Dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenen festivaller, bahar aylarında yoğunlaşmaya başlıyor.  Seyahat rotasını bu özel zamanlara denk getiren turistler, gittikleri şehirlerde unutulmaz anlara tanık olmanın ayrıcalığını yaşıyor. Siz de müzik, dans, sanat, yemek, yerel temalar, dini ritüeller gibi çeşitli konularda düzenlenen bu festivallerden ilginizi çekenlere katılabilir ve  gezilerinizi daha da özel kılabilirsiniz. İşte görülmeye değer Kaçırılmayacak Mart Ayı Festivalleri :

1- Las Fallas Festivali – İspanya –Valencia  (15-19 / Mart) 

Las Fallas Festivali

Las Fallas, mart ayı festivalleri listesinde ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Geleneksel kostümler, müzik ve  havai fişeklerle rengarenk geçen bu festivalde Valencia sokakları  muhteşem gösterilere sahne oluyor. UNESCO’nun 2016’dan bu yana Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Las Fallas’ın sembolü ise ateş! Marangozların azizi San Jose anısına düzenlenen bu festival için dev boyutta kuklalar ve heykeller yapılıyor; sonra da bu kuklalar yakılıyor.
İspanyolca’da “oyuncak bebek” anlamına gelen “falla” ların yakıldığı festivalde binlerce itfaiyecinin görev aldığının da altını çizmekte yarar var. Ateşin müzikle dansını izlemek için ajandanıza Las Fallas’ı not edebilir, her yıl festivale katılan yaklaşık 2 milyon kişiden biri de siz olabilirsiniz.
2 – Rishikes International Yoga Festival – Rishikes / Hindistan ( 1 Mart)

Eğer doğu felsefelerine, yoga ve meditasyona meraklıysanız, bu festival tam size göre! Ganj Nehri boyunca kurulmuş Rishikes şehri, içindeki onlarca tapınağıyla yoga ruhuna  uyan bir şehir.

Siz de 1 Mart’ta başlayıp bir hafta süren Uluslararası Yoga Festivali’ne katılabilir, mistik bir arınma yaşayabilir; Kundalini, Kriya, Vinyasa gibi farklı tekniklerle yapılan yoga derslerine katılarak  ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

3 – St Patrick’s Festival / Dublin – Ireland (15-19/Mart)

Eğer 15-19 Mart arasında Dublin’e giderseniz, St. Patrick’s Festivali’nin büyük geçit törenine tanık olabilirsiniz. Festivalde her yaştan ve her sosyal statüden İrlandalı’nın yetenekleri ve heyecan verici gösterileri sergileniyor.
Festival boyunca ikonik yapıların, binaların ve mekanların yeşil ışıkla aydınlatılması katılımcılara “beş yeşil gece” geçirmeyi vadediyor. Sanat etkinliklerinin de sergilendiği festivalde Dublin’in bilmediğiniz kültürel boyutunu keşfetme şansını yakalayabilirsiniz.

4- Taste Florance Food Festival (10-12 Mart) Florance/ Italy

Seyahat deyince aklınıza öncelikle yeni lezzetleri keşfetmek geliyorsa, yolunuzu 10-12 Mart’ta Floransa’ya düşürmeyi deneyebilirsiniz.  Damak zevkine düşkün gezginlerin rotasında mutlaka yer alan bu festival boyunca İtalya‘nın dört bir yanından gelen ürünleri tatma ayrıcalığını elde edebilirsiniz. El yapımı geleneksel İtalyan makarnaları, en özel parmesan peynirleri, kaz ciğerleri, deniz tuzuyla üretilmiş çikolatalar ve bir sürü lezzet bu festivalde sizin tadım yapmanızı bekliyor!
5- Noche de Brujas (Geleneksel Büyücü Gecesi)  Catemaco/ Mexico (3 Mart) 

Büyücülere, hafif ürpertici ortamlara, efsanelere ilgi duyanlar  bu sene 3 Mart’ta Mexico’da buluşuyor. Noche de Brujas yani “Cadılar Günü” kutlamalarının en yoğun şekilde yaşandığı Catemaco şehrine “cadıların başkenti” ünvanı veilmiş. Her sene mart ayının ilk hafta sonunda düzenlenen etkinliklerde çok özel törenlere tanık olmakla kalmayıp cadı kahinlerden tavsiyeler de alabilirsiniz.

Bonus : 12. İzmir Kukla Günleri (1-18 Mart)

Festivallere katılmak için yurt dışına çıkmak zorunda değilsiniz elbette. Ülkemizin pek çok şehrinde pek çok güzel festival düzenleniyor. Örneğin bu sene 1-18 Mart arasında yolunuz İzmir’e düşerse harika bir festivale katılarak eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Bu yıl 12.si düzenlenen Kukla Festivali’nde  sergiler, atölyeler, yarışmalar, konferanslar ve söyleşiler sizi bekliyor.