Bahar Festivallerle Güzel!

Festival günleri yaklaştı!Bahar festivallerle güzel! Baharın gelişiyle beraber öne çıkan birbirinden neşeli festival ve şenlikler, etkinlik takviminizi doldurmaya aday. Listenizi hazırlarken bahar aylarında gidebileceğiniz birkaç festivalin yer aldığı yazımızdan kopya çekebilirsiniz!

Kuşların cıvıl cıvıl sesleri ile beraber geldiğini anladığımız ve insanın içini neşeyle dolduran bahar festivallerle güzel! Sıcacık güneşin tepede olduğu, çimlerin insanlarla dolduğu bahar yaklaştıkça, neredeyse birçoğumuzun alıp başını şöyle birkaç gün kaçası geliyor. Baharın gelişiyle beraber, takvimi bir bir dolduran festivaller de yaklaşmakta ve kültürden sanata, gastronomiden müziğe kadar farklı kategoride bin bir çeşit şenlik bizleri bekliyor. Eğer siz de baharı bir festivalle karşılamak niyetindeyseniz, Nisan ve Mayıs aylarının öne çıkan şenliklerine bir göz atın deriz!

Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivali

Alaçatı doğasını tüm saflığıyla yansıtan ve hem doğaya, hem yemeklere kattığı değerle öne çıkan Alaçatı otları, 2010 yılından bu yana kutlanan Alaçatı Ot Festivali ile gurmeleri ve doğa aşıklarını bir araya getiriyor. Otlarla pişirilen yemeklerden reçellere kadar, yerel halkın elinden çıkan tüm lezzetlerle buluşabileceğiniz; aynı zamanda Alaçatı’nın daracık sokaklarında baharın gelişini kutlayabileceğiniz bu festival sayesinde unutulmaz bir deneyim edinebilirsiniz!

Adana Portakal Festivali
Adana Portakal FestivaliBaharda sokakları adeta meyve kokan Adana, portakal mevsiminin açıldığı Nisan ayında Adana Portakal Festivali’ne sahne oluyor. Maskelerden profesyonel makyajlara, kostümlerden tematik şovlara kadar, katılımcılarla dolan Adana sokakları muhteşem gösterilere ve geçit törenlerine imza atıyor.

Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali

Batı Karadeniz’de bulunan Bartın, her yıl çilek mevsiminin de geldiği Mayıs ayında, yörenin turizmini canlandıran ve çeşitli etkinliklere sahne olan Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Yöresel dansların ve şovların da gerçekleştiği bu festivalde küçükten büyüğe herkes keyifli dakikalar geçiriyor.

ODTÜ Tiyatro Şenliği

960 senesinden bu yana her yıl Nisan ayında kutlanan ODTÜ Tiyatro Şenliği, ODTÜ oyuncularının sergilediği performanslara sahne oluyor. Eski adıyla “Amatör Tiyatrolar Şenliği” olarak bilinen bu şenlik, zaman içinde birçok sanatçının yetişmesine olanak tanımış ve halen bu gelenek devam ettiriliyor.

Chill-Out Festival

Müzik ve doğa aşıklarını tek bir çatı altında toplayan Chill- Out Festivali, kutlanmaya başladığı 2006 yılından bu yana fazlasıyla ilgi görüyor. Caz, Funk, Indie, Alternative Rock ve Lounge gibi müziklerin temasını oluşturduğu bu festival, her yıl Mayıs ayında kutlanıyor ve İstanbul’da iki gün boyunca müzik rüzgarlarının esmesine sahne oluyor.

Ankara Uluslararası Müzik Festivali

Türkiye’nin başkenti Ankara, hem amatör hem de profesyonel Türk sanatçıların yabancı sanatçılar ile performans sergilemelerine olanak tanıyan Ankara Uluslararası Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Geleneksel olarak Senfoni Orkestrası eşliğinde açılan ve aynı şekilde sonlandırılan bu festival, her yıl Nisan ayında tüm sanat severleri bir araya getiriyor.