Her yörenin, her kültürün kendisi için ritüel haline getirdiği kutlamaları var, lakin bunların hangisi kendisinden hariç ne kadar çok kişinin dikkatini çeker ve rağbet görürse festival özelliği kazanıyor. Çünkü festival kelimesinin anlamına baktığımızda, ”tarihiyle, yapıldığı çevresiyle, zamanlamasıyla, katılanların sayısıyla ve daha önceden tertip edilmiş özellikleri ile bir izlencesi olan ve özel önem belirten sanatsal gösterilerdir” tanımı ile karşılaşıyoruz. Bu noktada en önemli özellik bir ritüel olması ile birlikte katılanların sayısı. Yeni yılda da yapılması planlanmış, katılımların başladığı, 2019’a damgasını vuracak en renkli uluslararası etkinlikler neler bunlardan birkaçına hep beraber göz atalım.

Tayvan Fener Festivali

Çin-Uzakdoğu kültürlerine kendi özelliklerini serpiştirerek ortaya herkesin hoşuna gidecek bir kültür koyan Tayvan’ın en önemli festival etkinliği muhakkak Fener Festivali, çünkü her yıl insanların yerde vücutlarının, gökyüzünde fenerleri ile iyi dileklerinin buluştuğu bir yer Tayvan. Fener Festivalinde insanlar, eski inanışa göre kasabalar arası birbirlerine güvende olduklarını haber vermek amacıyla havaya ulaştırırken, günümüzde de insanların iyi dileklerinin olduğunu haber vermek amacıyla gökyüzüne iletiliyorlar.

Çin-Japon geleneklerinin etkisinin de görüldüğü Tayvan mimarisi, sanatları ve mutfaktaki hünerleriyle beklentilerinizi karşılayacak. Fener Festivali’nin yanında Tayvan’a ilk defa gidiyorsanız bir kere içiniz rahat olsun, iç ulaşımda ekonomik bir araç olan metrolar etkin. Kentleşmesi sayesinde ulaşım rahatlığı, konaklamada da mevcut. Tayvan’da hem hesaplı hem konforlu otel seçenekleri yer alıyor. Fener Festivali’nin yanında Ulusal Saray Müzesi, Long Shan Tapınağı, Chiang Kai-Shek Anıt Binası, Taipei 101 gibi görmeniz gereken birçok yer mevcut.

İtalya, Venedik’te Carnevale di Venezia

Pek meşhur İtalya’nın ve İtalyanların bu özelliğinde en etkili faktör muhakkak eğlenmeyi iyi bilmeleri. Bunu her yıl düzenlenen Venedik‘te Carnevale di Venezia’ya bir kez katıldınız mı anlarsınız. Çünkü insanlar kendi benliğinden sıyrılıp farklı ve rengarenk kostümleri ile sadece eğlenmek için zamanlarını harcarlar. Bu festivalin tam sebebi bilinmemekte lakin en kuvvetli rivayet; 13. yüzyılda yaşanmış birçok can kaybı ile sonuçlanan veba sonrası insanlar, vücutlarındaki yaraları gizlemek amacıyla kostümler kullanmış ve bu uygulama daha sonra ritüel özelliği kazanarak günümüz festivalini ortaya çıkarmış.

Her yıl Ocak-Şubat-Mart aylarına denk gelen bu kutlamanın her daim turist çeken Venedik için ayrıca kalabalık hatta en kalabalık olduğu dönem diyebiliriz. Bu sebeple festival için ya da daha uzun bir tatil planınız varsa konaklama, ulaşım, bütçe yani gezi planınızı erkenden yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Şehirde dışardan gelenlerin pek alışık olmadığı ve adını sıkça duyacağı ”Vaporetto” diğer bir deyişle deniz otobüsleri şehrin tek ulaşım araçları. Kara trafiğine kapalı şehirde tek ulaşım aracı olması sebebiyle planlarınızı buna uygun şekillendirmeniz gerekecek. Bununla birlikte festival dönemi şehrin en soğuk dönemi (ortalama 3 derece) olması sebebiyle valizlerinizi buna uygun elbiselerinizi koymalısınız, yoksa hasta hasta Venedik’ten çok zevk almazsınız. Şehrin turistikliği ve yerleşik halkın tek geçim kaynağı turizm olunca pek çok harcama normalin üzerinde olabiliyor. Şöyle ki; yemek noktasında İtalya’da yaygın makarna, pizza, deniz mahsulü ana yemekler Venedik’te diğer şehirlere göre biraz daha pahalı. Ama olumsuz düşünmeye gerek yok, sizin de yerli halk ve pek çok insan gibi ayakta yemek yeme yöntemi ile birçok ekstra fiyattan kurtulma imkanınız var. Dilim pizzalar ayakta yemek için en iyi tercih, zaten amacımız şehri gezmek değil mi? Yemek demişken tatlısız olmaz, mevsim kış demeyin, ünlü İtalyan dondurmalarını Venedik’te tatmanın yeri ayrı.

Festivalden hariç olarak Rialto Köprüsü üzerinden Grand Canal manzarasını izlemeden Venedik seyahatinizi tamamlamayın ve çevresinde yer alan pazar yerlerini gezmek de şart. Gezilecek en güzel ve en yoğun yerlerden bir diğeri de San Marco meydanı çünkü burası Venedik’in kalbi sayılan bir meydan. Turistlerin ana durağı olan meydan sürekli misafirleri güvercinlerin de renk kattığı bir nokta.

Kanallarında vaporettolar, sokaklarında adımlarınız ile Venedik anlamlı turistik bir şehir, Carnevale di Venezia katılınması gereken anlamlı bir festival.

Portakal Festivali, İtalya

İtalya’nın Ivrea şehri normalde sakin bir hayat geçirmesine karşın yılın bir günü çılgın Portakal Festivaline ev sahipliği yapıyor. Ortaya çıkışı ise mecazi bir tasvir niteliğinde, 1194 yılında Swabia’nın Kutsal Roma İmparatoru Frederick’e karşı yaptığı Ortaçağ ayaklanmasını simgeliyor festivalimiz.

Festivale giderken muhakkak zırhınız yanınızda olsun, çünkü herkes zırhlarına bürünüyor ve sokaklar kalınlığı yer yer 30 cm’yi bulan ezilmiş portakallardan oluşuyor. Festivale katılan herkes birbirine portakal fırlatıyor. Portakallar serttir, can yakar bizden söylemesi. Ben ne atarım ne de atana karışırım diyorsanız da yine izleyici kadrosuna portakal gelebilir, dikkatli olmanızı öneririz.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin