Balon Keyfi Yapabileceğiniz 7 Yer

Çoğu gezgin için balon turu, bulundukları bölgeyi farklı bir perspektiften görmek ve heyecanlı anlar yaşamak anlamına geliyor. Siz de tatilinizi enfes manzaralar eşliğinde keyifli anlar yaşayarak geçirmek niyetindeyseniz listemizdeki Balon Keyfi Yapabileceğiniz 7 Yer, destinasyon önerilerine göz atabilirsiniz.

1. Kapadokya, Türkiye

kapadokya türkiye

Listemizin ilk sırasında, sıra dışı kaya oluşumları ve zengin kültürüyle gezginlerin vazgeçilmezi konumundaki Kapadokya bulunuyor. Göreme, Ürgüp ve Avanos’un eşsiz doğal güzelliklerini gözler önüne seren Kapadokya balon turları, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlıyor. Yaz döneminde kaya oluşumları, güneş ışığının yansımasıyla rengârenk bir görünüm oluştururken, kışın yağan kar bölgeyi bir masal diyarına dönüştürüyor.

2. İstirya, Hırvatistan

 İstirya, Hırvatistan

Mimarisi ve doğası ile “Hırvatistan’ın Toskanası” lakabını almış olan İstirya Yarımadası, ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. Hırvatistan, Slovenya, İtalya arasında paylaşılmış yarımadada balon turlarına katılmak için en uygun zaman, nüfusun azaldığı ve sıcaklıkların daha uygun olması sebebiyle Eylül-Ekim ayları. Turlar sırasında yama işi gibi duran tarlaları, Orta Çağ’dan kalma yapıları ve tepelere kurulu yerleşimleri seyrederek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

3. Loire Vadisi, Fransa

Loire Vadisi, Fransa

Fransa’nın başkenti Paris’e 320 kilometre uzaklıktaki Loire Vadisi, sınırları içerisinde yer alan 800’den fazla kale ve malikâne ile ün kazanmış bir bölge. Bu yönüyle bir masal ülkesini andıran vadide balonla gezerken ayçiçeği tarlalarının, kıvrımlı nehirlerin oluşturduğu muhteşem manzaraları fotoğraflama şansı yakalayabilirsiniz. Bölgeye gelmek için en iyi zaman, doğanın canlı olduğu ve tarihi yapıların ziyarete açıldığı Nisan ile ekim arasındaki dönem.

4. Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Afrika’da safari denildiğinde akla ilk gelen yerler birisi olan Serengeti Ulusal Parkı, elverişli hava şartları nedeniyle tüm yıl boyunca gezginlere balon keyfi yaşama ayrıcalığı yaşatıyor. Bölgenin en büyük özelliği, dünyanın en büyük memeli hayvan nüfusuna ev sahipliği yapıyor olması. Özellikle Mart-Mayıs ve Ekim-Aralık arasındaki dönemlerde balon turları oldukça popüler.

5. Napa Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri

Napa Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri

San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki sisin dağıldığı ve sıcaklıkların daha uygun olduğu ilkbahar ile sonbahar ortalarında ziyaret edebileceğiniz Napa Vadisi, yüzlerce üzüm bağı sayesinde ziyaretçilerine renkli manzaralar sunuyor. Yukarıdan balonla bölgenin güzelliklerine şahit olduktan sonra günün ilerleyen saatlerinde 800’ü aşkın şaraphaneden birisini ziyaret edip, enfes şarapların tadına bakabilirsiniz.

6. Melbourne, Avustralya

Melbourne, Avustralya

Melbourne’ü listemizdeki diğer destinasyonlardan ayıran en büyük özellik, burada düzenlenen turların kırsal yerine şehirde düzenleniyor olması. Balonla gezinti sırasında çeşitli yükseklikteki binaların üzerinde süzülürken, kentin simge yapılarını farklı açılardan görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

7. Quennstown, Yeni Zelanda

Quennstown, Yeni Zelanda

Ekstrem sporların önde gelen merkezlerinden birisi olarak anılan Quennstown, el değmemiş doğasıyla gezginleri büyülüyor. Wakatipu Gölü, sıradağlarla çevrelenmiş bölgeyi gün doğumunda başlayan turlarla gezerken karşınıza çıkacak güzelliklerin başında geliyor.