Ölüdeniz, Ege bölgesinde bulunan Fethiye’ye bağlı bir tatil beldesidir. Benzersiz denizi, muhteşem manzarası, bol oksijenli havası, tarihi kalıntıları ve bembeyaz kumsalları ile her yıl binlerce turist çekmektedir. 2006 yılında ‘Dünyanın en güzel kumsalı’ seçilmiştir. Bölgeyi popüler kılan bir diğer etken ise; yamaç paraşütü yapmak isteyenler için en iyi yer olmasıdır. Hava şartlarının uygunluğu ve denizinin adı gibi sakin ve kıpırtısız olması sebebiyle çokça tercih edilen yerlerden biridir.

Ölüdeniz plajı 2 kısımdan oluşur. Belcekız, uzun kumlu bir kumsala sahiptir. Ölüdeniz kısmı ise ulusal bir rezerv olarak korunmakta, fırtınalı günlerde bile sakin durmaktadır. Üstelik; kendini sürekli yenilediği için su cam gibi parlak gözükmektedir.

Çevresinde hiç ev bulunmasa da, otelleri, pansiyonları, restaurantları ve etkinlikleriyle insanların keyifli vakit geçirmelerini sağlar. En ünlü ve önemli etkinlik ilk başta söylediğimiz gibi yamaç paraşütüdür. 2km yüksekliğindeki Babadağ Dağını birçok yamaç paraşütü pilotu uçuş deneyimi gerçekleştirmek için ziyaret ederler. Yılın 12 ayı yamaç paraşütü yapılabilse de yaz aylarında bu talep de ciddi bir artış görülür. Bu manzarayı bir de tepeden seyretmek isterseniz gün doğumunda veya gün batımında bu aktiviteyi yapmanızı öneririz 😊

Yamaç paraşütü dışında, Dalaman Çayında yapılan rafting de bu bölgede yapılan etkinliklerden bir tanesi. Yazın en sıcak gününde bu etkinliği yapmayı denerseniz asla pişman olmayacaksınız! Daha sakin bir aktivite arayanlar için ise tekne ve Likya yolunda düzenlenen yürüyüş turları tam size göre 😊

Likra yolu, Türkiye’de ve Dünya’da en iyi yürüyüş yolu olarak bilinir. Ölüdeniz’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan 500 kilometrelik bir alanı kaplar. Her yıl belli dönemlerde farklı zorlukta parkurlardan oluşan trekking turları düzenlenir. Bu turlar sayesinde rehberlerle birlikte Ege’nin güzelliklerini keşfedebileceğiniz bir maceraya atılabilirsiniz. Ayrıca, Ölüdeniz’de; Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Faralya ve Belcekız’ı mutlaka gezmelisiniz. Dalış yapmak isteyenler olursa; Belcekızda bulunan dalış acentelerine uğrayarak oradan yardım alabilir, eğitim sonunda sertifika kazanabilirler.

Sizde bu eşsiz manzaralı yerde bir tatil geçirmek isterseniz Fethiye otellerinde erkenden yerinizi ayırtabilirsiniz 😊

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin