Su ile Dans Eden Şehir Venedik

Adacıklar üzerine kurulu olan ve su ile buluşması ile anılan Su ile Dans Eden Şehir Venedik, İtalya’da yer alıyor. Ağaç kazıklar üzerine tutunan yapıları, köprüleri, kanalları ve gondolları ile eski tablolardan bir manzaranın içinde gezindiğinizi hissettirecek olan şehir, toplamda 400 köprü, 180 kanal bulunduruyor. Meşhur San Marco Meydanı kentin görülmesi gereken yerleri arasında ilk sırayı alıyor. Kısa bir Venedik turu vadeden gezimize başlıyoruz.

Venedik

Sanat ve Hayat Venedik’te Buluşuyor

Kentin görülecek yerleri arasında üç önemli köprünün altı çiziliyor. Scalzi Köprüsü, Rialto Köprüsü, Accademia Köprüsü’nü gezdikten sonra gondollarla şehirde bir tur atabilirsiniz. San Marco Kilisesi, Dükler Sarayı, Hapishane ve Ahlar Köprüsü, Saat Kulesi, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Kütüphane, Darphane binası, Rialto Köprüsü, Murano Burano adalarını muhakkak görmelisiniz. Mimarisi, sokakları, yerel halkın yaşadığı kazıklar üstündeki yapıları ile bir masal şehri olan Venedik’te Turist filminin çekildiği Hotel Danieli’yi de görebilirsiniz. Kentte yer alan müzeleri görmeden dönmemelisiniz. Accademia Galerisi, Altın Evi, Denizcilik Müzesi, Museo Correr de ziyaretiniz için sizi bekliyor.

Sanat ve Hayat Venedik'te Buluşuyor

Venedik Yemekleri Damaklarda İz Bırakıyor

Venedik’te İtalyan pizza ve makarnasının yanında özgün lezzetlerin de tadılması tavsiye ediliyor. Sarde in Saor tatlı ekşi lezzetleri sevenlerin gözdesi olan bir sardalya yemeği olarak listeye giriyor. Risi e bisi, yemek konusunda biraz daha muhafazakar olanları beleyen pirinçli bezelye yemeği olarak önerilebiliyor. Yenilikçi gezginler Scampi alla veneziana ise haşlanmış istiridyenin tadına bakarken, Fegato alla veneziana ciğer sevenlerin gözdesi oluyor. Moleche adlı yengeç kızartması damak çatlatırken, Rixoto de go, Venedik’e özgü bir balık olan Goby’nin pirinç ile servis edilmesi ile sofralarda yer alıyor. Gnocchi, spagetti ve pizza gibi klasik lezzetlerse elbette Venedik’te de bulunabiliyor. Yemek ziyafetini özgü bir tatlıyla sonlandırmak için Pincia, Tiramisu veya Frittella alla Veneziane seçenekleri sunuluyor. Pincia unlu ve üzümlü bir tatlı olarak dikkat çekerken, bildiğimiz tiramisu en lezzetli haliyle Venedik’te tadılabiliyor. Kızartılmış küçük donutlardan oluşan Frittella alla Veneziane kente özgü özelliği ile spesiyal tatmayı şart koşanların tabaklarına yerleşiyor. Dondurma da her İtalya kentinde olduğu gibi Venedik’te de lezzetiyle sizi şımartmaya hazırlanıyor. Özellikle yaz sıcağında serinlemek isteyenler klasik dondurmalardan vazgeçmiyor.

Venedik Yemekleri

Karnaval Gibi Hediyeler

Venedik‘ten hediyelik eşya almak isteyenler hediyelik dükkanlarında adeta bir karnavalla karşılaşıyor. Maskelerin kente özgü hediyelikler arasında başı çektiği malumken, karnaval kostümleri, cam eşyalar, danteller, makarnalar, magnetler, antikalar, takılar ve deri ürünler de ziyaretçilerin hediyelik seçimlerini oluşturuyor. Ayrıca sanat şehri olan Venedik’ten profesyonel ve amatör pek çok sanatçının eserleri de satın alınabiliyor.

Venedik’te Otel Çok, Seçim Zor 

Venedik’te konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Padova, Noventa di Piava, Quarto d’ Altino, Lido di Jesolo, Treviso ve Mestre bölgeleri otel yoğunlukları ile göze çarparken seçim yapmak da kenti ilk kez görecek ziyaretçiler için bir hayli zor oluyor. Venedik, özel şehir planı nedeniyle bölgeler arası ulaşımın zorluğu ile öne çıkıyor. Bu bölgeler içinden merkeze en kolay ulaşılabilenin Mestre olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ancak bu bölgedeki otel fiyatları diğerlerinden biraz daha yüksek olabiliyor. Avrupa’nın konaklama konusunda en pahalı şehirlerinden biri olan Venedik’te hem kolay ulaşılabilen hem de konforlu bir otel bulmak istiyorsanız erken rezervasyon yaptırmanız şiddetle tavsiye ediliyor. Otellerin dönemsel indirimlerini de yakalayarak uygun fiyatları yakalayabilirsiniz.

Siz de tatil planınızı hazırlayarak Venedik keşfine hazırlanabilir, Tatilsepeti ile tatilinizin en ince ayrıntılarını organize ederek keyifli, ekonomik ve konforlu bir Venedik gezisi yapabilirsiniz.