Kendine has gelenekleri, yeme içme alışkanlıkları ve doğal güzellikleri ile Ege Bölgesi, her şehri ile farklı bir yönünü gösterir. Kıyı Ege, deniz turizmi ile İç Ege ise, tarımsal yönü daha ağır basan köyleri ve tarihi güzellikleri ile dikkat çeker. Ege’nin tüm güzelliklerini Ege turları ile keşfedebilirsiniz.

Ege tatili denilince akla deniz, kum ve eşsiz koylar gelse de aslında Ege doğal güzellikler ve maviliklerden ibaret değildir. Ege sıcaklığın, samimiyetin ve dokunulmamış güzelliklerin küçük yerleşimlerde saklı kalmış halidir. Küçük kasabalarının kendine has doğal güzellikleri, tarihi, yerel halkı ile her ayrılışınızda yeniden geleceğiniz günü iple çekmenize sebep olur. Mimari yapısıyla dikkat çeken evleri ve üzümlerinden yaptıkları şaraplar ile Şirince, Osmanlı’dan günümüze kalan evlerinin yeniden restore edilmesi sayesinde mutlaka görülmesi gereken mistik kent Birgi, Ege’nin onlarca çeşit otlarını bir arada görebilmek için pazar kurulduğu günü kaçırmamanız gereken Tire, Ege’nin saklı köyleri arasında yer alır.

Şirinceden bir kare

İzmir’e bağlı olan Selçuk ise tarihi güzellikleri ile öne çıkar. Selçuk ilçesinde köy kahveleri, restore edilmiş olan tren istasyonu ve Efes Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Eğer gezi programınızı Selçuk’a yapıyorsanız merkezde kısa bir yürüyüşten sonra kahvaltı için Şirince’ye geçebilirsiniz. Köy kahvaltısının en lezzetlisini burada görebilirsiniz. Kahvaltıdan sonra Şirince çarşısını ve sokaklarını gezebilir, şarap satan evlerde onlarca çeşit meyveli şaraplardan ücretsiz tadım yapabilirsiniz.

Şirince’den sonra ilk durağınız Efes Antik Kenti olabilir. Saatlerce içinde gezeceğiniz bir tarihi güzelliğe sahip kentte Celsus Kütüphanesi’ni ve dünyanın yedi harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı’nı görebilirsiniz. Büyük Tiyatro ve Yamaç Evler de mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alır. Şehre ait bazilika, çeşme ve hamamlar ise yavaş yavaş, sindirerek gezilip bolca fotoğraf çektirebileceğiniz yerler arasındadır. Efes’ten çıktıktan hemen sonra Yedi Uyurlar Mağarası, yukarı doğru araç yolundan çıkarak Meryem Ana Evi ve Meryem Ana Kilisesi ziyaret edilebilir.

efes amfi tiyatro

Ege Turları kapsamında, Aydın’a bağlı Söke’nin doğal güzelliklerini görmek için yola çıktığınızda otoban üzerinde, Ortaklar’da mutlaka çöp şiş, ızgara köfte yemelisiniz. Sıra sıra restoranların olduğu yerde, hangisinden yerseniz yiyin tadı damağınızda kalır. Çamlık’ın yeşillikleri arasında kısa da olsa bir yürüyüş yapmadan dönmeyin. Gezdiğiniz yerlerden kendiniz için bir anı sevdikleriniz için de hediyelik eşyalar ve bolca yiyecek içecek alabilirsiniz. Şirince’de şaraplar, reçeller ve yörede yaşayanların el emeklerine; Efes’te hediyelik eşyalara; Tire Pazarı’nda bolca yeşillik ve zeytin yağına rastlayacaksınız.