marmaris plajları

Türkiye’nin en önemli tatil bölgelerinden olan Marmaris, Muğla’nın Bodrum ile beraber en çok turist alan beldesi. Akdeniz ikliminin ve mutfağının hakim olduğu Marmaris, keyifli ve uygun bütçeli Marmaris otelleri ile eşsiz bir konuma sahip. Tatil için yola çıkmadan önce Marmaris’te yapılacak 10 şey listemizi okuyarak bu tatile daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Masmavi Koylarını Kendi Gözlerinizle Görün

masmavi koylar

Marmaris’in o çok meşhur masmavi koylarını sadece fotoğraflarda gördüyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz. Karayipleri aratmayan bu tabiat güzellikleri, sizler için keşfedilmeyi bekliyor. İster kara yolu üzerinden isterse deniz yoluyla ulaşılabilen bu eşsiz mavilikleri görmek için tatil hazırlıkları yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Marmaris denildiğinde akla ilk olarak İçmeler Koyu gelir ancak burası son dönemde yoğun kalabalığa maruz kaldığı için Marmaris’in arada kalmış diğer koylarını sizlere önermek isteriz. Bozburun, Gebekse, Bördübet, Akvaryum, Abdi Reis, Gökova, Dalyan, Turunç, Kumlubük, ve Amos bu koylardan sadece birkaçı. Fazla zaman kaybetmeden hemen ayarlamaları yapın!

Plajları da Harika!

plajları harika

plaj

Çok Duraklı Tekne Turlarını Deneyin

Marmaris’in merkezinde pek çok tekne turu düzenleniyor. Bunlardan birine binerek, Marmaris deniz hattı boyunca pek çok adayı ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Hatta bazı teknelerin çeşitli korsan filmlerinden ilham alınmış tasarımları da bulunuyor. Böylece çocuklarınıza neşeli bir seyir zevki yaşatabilirsiniz.

Tarihi Dokuyu Keşfetmeden Olmaz

tarihi doku

Bildiğiniz gibi Türkiye’de tarihi dokunun yer almadığı bölge yok gibi bir şeydir. Marmaris de bu yönden zengin. Merkezde yer alan Marmaris Kalesi’ni gezmekle başlayabilirsiniz. Bunun dışında Hafsa Sultan Kervansarayı’na giderek hediyelik eşyalara göz atabilirsiniz. Sarıana Türbesi, Büyük Çarşı (Bedesten), İyilik Kayalıklar Arkeoloji Parkı da görülmesi gereken diğer tarihi yerler arasında. Bu tarihi bölgeler, bol bol fotoğraf çekmek için harika atmosfere sahip.

Marmaris’te Geceler Bir Başka Güzel

marmaris geceleri

Marmaris özellikle gece hayatı için ayrı bir canlılığa sahip. Hatta kimileri Marmaris’te yaşamayı gece ve gündüz olarak ayırıyor. Gündüzü plajda, geceyi barlar sokağındaki gece kulüplerinde, barlarda geçirerek eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Renkli, ışıklı ve bol müzikli anlar için Marmaris’in barlar sokağına dalmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğa Sporlarını Kaçırmayın

doğa sporları

doğa sporları

Marmaris’te hem deniz üzerinde hem de kara üzerinde yapabileceğiniz doğa sporu aktiviteleri mevcut. Jet ski, kano, muz, flyboard gibi deniz sporlarının yanında trekking, bisiklete binmek, jeep sürüşü gibi kara etkinliklerini de deneyerek tatilde de spordan uzak kalmadan eğlenebilirsiniz.

Bu Lezzetleri Tatmadan Ayrılmayın

Öncelikle balık, Marmaris’te tazeliğiyle akşam sofralarının vazgeçilmezidir. Bu nedenle ilk olarak Marmaris’in sahil kısmında yer alan restoranlarından balık yiyebilirsiniz. Bununla beraber bu restoranlarda Ege bölgesinin eşsiz lezzeti olan bol zeytinyağlı börülce ekşilemesini de tadabilirsiniz. Ayrıca diğer taze deniz mahsüllerini ve katmer gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz. Son olarak Muğla ve çevresinde yöresel bir lezzet olan Muğla Saraylısı tatlısını tatmadan Marmaris’e veda etmeyin.

Alışverişi Unutmayın

Turistik bir bölge olması Marmaris’te alışveriş yapılamayacağı anlamına gelmez. Marmaris’te de çeşitli ürünler satın alabilmeniz mümkün. Büyük Çarşı’yı gezerek, deri ürünleri, mücevherler ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca Netsel Marina’ya uğrayarak hem alışveriş yapabilir hem de çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

Köyleri Keşfedin

köyleri keşfet

Her ne kadar Marmaris sahilleri ile anılsa da iç kısımlarında doğallığını koruyan köyleri de bulunur. Sade ve huzurlu bir gezinti için bu köyleri gezerek yavaş yavaş keşfedebilirsiniz.

Marmaris Otelleri

Marmaris otelleri özellikle konforlu yapılarıyla dikkat çeker. Otel seçerken plaja ve aktivite alanlarına yakın otelleri tercih etmeniz ulaşım açısından size kolaylık sağlayacaktır. Angel’s Marmaris Oteli, Turgut Köyü’nde yer alan konforlu denize sıfır bir otel. Grand Paşa Hotel özellikle her bütçeye uygun lüks süit odalarıyla öne çıkıyor. Begonville Beach Hotel ise direkt merkezde yer alması sebebiyle hemen her yere kolay bir ulaşım sağlıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin