pokut yaylası

Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Kaçkar Dağları, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanıyor. Kaçkarların oksijeni bol yemyeşil turistik durakları, muhteşem manzarası ile doğayla iç içe olabilmenizi sağlıyor. Kaçkarların oksijeni bol yemyeşil turistik duraklarında şehrin gürültüsünden uzakta sakin ve huzurlu saatler geçirmek istiyorsanız, bu yerlere uğramayı unutmayın.

Pokut Yaylası

pokut yaylası

Çamlıhemşin ilçe merkezine 21 kilometre mesafede bulunan 2032 metre yükseklikte Pokut Yaylası, 200 yıllık bir tarihe dayanıyor. Yaylada yaklaşık 75 adet ev bulunsa da evlerin hepsi kullanılmıyor. Evler, buraya geldiğiniz zaman konaklamanız için tahsis ediliyor. Pokut Yaylası, muhteşem manzarası ve temiz havası ile doğa yürüyüşü yapmak ve dinlenmek isterseniz harika bir ortam sunuyor. Pokut’ta 2032 metre yükseklikte gün batımını da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu yükseklikten Kaçkar Dağları’nı tüm ihtişamıyla görebiliyorsunuz. Küçük bir yer olan Pokut Yaylası’nı, gezerek bir gün içerisinde bitirebilirsiniz. Ancak eşsiz görünümü ve sessizliği, şehre dönme isteğinizi yok ediyor. Evlerin mimari yapısı ise ahşap. Bu da yaylanın görünümüne ayrı bir güzellik katıyor. Buraya geldiğiniz zaman özellikle kaymaklı mıhlama, Laz böreği tatlısı, kabak sütlacı ve çeşitli yöresel çorbaları tatmayı unutmayın.

Kavrun Yaylası

kavrun yaylası

Ayder Yaylası’nın üstünde bulunan Kavrun Yaylası, 2300 metre yükseklikte… Geniş bir vadi ve bu vadinin iki yakasına da üst üste dizilmiş küçük evler ile eşsiz bir görünüm sunuyor. Etrafta bir tek ağacın bile bulunmadığı yayladaki taş evler ise tek katlı. Neden derseniz, bu durum doğal koşulların mimariye olan etkisini gösteriyor. Kavrun Yaylası’ndan, Kaçkarlar zirvesini izleyebileceğiniz Gelgelan Buzul Gölü’ne ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Karadeniz Gölü’nün yanı sıra Büyük Deniz Gölü ve Metere Gölü gibi birçok yere de yürüyebiliyorsunuz. Oldukça büyük olan Kavrun Yaylası’nın içinden bir dağ suyu akıyor ve bu suyun üzerinde küçük bir köprü yer alıyor. Buradan karşıya geçerek Kavrun’un diğer tarafındaki evlere ulaşabilirsiniz. Karadeniz şenlikleri ise Ağustos ayında yapılıyor. Kavrun Yaylası’na geldiğiniz zaman eğlenceli şenlikleri kaçırmayın. Şenliklerde çayırların üzerinde tulum eşliğinde horonlar çekiliyor ve Karadeniz türküleri söyleniyor.

Marbudam Yaylası

İncesu Köyü, Çayeli ilçesi sınırları içerisinde Marbudam Yaylası, 2280 yükseklikte… Hayvanların otlaması için geniş düzlüklerin bulunduğu yayladaki köy sakinleri, genellikle hayvancılıkla uğraşıyor. Köy meydanında ise görkemli bir çeşme yer alıyor. Taş ve ahşap malzemelerden yapılan evlerin arasında dolaşabiliyorsunuz. Kabartmalı tavanı ile dikkat çekici ayrıntılara sahip olan camiyi de mutlaka görmeniz gerekiyor. Açık bir havada İncesu’dan Çağırankaya’ya giden eski patikada da iyi bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Büyük şehirlerdeki kalabalıktan ve kargaşadan uzaklaşabileceğiniz bu huzurlu yere mutlaka uğrayın.

Dilberdüzü

dilberdüzü

Kaçkar Dağı’nın güneyinde yer alan Dilberdüzü, yaklaşık 2900 metre yükseklikte bulunuyor. Dilberdüzü, Kaçkarların zirvesine tırmanan dağcıların kamp yaptıkları ve dinlendikleri alanlar arasında… Dilberdüzü’nün ortasından oldukça soğuk suya sahip bir dere akıyor. Özellikle yaz aylarında kamp yapmak isterseniz, dere boyunca çadır kurarak serinleyebilirsiniz. Ayrıca bu dere sayesinde kolaylıkla su bulabiliyorsunuz. Kamp tutkunuysanız bu yer, en iyi durak noktası oluyor. Bölgede yemekler pişirebiliyor ve çadırlar kurabiliyorsunuz. Ayrıca çay eşliğinde güzel sohbetler ederek doğa ile iç içe bir şekilde keyifler saatler geçirebilirsiniz. Dilberdüzü’ne geldiğiniz zaman, dağların arasında uzanan vadi tabanında da yürüyüş yapmayı sakın unutmayın.

Kito Yaylası

kito yaylası

Doğu Karadeniz yaylaları arasında en güzel manzaraya sahip olan Kito Yaylası, 2000 metreyi aşan yükseklikte yer alıyor. Burada hava açıkken hem Fırtına Vadisi’ni hem de Kaçkarların görkemli manzarasını seyredebilirsiniz. Yerel halk tarafından Gito olarak da anılan yaylanın ormanlık ve çayırlarla kaplı birçok kısmı bulunuyor. Evlerin penceresinden yaylanın muhteşem manzarasını izleyebiliyorsunuz. Böylece şehrin stresli ve yorucu hayatından sıyrılabiliyor ve doğayla baş başa kalarak kendinizi dinleyebilirsiniz. Kito Yaylası’nda birbirinden çeşitli festival, müzik, horon ve yemek aktiviteleri de yapılıyor. Aynı zamanda kamp, fotoğraf, hayvan gözlemi ve trekking gibi etkinlikler ile de eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz. Bu benzersiz deneyimi yaşamak için mutlaka Kito Yaylası’na uğrayın.

Zilkale

zilkale

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde bulunan Zilkale, Çat Vadisi üzerinde yer alıyor. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan bu tarihi kale, bölgeye yerli ve yabancı birçok turist çekerek doğaseverlerin ilgi odağı oluyor. Denizden 750 metre yükseklikteki kalenin görkemli manzarasıyla büyüleneceksiniz. Zilkale’nin, Osmanlı Devleti’nin bölgeyi fethetmesinin sonra askeri amaçlı kullanıldığı biliniyor. Kalede; dış surlar, orta surlar ve iç kale gibi yapılar yer alıyor. Yeşil ve mavinin iç içe olduğu Zilkale, tarihi dokusuyla gezi listenizin başına ekleyebileceğiniz yerlerden biri oluyor.

Büyük Deniz Gölü

Kaçkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinden en büyük olan Büyük Deniz Gölü, Artvin’in Yusufeli sınırları içerisinde… 3068 metre yükseklikteki göl, dağların arasından muhteşem bir konuma imza atıyor. Gölün çevresinde endemik bitki türlerine de rastlayabiliyorsunuz. Buraya geldiğiniz zaman doğanın eşsiz manzarasında güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak burası yayladan uzakta yer aldığı için yanınıza mutlaka yiyecek alarak gelmeniz gerekiyor. Büyük Deniz Gölü, Kaçkarların yemyeşil ormanları arasından masmavi bir şekilde göz kırpıyor ve ilgi odağınız olmayı başarıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin