Belki siz de “Ye, Dua Et, Sev” filminde ünlü aktris Julia Roberts’ın canlandırdığı karakter gibi bir gece uyanıp yaşamınızın anlamı hakkında düşüncelere daldınız. Belki metropol yaşamının temposu içinde tüm kazanımlarınıza rağmen, mutlu, huzurlu ve keyifli hissedemediğinizi şaşkınlıkla fark ettiniz. İşiniz, eviniz, eşiniz dahi size yanlış seçimler gibi gözükmeye başladı ya da günlük onca koşuşturmanın içinde kendinizi nereye koyacağınızı artık bilemez oldunuz. Tıpkı filmdeki gibi tası tarağı toplayıp herkesi ve her şeyi ardınızda bırakarak gizemli bir Hindistan macerasına atılma fikri size hiç olmadığı kadar cazip geldi. Ne kadar kalacağınızı, dönüp dönmeyeceğinizi dahi düşünmeden Hindistan seyahati konulu paylaşımları didik didik ettiniz. Günde 2 kez duş alıp antibakteriyel sabunlar taşıyacak kadar temiz titiz bir insan olarak, su kesintileri, hijyen sorunu, hırsızlık gibi problem ve tehlikeler bile sizi fikrinizden caydıramadı.

Sanal turla Hint mabetlerini inceleyip büyülendiniz; Hint felsefesi konulu tüm kitapları hatmettiniz. Meşhur Hint festivallerindeki fotoğraflar sizi o kadar cezbetti ki, her sabah bir ofise kapanıp takım elbiselerle, döpiyeslerle 8 saat boyunca “evet efendim, sepet efendim” diyen haliniz size iyice manasız gözüktü. Tavsiyelere uyup iğne fobiniz olmasına rağmen bulaşıcı hastalıklara karşı aşılarınızı oldunuz; yanınıza az sayıda giysi ve “Hindistan Seyahati’nde Mutlaka Yapılacak Şeyler” kitabını da alarak uzun yollara düştünüz. Her türlü riski alıp bunca cesur hamleyi yapacak kadar gözünüzü kararttığınıza göre, kapsamlı bir ruhsal arınmayı ve yepyeni mistik bakış açılarını keşfetmeyi fazlasıyla hak ettiniz demektir. İşte size Hindistan seyahat planınıza hareket katacak ve ruhunuzu canlandıracak spiritüel etkinlikler planı:

Hint Ritüelik Festivalleri’yle Yepyeni Bir Size Doğru 

Bölgelerin, eyaletlerin, 18 farklı dilin ve yüzlerce farklı inanışın harmanlandığı masalsı Hindistan serüveninizde şüphesiz ilk durağınız anlata anlata bitirilemeyen Goa Tantra Festivali olacaktır. Goa Tantra Festivali’nde ruhsallığı tetikleyecek özel tantra diyetlerinizi uygulayabilir, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla seminerlere, workshoplara katılıp tantrik meditasyon ve yoga teknikleri eğitimleri alabilirsiniz. Adını Hint Felsefesi’nde yer alan Shakti’den (ana tanrıçanın gücü) alan Shakti Festivali’nde ise hindu ve caz müziklerinin harmanlandığı özel eventlere ya da ruhsal arınım ve kendinizle bütünleşme deneyimine dayanan spiritüel ritüellere katılabilirsiniz.

Hint Himalayaları’nın en gizemli bölgesinde yer alan Shakti konaklama evlerinde, teknoloji ve herhangi bir motorlu araç kullanmadan dinginlik dolu mistik ve meditatif deneyimler edinebilirsiniz. Eğer ısrarlara dayanamayıp Tattva Festivali’ne de katılmak isterseniz, etkisinden çıkamayacağınız, masalsı ve büyüsel bir deneyime kendinizi hazırlayın. Sanskritçe’de “gerçeklik” anlamına gelen Tattva, festivale adını veren temel prensibe dayanıyor. Tattva, Batı dünyasının şifrelerini oluşturan tüm egosal, gerçekliğinizi yansıtmayan, unvan, para, konum, sosyal başarı, statü objeleri gibi kavramların sizi özbenliğinizden uzaklaştırdığını kabul eden prensibe verilen ad. Tattva Festivali’yle birlikte pahalı takım elbiseleriniz, lüks saatleriniz, özel üretim stilettolarınız ve altın uçlu dolmakalem koleksiyonunuzla vedalaşacağınızı unutmayın. Tattva Festivali’nde özfarkındalığınızı yakalamayı sağlayan meditasyon seanslarına katılabilir; Tarot açılımlarının Hint Felsefesi yorumlarıyla bireysel aydınlanmalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca Hint müzikleri eşliğinde ritüelik yemekler pişirmeyi de öğrenebilir ve bu deneyimi sizinle paylaşmaya gelmiş sanatçılar, diplomatlar, yazarlar ve gazetecilerle de tanışabilirsiniz.

Hint Felsefesi’yle bunca haşır neşirlik sonrası gösterdiğiniz gelişim dikkate alınarak Hindistan’ın en büyük ve en gizemli inisiyeler topluluğunun Ambubachi Festivali’ne katılmanız için size izin verilebilir belki de. Yalnızca Ambubachi inisiyeler topluluğuna ve onların davetlilerine açık olan bu özel deneyim, her yıl Kamakhya Tapınağı’nda büyük bir gizlilik içinde yaşanıyor. Festival öncesinde inanışları gereği mabedin kapılarını kapalı tutan Hindular, Ana Tanrıça Shakti’yle bütünleşmeyi, bolluğu, bereketi simgeleyecek şekilde devasa bir kalabalık eşliğinde ve mistik törenlerle mabedi festival katılımcılarına açıyorlar.

Son olarak zamanını denk getirebilirseniz Kumbh Fuarı olarak adlandırılan dünyanın en büyük ve en geniş katılımlı toplu arınma ritüeline katılarak dünya görüşünüzü tamamen yenileyebilirsiniz. Kumbh Fuarı kapsamında yaklaşık 100 milyon inisiyeyle birlikte, kutsal kabul ettikleri özel bir nehre girebilir; meditasyon çalışmaları eşliğinde derin bir arınma ve aydınlanma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Siz de kendi özünüzle bağlantıda olmak, meditatif arınmalar ve spiritüel deneyimler yaşamak niyetindeyseniz, vakit geçirmeden Hindistan seyahati planlamanızı yapabilir; ruhsal yüklerinizden kurtulup yepyeni bir insana dönüşebilirsiniz.