Doğanın sunduğu en harika gösterilerden biri olan kuzey ışıkları izleyenlere adeta büyüleyici bir şov sunuyor. Rengarenk ışıkların dansının hayranlık uyandırdığı, farklı ve göz alıcı bu özel olay izleyenlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Son yıllarda daha fazla tanınmaya başlayan Kuzey Işıkları Zamanı! seyahati uzun yıllar hafızalarda kalacak anılar biriktirmenizi sağlıyor. Gökkuşağını aratmayan renklerin büyüleyici dansını izleyenler oldukça farklı ve özel bir deneyim yaşıyor.

Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları Görmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Çantaları toplayın, kar botlarını ve montları hazırlayın çünkü zaman kuzey ışıkları zamanı! Eylül ayından Nisan ayına kadar olan süre kuzey ışıklarını seyretmek için en uygun zaman olarak kabul ediliyor. Genellikle akşam saatlerinde başlayan bu büyüleyici gösteri gecenin geç saatlerine kadar keyifle izlenebiliyor. Morlar, maviler, yeşillerin farklı tonları arasında gidip gelen rengarenk ışıklar gökyüzünü adeta bir tuval gibi kaplıyor. Bu gözlemde dikkat etmeniz gereken tek bir şey var; o da yapay ışıklardan kaçınmak. Gözleme gittiğiniz alan ne kadar karanlık olursa seyir keyfiniz de o derece artıyor. Güneşin daha az göründüğü kış ve bahar aylarında kendinizi bu inanılmaz doğa olayının büyüsüyle şımartın!

Kuzey Işıkları Nereden Görülebilir?

Arktik üzerinde adeta bir yay gibi uzanan bölge kuzey ışıklarının izleyebileceğiniz alanı gösteriyor. Bu bölge içerisine en kolay ulaşılan destinasyonlar ise Kuzey Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Kuzey ışıklarını yakalamak bazen beklenenden daha zor ve zahmetli bir seyahat gerektirebiliyor. Bu yüzden uzman kişilerin yardımıyla planlanan geziler daha keyifli ve heyecan verici oluyor. Doğru planlanan bir gezi hem bu inanılmaz doğa olayına şahit olmayı kolaylaştırıyor hem de bulunduğu bölgenin farklı kültürleri hakkında daha fazla şey öğrenilmesine olanak veriyor. Örneğin kar bakımından yoğun olan alanlarda kar safarisi ya da köpekli kızak gibi ilginç aktivitelere de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kuzeyin kendine has doğasından etkilenen yüksek kesimler masal kitaplarından çıkma mimarisiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.
Kuzey Işıklarının Oluşmasının Sebebi Nedir?

Kuzey ışıkları göz kamaştırıcı enerjilerini Güneş’ten alıyor. Güneş patlamalarıyla oluşan rüzgarlar dünyamızı bir kalkan gibi koruyan atmosferimize ulaşıyor. Bir çoğu dünyanın atmosferi geçemiyor ve uzayın derinliklerine doğru saçılıyor. Yer küreye ulaşmayı başaran kaçak parçacıklar ise manyetik alanın zayıf olduğu alanlarda izlenmesi doyumsuz kuzey ışıkları renk şovuna dönüşüyor
Sıklıkla yeşilin tonları olarak izlenen kuzey ışıkları farklı zamanlarda atmosferden kaçmayı başaran maddelerin türüne göre bambaşka renklere bürünebiliyor. Özellikle yüksek yerlerde kırmızı, mor ve mavinin farklı tonları bambaşka şekillerde izlenebiliyor.

Kuzey Işıklarını Anlatan Efsaneler

Gece karanlığını renkleriyle boyayan kuzey ışıkları “Aurora Borealis” olarak isimlendiriliyor ve adını şafak tanrıçası Aurora’dan alıyor. Kuzey ışıklarının sıra dışı görünümü ve göz alıcı parlaklığı sadece günümüzde değil yüzyıllar boyunca bir çok halkı şaşkınlığa uğratıyor. Bunun en önemli kanıtı olarak hakkında süregelen efsaneler ve yerel öyküler örnek gösteriliyor. Örneğin İskandinav halkları kuzey ışıklarını gökyüzünde salınan büyülü dansçılar olarak kabul ediyor.  Adeta etekleriyle uçuşan dansçıları andıran, desenleri göz kamaştıran bu özel ışıkların sonsuza dek dans eden ölümsüz ruhlar olduğuna inanılıyor.  Özellikle Viking efsanelerinde sıkça adı geçen kuzey ışıklarının, Viking kahramanların ruhlarının yeryüzünde birer yansıması olduğu kabul ediliyor.

Kuzey ışıklarının efsaneleri sadece gözlendiği bölgelerle de sınırlı kalmıyor. Eski dönem Çin halk hikayelerinde bile farklı şekillerde kendine yer bulmayı başarıyor. Yüzyıllardan beri anlatılan Çin’e özgü masalsı hikayeler, kuzey ışıklarını henüz doğmamış masum bebeklerin dünya üzerindeki ruhları olarak tanımlıyor. Çok nadide, saf ve göz alıcı olarak kabul ettikleri bu benzersiz ışıklar kültürlerinde özel bir yer ediniyor. Denizcilerin seyahatleri sırasında karşılaştıkları tahmin edilen bu özel doğa olayına karşı duydukları hayranlığı ifade eden hikayeleri günümüzde de anlatılmaya devam ediliyor .