşmanız mümkün. Sonbaharın ılıklığında eğlenceli anlara şahit olmak için katılmayı ihmal etmemelisiniz. Üstelik etkinlik saatlerinde birbirinden güzel panoramik fotoğraflar çekebilme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Sahra Festivali, Tunus

Sahra Festivali, Tunus

Ekim ayındaki ilginç festivaller arasından öne çıkan etkinlik, birbirinden eşsiz kültürel aktiviteleri ile turistleri hayrete düşürüyor. Tunus’un en büyük organizasyonlarından olan Sahra festivali, Douz kasabasına yakın bir bölgede gerçekleştiriliyor. Yöresel Bedevi düğünleri, deve güreşleri, deve yarışları ve yerel danslar yapılan gösterilerin başında geliyor. 100 yılı aşkın zamandır yapılan festivalde tek amaç, Bedevi kültürünü yaşatmak ve turistlere tanıtımını sağlamak.