tatil fotoğrafları

Günümüz teknolojisi, farklı kullanım amaçlarına yönelik fotoğraf makinelerinin yanı sıra cep telefonu, tablet gibi seyahat esnasında her daim yanınızda bulunan cihazlarla fotoğraf çekinebilmenizi mümkün kılar hale geldi. Artık gezide kullanılan fotoğraf makinesindeki filmlerin yanma endişesi söz konusu olmasa da, her biri özenle çekilen pozların eve sağ salim dönememe ihtimali tam olarak ortadan kaldırılmış değil. Fotoğraflarınızı güvende tutun, tatil dönüşü keyfiniz kaçmasın. Alınabilecek en temel tedbirler, fotoğrafların eve zarar görmeden ulaştırmasında büyük katkı sağlayacaktır.

– Cihazlarınızın güvenliğini sağlayın.

Çalınıp kaybolmadan ziyade en büyük veri kaybı; düşme, kırılma ve ıslanma sebebiyle yaşanır. Küçük ve sevimli bir dereyi geçerken cep telefonunuzun elinizden kayıp suya gömülmesi fotoğraflarınız açısından da tam bir facia olacaktır. Fotoğraf makinenizin kırılma ya da tabletinizin bozulma ihtimali de göz ardı edilemez. Bu sebeple geziye çıkmadan önce cihazlarınızı güvende tutacak çanta, su geçirmez kılıf, darbe koruyucu gibi yan ürünlerle güvenliğinizi arttırın.tatilde cihaz güvenliği

– Fotoğrafları dizüstü bilgisayar ya da tabletinize anında yedekleyin.

Gün içindeki mola anlarınızda, bir kenarda gölgelenirken ya da bir şeyler yudumlarken hiç üşenmeden fotoğraflarınızı dizüstü bilgisayar ve tabletlere yedekleyin. Fırsat bulamazsanız akşam yatmadan önce, çok yorgunsanız sabah uyandığınızda bu işlemi mutlaka yerine getirin. Yüksek kapasiteli USB yardımı ile de yedekleme yapmanız mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus cep telefonu ya da fotoğraf makinesindeki kayıtların kesinlikle silinmemesi. Bunu yaparsanız fotoğraf kopya sayınız yine bire düşecektir ki bu da sizi yine işin en başındaki riskli duruma geri döndürecektir.

fotoğraf yedekleme

– Yanınıza bol miktarda hafıza kartı alın.

Her ihtimali göz önüne alarak yanınızda üç ya da dört adet kaliteli, 64 veya 128 gb boyutunda hafıza kartı bulundurmayı ihmal etmeyin. Her gün kullandığınız kartı bilgisayar ya da tablete yedekleyin ancak kartı silmeyin. Ertesi gün yeni bir hafıza kartı tercih edebileceğiniz gibi mevcut kart bitene kadar da kullanabilirsiniz. Hafıza kartlarının üzerine o günün tarihini ya da gezilen yerleri hatırlatıcı ibareler kullanmak, hem yedekleme de hem de aradığınızı kolayca bulmada katkı sağlayacaktır.

tatil fotoğraflarına hafıza kartı

– Uzun süreli yolculuklarda harici disk şart.

Edineceğiniz 2 TB kapasitesinde bir harici disk gezi süreniz boyunca size yetecektir. Ancak oldukça uzun bir seyahat planlıyorsanız yanınıza iki adet harici disk almanızı, bir tanesini yedekleme ile doldurunca ailenize ya da güvendiğiniz arkadaşlarınıza kargo yolu ile iletmenizi öneririz. Bu sayede verileriniz sizden önce salimen evinize ulaşmış olacaktır.

tatil fotoğraflarına harici disk

– Buluttan faydalanın

Kendinize bir bulut depolama hizmeti almanız ve seyahat süresince dosyalarınızı buluta yüklemeniz her türlü çalınma, kaybolma ya da bozulma riskine karşı en akılcı çözüm olacaktır.

bulut depolama