Cadılar Bayramı ve Seyahat rotaları için Avrupa’nın en iyi merkezlerini sizler için araştırdık. Kökeni pagan inanışına dayanan ve kadim bir Celtic geleneği olan “Halloween” yani Cadılar Bayramı, günümüzde orijinal amacından uzaklaşmış olsa da hala her yıl aynı tarihte, 31 Ekim’de kutlanıyor. İlk olarak İrlanda, daha sonra İngiltere ve İskoçya’da yapılan ve Pagan inanışına göre huzursuz ruhları kovmaya yarayan ritüel, aynı zamanda hasat mevsiminin sonunu da temsil ediyor. Günümüzde artık kimse huzursuz ruhları ve cadıları sorgulamasa bile, zamanla Hiristiyanlığa uyarlanan ritüel, artık gençler ve çocuklar arasında ses bularak eğlenceye dönüşüyor.

İrlanda Şatolarında Ruh Avı

İrlanda Şatolarında Ruh Avı

Büyük Britanya’nın hemen yanı başında yer alan bir diğer ada ülkesi İrlanda’nın başkenti Dublin, Cadılar Bayramı için en eğlenceli fırsatları sunuyor. Cadılar Bayramı’nı ilk kutlayanlar olarak bilinen İrlandalılar, bu özel bayramlarını Dublin sokaklarında büyük neşe ile karşılıyor. Fakat meraklısı için daha ciddi ve gizemli teklifleri de bulunuyor. Dublin şehir merkezinden 30 dakika uzaklıktaki Malahide Şatosu ya da Limerick’e 45 dakika mesafedeki Bunratty Şatosu en iyi Cadılar Bayramı programını sunan yerler olarak kabul ediliyor. Eğer Cadılar Bayramı’nı İrlanda geçirmeye karar verdiyseniz bu ikisi dışında başka alternatif şatolar da bulunuyor. Lokal tur şirketlerinin özel programları ile konaklamalı şato etkinliği turistlerin bu tarihlerde en çok rağbet ettikleri turlar arasında yer alıyor. Ancak günler öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor.

İskoçya’nın Perili Şatoları 

İskoçya'nın Perili Şatoları

Büyük Britanya’nın kuzey bölgesini kaplayan İskoçya, doğal güzellikleri ile olduğu kadar Ortaçağ’dan kalma şatoları ile de haklı ününü pekiştiriyor. Yemyeşil İskoçya’nın her birinin ayrı bir hikayesi olan şatolarında Cadılar Bayramı için birbirinden eğlenceli konaklama dahil tur paketleri satılıyor. İçlerinde Kelburn ve Scone Şatoları en çok turistik ilgiyi çeken yerler arasında bulunuyor. İskoçya’da daha birçok şato olmasına rağmen, her birinin kendine özel eğlenceli programları lokal tur şirketlerinden satın alınıyor. Ancak gene günler öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Çünkü ilgi öylesine büyük ve ziyaretçi sayısı kısıtlı olduğu için biletler çok çabuk bir şekilde bitiyor. Glasgow ve Edinburgh çevresindeki şatolarda yapılan etkinlikler için konaklamalı turlar olduğu gibi sadece etkinlik rezervasyonu da yaptırmak mümkün oluyor. Ancak bu tarihlerde konaklamada kalabalık yüzünden sıkıntılı olacağından gitmeden lokal şirketten yardım alınması en iyi yöntem oluyor. İskoçya için İngiltere vizesi yeterli oluyor. Londra’dan Edinburgh ya da Glasgow’a tren veya uçak ile ulaşım imkanları arasında vakti olan turistler en çok tren yolculuğunu tercih ediyor.

Kont Drakula’nın Şatosu 

Kont Drakula'nın Şatosu

Romanya’nın belki de en çok tanınan tarihi karakteri Kazıklı Voyvoda III. Vlad ya da diğer adı ile Kont Dracula’ın şatosu da Cadılar Bayramı için eğlenceli programlar hazırlıyor. Transilvanya bölgesinde bulunan Bran Şatosu, Bükreş’e 2-2,5 saat mesafede yer alıyor. Braşov’a ise sadece 45 dakikalık mesafede olan şato, her iki şehirde de konaklamayı mümkün kılıyor. Paket tur programları satın alınabileceği gibi münferit olarak gitmek de mümkün oluyor. Ancak en rahat yaklaşım Türkiye’de yerleşik bir tur operatöründen Cadılar Bayramı paketi satın almak olarak gösteriliyor. Diğer türlü seyahat etmek Romanya koşullarında sıkıntılı olabiliyor. Romanya’ya geçerli bir Schengen vizesi ile ya da doğrudan Romanya konsolosluklarından alınan vize ile gidilebiliyor. Bran Şatosu’nda yapılan Cadılar Bayramı etkinliğinden bahsedecek olursak, belki de şimdiye kadar geçirdiğiniz en heyecanlı tatil olacağının garantisini veriyorlar.