Türkiye hemen her mevsimde yurt içi ve yurt dışı tatilcilerinin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Özellikle de havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında düzenlenen festivaller büyük bir ilgi görüyor ve her yıl birçok tatilcinin dört gözle beklediği etkinliklerden oluyor. Ülkenin dört bir yanında müzikler, yemekler, yarışmalar ve çeşitli eğlencelerle kutlanan baharın gelişi; kış mevsimi dönemi ve yoğun şehir hayatının yarattığı kasvetten uzaklaşmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. İstanbul’dan Adana’ya, Antalya’dan Nevşehir’e, İzmir’den Edirne’ye birbirinden farklı festivaller, değişik yerleri, kültürü ve doğayı bir arada yaşamak isteyenler için fazlaca tercih edilen etkinliklerden oluyor. Biz de size Türkiye’de tatillerinizi renklendirecek bahar festivalleri hakkında bilgi verecek bir liste hazırladık….

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı:  

Baharın gelişinin portakal çiçeklerinin açmasıyla özdeşleştiği Adana, beş yıldır nisan ayının ilk ya da ikinci haftasında Portakal Çiçeği Karnavalı adını verdiği festival düzenliyor. Günler öncesinden başlayan festival hazırlıkları ile süslenen portakal çiçeği kokulu sokaklar, yoğun okul ve iş hayatından uzaklaşmanızı sağlıyor. Konserlerin, yarışmaların, kostümlü şovların ve geçit törenlerinin yer aldığı karnavala eşlik eden ünlü Adana mutfağı da eşsiz tatilinizin tamamlayıcısı oluyor.

Alaçatı Ot Festivali:

Otlarıyla meşhur Ege Bölgesi’nin önemli festivalleri arasında yer alan Alaçatı Ot Festivali, 2010 yılından beri büyük ilgi görüyor ve her yıl nisan aylarında yüzlerce insanla dolup taşıyor. Otlardan yapılan her türlü yemekten reçellere kadar pek çok yiyeceğin sergilendiği Alaçatı, tertemiz bahar havası ve dar sokakları ile insanın içini ısıtan ve her yıl dört gözle beklenen festival yerlerinden oluyor.

Cappadox Festivali: 

Hemen her mevsim güzelliği ile gözleri kamaştıran Kapadokya, tatilcilerini mayıs aylarında ise Cappadox adlı etkinlikte bir araya getiriyor. Çağdaş sanat programları, yemek, müzik, açık hava etkinlikleri ve ruhsal dinlenceyi eşsiz doğa ile birleştiren festival, bahar döneminde düzenlenen festivaller arasında fazlaca ilgi görüyor. Her yıl yurt içi ve yurt dışından birçok tatilciyi ağırlayan festival, yıl boyu unutamayacağınız deneyimler yaşamanıza sebep oluyor.

Edirne Kakava Şenlikleri:

Edirne halkı baharın gelişini dans gösterileri, konserler, yarışmalar gibi birçok etkinliklerin yer aldığı ve yaklaşık bin yıldır düzenlenen gelenekselleşmiş Kakava Şenlikleri ile karşılıyor. Birçok tarihi yapının yer aldığı şehir, yıl içerisinde fazlaca ziyaretçiyi ağırladığı gibi Roman kültürüne özel Kakava Şenliği ile de mayıs aylarında ziyaretçi sayısında fark edilir bir artış gösteriyor. Çeşitli dans gösterilerinden ateş üzerinden atlamaya kadar çeşitli etkinlikleri ile tatilcilerin unutamayacağı bir şenlik oluyor.

Fethiye Kuzugöbeği Mantar Festivali:

Doğal güzellikleri ve doğası ile büyük ilgi gören Muğla’nın Fethiye ilçesi, oldukça nadir görülen ve belli dönemlerde ormanlarda yetişen ünlü kuzugöbeği mantarı ile de adından sıkça söz ettiriyor. Nadir yetişmesi nedeni ile oldukça pahalı olan kuzugöbeği mantarı, yurt dışında da yemekleri tatlandırarak büyük ilgi görüyor. Yöresel yemek tanıtımlarının, şarap tadımlarının, kuzugöbeği mantarı ile yapılan yemek yarışmalarının ve birçok eğlencenin yer aldığı Fethiye Kuzugöbeği Mantar Festivali, özellikle gurmeler için vazgeçilmez festivallerden biri oluyor. Bahar aylarında yetişmiş olan ve büyük ilgi gören bu mantar için mayıs ayında eşsiz tatları da deneme imkanı bulacağınız eğlenceli festivaller düzenleniyor.

İstanbul Çiçek Festivali (Floral Fest): 

Alışılmış festivallerin dışında farklı bir konseptle baharın gelişini en güzel habercisi çiçek teması ile kutlayan Floral Fest, İstanbul’un büyük ilgi toplayan festivallerinden oluyor. Yaratıcılığı, tasarımı ve renkleri birleştiren festival; çiçek bakımının nasıl yapıldığından yemeklerine kadar çiçekler hakkında tüm bilgilere sahip olabileceğiniz olağanüstü sunumlar içeriyor. Yurt içinden ve yurt dışından sanatçıların yer aldığı İstanbul Çiçek Festivali vals, jazz, tango gibi dans gösterilerine de yer vererek mayıs ayında baharın gelişini sıra dışı etkinlikler ile karşılıyor.