Hepimizin tatilden anladığı farklı. Tatil kavramı uzun zaman önce deniz, kum, güneş üçlüsünün çok daha ötesine geçti. Sizin de beklentiniz dinlenmenin ötesinde eğlence, macera ve keşifse festival tatili yapmayı düşünebilirsiniz. Son yıllarda yaygınlaşan festival tatili kavramıyla tatilinizi festivallerle birleştirmeye ne dersiniz? Gelin farklı kategorideki festivallerden öne çıkanlara bir göz atalım.

Eğlence Ve Notalarla Dans : Müzik Festivalleri

müzik festivali

Festival denilince akla ilk gelen elbette müzik festivalleri. Özellikle Avrupa’da pop müzikten jazza, rock müzikten elektroniğe kadar pek çok müzik festivali her sene binlerce müzikseveri ağırlıyor. Siz de iflah olmaz bir müzik tutkunuysanız sevdiğiniz müzik tarzının ve sanatçıların peşinde notalara, eğlenceye, keşfe doyacağınız harika bir tatil yapabilirsiniz. Budapeşte’deki Sziget Festivali ve Danimarka’daki Roskilde Festivali gibi festivaller popülerden undergrounda pek çok müzik türü için öne çıkarken; Rock Wechter rock müzik, Montreux Festivali jazz müzik, Craven Country country müzik, Tomorrowland ise elektronik müzik severler için biçilmiş kaftan. Müzik festivali deyip geçmeyin hangisini seçerseniz seçin içinde müzik dışı pek çok eğlence ve yeni şeyler keşfetme fırsatı da bulacaksınız.

Yepyeni Tatlara Yolculuk : Gurme ve Yemek Festivalleri

gurme ve yemek festivali

Müzik festivalleri tatil için size biraz yorucu geliyor ancak yeni tatlar keşfetmeyi, yemekler üzerinden kültürleri öğrenmeyi seviyorsanız gurme festivalleri ya da yeme-içme festivalleri de tam size göre. İster yerel tatların ister bildiğiniz tatların yepyeni yorumlarını arıyor olun tatilinize tat katacak pek çok festival seçeneğiniz var. Çikolata sevenler için İtalya’da düzenlenen Eurochocolate Festivali, bira severler için Almanya’nın meşhur Oktoberfest‘i, Hollanda’da düzenlenen Chocoa Tatlı Festivali ve Almanya’daki Düsseldorf Gurme Festivali mutlaka göz atmanız gereken festivaller arasında.

Yerel Dünyalara Yakın Bakış : Kültür Festivalleri

kültür festivali

Ülkelerin ve insanların kültürlerine olan ilginiz tatil planlarınızı şekillendiriyorsa yerel ve kültürel festivaller ilginizi çekebilir. Yerel dediğimize bakmayın, bu festivaller her sene sizin gibi binlerce insanı ağırlayan uluslararası birer etkinliğe dönüşüyor. Bunlar arasında her sene Amsterdam’ı koca bir sokak partisine çeviren Kraliçe Günü, İrlanda Dublin’de düzenlenen St. Patrick’s Günü Festivali, Hindistan’ı renklere boğan Holi Festivali, kendinizi rönesans yıllarında hissedeceğiniz Venedik Karnavalı ve 70’ler sonrası hippi akımından kalma Glastonbury Festivali öne çıkan isimlerden.

Festivallerde seçenekler ilgi alanınıza göre değişken ve sınırsız. Yapmanız gereken tek şey tatilinizi hangi festivalde geçirmek istediğinize karar vermek ve kendinizi festivalin akışına bırakmak. Festival tatilinden tüm senenin yorgunluğunu atıp, dinlenmiş bir şekilde döneceğinizi söyleyemeyiz ancak evinize aklınızda biriktirdiğiniz yüzlerce anı, deneyim ve bol miktarda keşifle döneceğinizi söyleyebiliriz.