Teknolojinin gelişmesi, inşaat sektörüne de yansıyarak sanat şaheseri yapıların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle binlerce metre boya sahip yükseklikleri ile baş döndüren gökdelenler ihtişamıyla göz dolduruyor. İşte tarihe adını yazdıran ve manzarası ile ufkunuzu açan en görkemli gökdelenler:

Burç Halife – Dubai

2010 yılında tamamlanan ve dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahip olan Burç Halife, adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan alıyor. Maliyeti yaklaşık 1,5 milyon dolar olan gökdelen, 828 metre yüksekliği ve kendine has mimarisi ile dikkat çekiyor. 160 katlı olan binanın 150. kattan sonrası çelik olarak tasarlanmıştır. Ayrıca dünyada ilk kez betonarme üzerine çelik konstrüksiyon kullanılarak tasarlanan bina olma özelliği taşıyan Burç Halife, dairesel biçimde birleşen köşeleri ile ön plana çıkıyor. Rüzgâr yükünü minimum düzeye indirmek amacıyla düz bir şekilde tasarlanan cepheleri ile modern ve farklı bir mimari yakalayan gökdelen görkemiyle büyülüyor.

Carton Tower – Çin

Guangzhou TV ve Kent Seyir Kulesi’ne ev sahipliği yapan Carton Tower, sarmal biçimi ile ince belli bir kadın figürünü andırıyor. 610 metre yüksekliğe sahip olan gökdelen içerisinde restoranlar yer alıyor. Kulenin şiddetli rüzgarda her iki yöne yaklaşık 1,5 metre sallanabilme özelliği ise dikkat çekiyor. 2010 Asya oyunlarına ev sahipliği yapan kule Guangzhou şehrinin ortasından geçen İnci Nehri’nin hemen yanında yer alıyor. Kıvrımlı bir tasarıma sahip olan gökdelen seksi görüntüsü ve karmaşık yapısı ile turistlerin ilgi odağı haline geliyor.

Willis Tower – ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek gökdeleni unvanına sahip olan Willis Kulesi, dünyanın en yüksek yedinci gökdeleni olarak ön plana çıkıyor. Chicago’da bulunan ve 442 metre yüksekliğe sahip olan gökdelen 110 kattan oluşuyor. 1973 yılında yapımı tamamlanan Willis Kulesi, 85 metrelik anteni ile dikkat çekiyor. Ayrıca gökdelende 16 bin pencere yer alıyor. 175 milyon dolara mal olan binanın çevresi siyah alüminyum kaplaması ile göz alıcı bir görünüme bürünüyor.

Taipei 101 – Tayvan

101 katlı yapısından dolayı Taipei 101 denilen gökdelenin asıl adı Finans Merkezi olarak kabul ediliyor. 2004 yılında tamamlanan yapı en üst katında yer alan terasıyla birlikte yaklaşık 509 metreyi buluyor. Maliyeti 1,76 milyon dolar olan binanın terasından şehrin mükemmel manzarası izlenebiliyor. Dünyanın en hızlı ikinci asansörüne sahip olan gökdelenin içerisinde, şiddetli rüzgarlara karşı binanın eğilmesini önleyen kütle sönümleyicileri yer alıyor. Yapının ağırlık merkezinde yer alan 8 adet ayarlı kütle sönümleyici, 6 tondan fazla ağırlık taşıyor ve rüzgârın etkisini azaltarak içeride bulunan insanların da rahatsız olmasını engelliyor.

Petronas İkiz Kuleleri – Malezya

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Petronas İkiz Kuleleri, Petronas Petrol Holdingin ’in yönetim binası olarak faaliyet gösteriyor. 452 metre yüksekliğe sahip olan ikiz gökdelenler birbirlerine 41. ve 42. katlardan çelik köprü ile bağlanıyor. 750 ton ağırlığında ve 58 metre uzunluğundaki çelik köprü, ücretsiz verilen biletler karşılığında ziyaretçilere açılıyor ve sadece kulelerin en üst katı ziyaret edilemiyor. Yaklaşık 1-6 milyar dolarlık maliyete sahip olan ikiz kuleler dünyanın en görkemli gökdelenleri arasında yerini alıyor.

Burç El Arap -Dubai

Arapların Kulesi anlamına gelen Burç El Arap, Yelken Otel olarak da biliniyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en lüks otellerinden biri olan gökdelen, 1999 yılından beri misafirlerini ağırlıyor. Deniz kıyısına indirilen kaya blokları üzerine kurulan yapı, dünyanın yedi yıldızlı tek oteli unvanı ile dikkat çekiyor. Konaklama amacıyla gelen misafirlerinin yanı sıra günü birlik kültür turları için de turistlere kapılarını açan otel, yaklaşık 321 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek otelleri arasında yer alıyor. Binanın ağırlığını azaltmak ve sıcak hava sirkülasyonunu sağlamak için binanın dış yüzeyi büyük bez kumaşlar kullanılarak tasarlanıyor ve geceleri projektörlerle aydınlatarak Burj El Arap renkli bir görünüme bürünüyor.