Yaz boyunca yapılabilecek birçok güzel aktivite var. Havalar ısındı mı, evde pineklemek olmaz. Kışın yorgunluğunu atmak için deniz kenarında dinlendirici bir tatil, arkadaşlarla gidilecek eğlenceli konserler, piknikler ve daha fazlası sizleri bekliyor. Ancak gezmek kadar yiyip içmeyi de sevenler için bir alternatif daha var. O da birbirinden leziz ve özel tatların çeşitli etkinliklerle bir arada sunulduğu, yaz tatilinize lezzet katacak, Hem Ruhunuz Hem Karnınız Doysun: Birbirinden Lezzetli Yemek Festivalleri

Napoli Pizza Festivali, İtalya

Dünyanın en iyi pizzasını yemek istiyorsanız Napoli Pizza Köyü’nün yolunu tutmanız gerekiyor. Bölgedeki en iyi pizzacılar her yıl 8 gün boyunca sahilleri ele geçiriyor ve tam tamına 100.000 adet pizza yapıyorlar. Napoliten, Margarita ve Marinara klasiklerinin yanı sıra 50 farklı tarifin sunulduğu bu leziz festival, her yıl yaklaşık 500 bin kişiyi ağırlıyor. Dünya Pizza Yapımı gibi şampiyonaların da düzenlendiği festivalde gerçek bir yanardağın gölgesi altında pizzaya doymak isterseniz, bu seneki tatilinizde Akdeniz’e doğru yelken açabilirsiniz.

Ne zaman? 17-25 Haziran 2018

Barselona BORN Gourmet, İspanya

Barselona‘nın, Orta Çağ’ın sanatsal geleneğine sahip bir mahallesinde yer alan Born, Haziran ayında bu heyecan verici sokak festivaline ev sahipliği yapıyor. Katalan şaraplarından peynir dükkanlarına, salata barlarından Bask atıştırmalıklarının sunulduğu stantlara kadar birçok seçeneğin yer aldığı BORN Gurme, en iyileri seçmek ve onları keyifli tezgahlarda ve tadımlık pazarlarda sergilemek üzerine bir rota çiziyor kendine. Birçok lokal lezzeti tadabilme imkanının yanı sıra müzik ve çeşitli etkinlikler de sunan bu renkli sokak festivali, hafta sonu için çok cazip bir aktivite.

Ne zaman? 15-16-17 Haziran 2018

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali

Ege’nin incisi Bozcaada’da 2010 yılından bu yana her yıl Eylül’ün ikinci haftası yerel tatlar festivali düzenleniyor. Adalı kadınların lezzetli ellerinden çıkan birçok yöresel yemek, iki gün boyunca konuklara sunuluyor ve bu yemeklerin tarihi hakkında da bilgiler veriliyor. Yemeklerin yanı sıra adanın en güzel şaraplarını da tatma olanağı buluyorsunuz. Festivalde ayrıca sabah saatlerinde meşhur ada kahvaltısı ve üzüm kokteylleri de özel tatlarla birlikte ikram edilirken, akşam ise sevilen bir müzisyen şarkılarıyla festivale renk katıyor.

Ne zaman? 22-23 Eylül 2018

Salon du Chocolat, Fransa

Uluslararası çikolata endüstrisinin her yıl Paris’te düzenlenen festivali, dünyadaki tüm çikolata severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir etkinlik. Her yıl 60 ülkeden 500’ün üzerinde katılımcı (200’den fazla ünlü şef ve pastacı da dâhil) bu fuara katılıyor. Ziyaretçiler çikolata tadımı yapabiliyor, pasta atölyelerine ve kitap imza etkinliklerine katılabiliyor. Beş kıtadan gelen çikolata örneklerinin sergilenmesinin haricinde, festivalde özel bir çikolata moda gösterisi, çikolata heykel yarışması ve kakao üretimi yapan ülkeler tarafından gerçekleştirilen canlı performanslar da bulunuyor.

Ne zaman? Ekim’in son haftası

Karaköy Souq Ziyafet, İstanbul

Her yıl Eylül ayında Karaköy’de gerçekleşen festival, birçok tasarımcı ve markanın ürünlerini bir araya getiriyor. İki gün boyunca çeşitli workshopların da düzenlendiği festivalde ziyaretçiler; aromatik turşular, soğuk sıkım zeytinyağları, ekşi mayalı ekmekler, birbirinden farklı dünya çayları, el yapımı çikolatalar ve reçelleri, yerel üreticiler ve bağımsız girişimcilerin elinden tadabiliyorlar. Aynı zamanda çeşitli mutfak malzemeleri ve el yapımı ürünler de satın alabilme imkânı bulunuyor.

Ne zaman? Her yıl Eylül ayında

Taste of Amsterdam, Hollanda

Bu festivalde, seçebileceğiniz 100’den fazla lezzetli yemek sunan 24 restoran ile Amsterdam‘ın en iyi yemek alanını keşfedebilir, gurme pazarında üreticileri ziyaret edebilir, dünya çapında tanınan şeflerin özel olarak sergiledikleri canlı performanslarını izleyebilir ve açık havada canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer bu yaz yolunuz Avrupa’ya düşerse, Temmuz ayında düzenlenecek olan bu lezzetli festivali de programınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

Ne zaman? 1-3 Temmuz 2018