Balkan Turuna Çıkanların Mutlaka Görmesi Gereken Egzotik Şehirler

Balkan ülkelerini gezeceğiniz bir rotada birçok kültürel zenginlikle karşılaşabilirsiniz. Belirleyeceğiniz rotaya göre seyahatiniz boyunca geniş bir kültürel yelpazeyi deneyimleyebilirsiniz.

Avrupa, gitmeye doyamayacağınız ülkelerle dolu. En çok görmek istediğiniz yerler, genelde Avrupa Kıtası’nda yer alıyor. Fakat genelde görülmek istenen yerler, trend lokasyonlardan ibaret oluyor. Paris, Amsterdam, Barcelona dışında Avrupa’da yer alan şaşırtıcı güzelliklere sahip başka şehirler de mevcut. Özellikle Balkanlar, sizlere çok farklı dünyaların kapılarını aralıyor. Fakat bu farklı ve egzotik ülkeleri de içine kattığınız bir Avrupa turu, oldukça uzun süren bir rota oluyor. Bu sebeple diğer Avrupa ülkelerinden ayrı bir Balkan turu yapmanız, birçok büyüleyici ülkeyi kaçırmamanız veya tam anlamıyla gezememeniz olasılığını ortadan kaldırıyor.

Balkan ülkeleri, diğer Avrupa ülkelerine nazaran farklı kültürlere ve doğal miraslara sahip yerler. Bu anlamda her Balkan ülkesinde birbirinden farklı keşifler yapabiliyorsunuz. Balkan turuna çıkanların mutlaka görmesi gereken egzotik şehirler saymakla bitmiyor olsa da içlerinden bazıları öne çıkıyor.

Meteora, Yunanistan

Yunanistan’ın en ilginç şehirlerinden biri olan Meteora, dik uçurumları olan doğal güzellikleriyle manastırların birleşiminden oluşan şahane manzaralara sahip. Meteora kayalıklarını, Kastraki ve Kalambaka köylerindeki tarihi manastırları mutlaka görmeniz gerekiyor.

Meteora, Yunanistan

Tirana, Arnavutluk

Tirana, Arnavutluk’un başkenti ve en çok ziyaret alan yerlerinden biri. Eski bir Osmanlı kenti olduğu için tanıdık gelebilecek tarzda yapılara ve tarihi güzelliklere sahip. Küçük bir kent olmasına rağmen Skanderberg Meydanı, Opera Binası ve Saat Kulesi gibi görmeniz gereken birçok yeri bulunuyor.

Tirana, Arnavutluk

Ohrid, Makedonya

Ohrid, küçük bir Avrupa şehri olmasına rağmen çok eskiye dayanan bir geçmişe sahip. Dolayısıyla kapladığı küçük alana çok fazla mimari yapı ve tarihi güzellikler sığdırılmış. Bölgede bulunan Ohrid Gölü de Avrupa’nın sayılı güzelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Ohrid, Makedonya

Split, Hırvatistan

Balkanlar’ın değişik renklerinden biri olan Dalmaçya kültürünün hakim olduğu Split şehri, sürekli hareketli ve eğlenceli bir şehir. Rastgele sokakta dolaşırken görmekten keyif alacağınız Diocletian Sarayı, Etnografya Müzesi ve Şehir Müzesi gibi tarihi güzelliklere rastlayabiliyorsunuz.

Split, Hırvatistan

Belgrad, Sırbistan

Belgrad şehri de diğer egzotik Balkan ülkeleri gibi Roma dönemine kadar giden geçmişiyle dikkat çekiyor. Öyle ki Belgrad, Atina ve İstanbul gibi bir diğer kült şehir olarak Balkanların gözdelerinden biridir. Oldukça modern eğlence merkezleri ve yenilikçi etkinliklerinin yanında Aziz Sava Katedrali, Kalemegdan Kalesi gibi tarihi yapıları ve Nikola Tesla Müzesi ile de dikkat çekiyor.

Belgrad, Sırbistan

Saraybosna, Bosna Hersek

Birçok büyük imparatorluğun tarihine tanıklık etmiş Saraybosna’da görmek isteyebileceğiniz Mostar Köprüsü, Yaşam Tüneli, Beyaz Tabya gibi dikkat çeken ünlü bölgeler bulunuyor. Saraybosna, size hem gündüz hem de gece için pek çok cazip aktivite seçeneği sunuyor.

Saraybosna, Bosna Hersek

Prizren, Kosova

Avrupa tarihinde önemli bir yeri olan eski yerleşim yerlerinden Prizren, çok eskiye dayanan tarihi yapılarıyla öne çıkıyor. Özellikle Prizren Kalesi ve Taş Köprü ve Taş Köprü’nün hemen yanındaki Sinan Paşa Camii ile turistik ziyaretin merkezi oluyor.

Prizren, Kosova

Kotor, Karadağ

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kotor, eski bir yerleşim yeri olarak Orta Çağ’dan kalma göz alıcı eserlere ev sahipliği yapıyor. “Kotor Old Town” olarak bilinen eski merkezi bölge, Gospa Od Skrpjela Adası ve Denizcilik Müzesi, görülmeden geçilmemesi gereken yerler olarak seyahat severlerin rotalarında yer alıyor.

Kotor, Karadağ

Plovdiv, Bulgaristan

Plovdiv, Filibe olarak bilinen bir tarım bölgesi olsa da Bachkovo Manastırı, Eumolpias Harabeleri, kiliseleri ve müzeleriyle gezilmesi gereken birçok yeri sınırlarında barındırıyor. Oldukça hareketli bir gece hayatı sunan Plovdiv’de “Filibe köftesi” yemeden bu kentten ayrılmamak gerekiyor.

Plovdiv, Bulgaristan

Postojna Cave, Slovenya

Slovenya’daki 11.000 mağaradan biri olan ve Lsjubljana’dan 50 km. kadar uzakta bulunan Postojna Mağarası’nın en ilginç özelliği, mağaranın bir kısmının trenle gezilmesine izin veren bir yapıda bulunması oluyor. Sizleri, sıra dışı bir maceraya davet eden mağaranın içi her mevsim oldukça serin olduğundan giderken önleminizi almanız gerekiyor.

Postojna Cave, Slovenya