Havaların ısındığı ve yazın yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı ilkbahar aylarında, sanat ve müzik severler için düzenlenen festivaller de etkinlik takvimlerinde yerini almaya başladı. İşte dünyanın dört bir yanında düzenlenen, gençlere özel: ilkbahar aylarında keşfedilebilecek birbirinden renkli festivaller.

Dünyanın en popüleri: Rio Karnavalı / Rio de Janerio – Brezilya

Konu festivaller olunca bu listede yer almaması düşünülemeyecek olan Rio Karnavalı 1973 yılından beri düzenleniyor. Kesintisiz müziğin ve dansın buluştuğu, sambacıların birbiri ile yarıştığı, rengarenk kıyafetler ile yapılan geçit törenleri ile Rio Karnavalı festival ruhunun en büyük temsilcilerinden.

Kıpkırmızı: İspanya Domates Festivali / La Tomatina / Buñol – İspanya

Kendinizi dev bir ketçap kazanının içinde hissedeceğiniz, dünyanın en sıra dışı festivallerinden biri şüphesiz ki İspanya’da gerçekleştirilen Domates Festivali. Festival, 1900’lü yıllardan beri düzenleniyor. İspanya’nın Valencia bölgesindeki Buñol şehrinde düzenlenen festivalde domates savaşı yapılıyor. Yaklaşık 30.000 kişinin domates savaşı yaptığı bu çılgın festivalde 1 hafta boyunca konserler, geçit törenleri ve yarışmalar düzenleniyor. Her sene Ağustos ayının son Çarşambası düzenlenen etkinlik, dünya üzerindeki en çılgın festivallerden biri olarak anılıyor.

Dünyanın en renkli etkinliği: Holi / Goa ve Yeni Delhi – Hindistan

Hindu inancına göre dini bir bayram olan Holi, yıllar içinde çok renkli bir festivale dönüştü. Renkli boyalar eşliğinde baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen festival, Hindistan’ın birçok farklı şehrinde aynı anda kutlanıyor. Ancak festivalin en renkli olduğu şehirler Goa ve Yeni Delhi. Her rengin farklı bir anlam ifade ettiği festivalde, boyalar ile rengarenk boyanıp, tüm gün süren konserler ve dj performanslarına katılabilir, Hindistan’ın leziz sokak lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Peynir tutkunlarına: Peynir Yuvarlama Festivali / Cooper’s Hill – İngiltere

200 yıldan beri düzenlenen geleneksel Cooper’s Hill Yarışı, adını yarışmanın yapıldığı yokuştan alıyor. Yarışmanın amacı yuvarlanan peynir tekerleğini yakalamak. Yarışmayı kazanan peynirin sahibi oluyor. Sakatlanma riskine rağmen Cooper’s Hill Yarışı her yıl dünyanın her yanından binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor.

Cilde çok faydalı: Boryeong Çamur Festivali / Boryeong – Kore

Festival alanına getirilen çamur, mineral bakımından çok zengin olması ve kozmetik alanında da kullanılması ile biliniyor. Festival boyunca katılımcılar hem bu mucizevi çamurdan faydalanıyor hem de çamurda düzenlenen birçok yarışmaya katılıyor. Renkli çamurlarla vücutlarını da boyayan katılımcılar, tüm gün canlı müzik ve dj’ler ile eğleniyor. Dünyaca ünlü çamurdan ülkelerine de götürmek isteyenler için festival alanında kozmetik çadırları da kuruluyor.

Müziğe doyuran: Tomorrowland / Belçika

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Tomorrowland, Belçika’nın Boom şehrinde gerçekleşiyor. Dreamville adı verilen, masalsı, ütopik bir alanda gerçekleşen festival, dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Ünlü Dj’lerin katılımı ile eğlencenin tavan yaptığı festival her yıl Temmuz ayında gerçekleşiyor.

İlham veren coğrafyadan: Cappadox / Kapadokya- Türkiye

İlk olarak 2015’de düzenlenen Cappadox Festivali, Kapadokya’nın büyülü atmosferinde sanat, müzik, eğlence ve gastronomiyi bir araya toplayan çok yönlü bir festival. Her yıl farklı bir temaya sahip olan festival, bu sene “Sessizlik” teması ile 14-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Müzikten ötesi: Burning Man / Nevada- Amerika

Son yıllarda ülkemizden popüler isimlerin de katılımıyla ün kazanan Burning Man, aslında bir müzik festivali olarak bilinse de çölde yapılan enstalasyonlar ve heykellerle sanat festivali olma özelliği de taşıyor. Çölde, sanat ve müzikle iç içe yaşanacak bu deneyim, ölmeden önce yapılacaklar listesinde!