Kayak Nedir, Nasıl Yapılır?

Kayak, insanların kar üzerinde batmadan ilerleyebilmesini sağlayan bir araç veya bu araç kullanılarak yapılan spor dalıdır. M.Ö. 3000′ lere kadar uzanan kayak tarihinin 100 yıllık bir spor dalı geçmişi vardır. Türkiye’de ise bu spor 80 yıl önce Uludağ’da doğmuştur. Birçok insana göre yapılması kolay bir aktiviteymiş gibi gelse de disiplin ve dikkat gerektiren kayak, küçük yaşlarda öğrenilmeye başlanması gereken bir kış aktivitesidir. Kayak ve Snowboard Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1924’te Uluslar Arası Kayak Federasyonu’nun kurulmasıyla dünyaya yayılan kayak, düzenli müsabakaları yapılan bir kış sporu halini almıştır. Günümüzde en çok öğrenilmek istenen kayak sporu çeşitleri; kayak kros, kayakla atlama, tümsekli pistte kayma, serbest stil, paralel yarışmalar, iniş, slalom, büyük slalom, süper büyük slalom ve artistik kayaktır. Kayak öğrenilmesi kolay, geliştirilmesi zor bir kış sporu dalıdır. Teknikleri konusunda eğitim alınmadığı taktirde sakatlıklara neden olabilir. 1-3 hafta arasında 2 saatlik eğitimler ile kayak kolayca öğrenilebilmektedir. Minimum 10-15 cm kar kalınlığının bulunduğu eğimi az alanlar kayak öğrenmek için ideal olacaktır.

Kayak İçin Kullanılan Malzemeler Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak yapmak için bir takım kıyafet ve ekipmanlar gerekmektedir. Bu aktivite için gereken malzemeler kayak merkezlerinden kiralanabilir ya da mağazalardan satın alınabilir. Kayak için gereken malzemeler:

 • Mont, Şapka, Eldiven, Çorap, Bere, Pantolon: Kayak için özel üretilmiş kıyafetler bulunmaktadır. Bu sporu yaparken zevkinizin yanında teknolojik özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Soğuktan koruyan, teri dışarı atan ama soğuğu da içeri almayan kalitede bir ürün seçmelisiniz.
 • Kask, Gözlük: Başınızı ve gözünüzü kardan kesinlikle korumalısınız. Baş çevrenize en uygun, sıkmayan ürünler seçmelisiniz.
 • Ayakkabı: Kar ayakkabısı seçilirken cinsiyet, kilo ve sertlik derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer yeni kaymaya başladıysanız; kadınlar kilogramlarına göre 60-70 sertlik derecesinde erkekler ise kilogramlarına göre 80-90 sertlik derecesinde ayakkabı seçmelidirler. Sertlik derecesi 140 olan ayakkabılar ise World Cup yarışmacılarının kullanacağı sertlikte ayakkabılardır. Kiralanırken ya da satın alınırken mutlaka ayağa kalkılmalı ve ayakkabının sıkıp sıkmadığı kontrol edilmelidir.
 • Kayak Takımı: Kayak sopası; elciğinden tutulup yere konulduğunda dirsek ile 90 derece olacak uzunlukta seçilmelidir. Simit; kayak sopasının kara batırılan ucuna takılan yuvarlak plastiktir ve ucundan 10 cm yukarı takılması gerekmektedir.

Kayak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Kayak yapabilmeniz için eğitim şarttır, Kayak bilmeden yapmaya çalışmak sakatlıklara neden olabilmektedir.
 • Kayak yapmaya başlamadan önce kıyafet ve ekipmanlarınızın vücudunuza uygunluğundan ve soğuğa dayanıklılığından emin olmalısınız.
 • Güneş olmasa dahi mutlaka yüksek koruyuculu bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Böylelikle cildini aşırı soğuklardan korumuş olacaksınız.Ayrıca yanınızda mutlaka dudak korucu bir stik bulundurmalısınız.

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İki bacağın tek bir tahta üzerine sabitlendiği eğimli pist üzerinde aşağı yöne doğru kayılarak yapılan bir kış sporudur. Snowboard ilk olarak 1998 yılında Japonya’da spor dalı olarak kabul edilmiştir. Kısa sürede dünyaya yayılmış ve 2000’li yıllarda da ülkemizde fazlasıyla tercih edilen popüler bir kış sporu aktivitesi olmuştur.

Snowboard yapmak sanıldığında daha kolay öğrenilen ve geliştirilebilen bir spordur. Snowboard yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Genellikle çene-burun arası boyda board seçilmelidir.
 •  Kilonuza ve botlarınıza uygun bir board tahtasına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Board’ın bağlanma kısmına ve ayağınıza vurmayacak bir bota sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca bağlama işlemini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sakatlıklar meydana gelebilir.
 • Her ne kadar eğlenceli de olsa tehlikeli bir spordur. Kesinlikle kask, dizlik ve dirsekliğe sahip olmalısınız. Malzemelerinizin vücudunuza uygunluğuna dikkat etmelisiniz.
 • Soğuğu geçirmeyen, terletmeyen, teri dışarı atan ancak soğuğu içeri almayan kar kıyafetleri tercih etmelisiniz.
 • En önemli husus ayaklar ile vücudu bir bütün olarak dengede tutabilmektir.
 • Dizleriniz daima bükük ve sırtınız da dik olmalıdır.
 • Hangi ayağınız öndeyken daha dengeli durabiliyorsanız o ayağınızı tercih etmelisiniz.
 • Herhangi bir düşme durumunda ağırlığınızı geriye doğru vererek sırt üstü düşmeye çalışırsanız daha az hasar görmüş olursunuz.
 • Parmak ve topuklarınızı saptırarak yavaşlama işlemini yapabilirsiniz.

Tatilsepeti, size uygun fiyatlı geziler, turlar ve oteller sunarak kayak ve snowboard yapabilme imkanı sunuyor. Üstelik kayak ve snowboard yapmayı öğrenmek için eğitimi bulunan kayak merkezlerini, her bütçeye uygun bir şekilde bulmanıza yardımcı oluyor.